Fotó: Boda L. Gergely
Ezekben a napokban fogja benyújtani Cornel Comşa független képviselő a tanfelügyelőségek felszámolásáról szóló törvénytervezetet. A kezdeményezés megosztja az illetékeseket.
2015. október 21., 19:172015. október 21., 19:17
Cornel Comşa Fehér megyei képviselő úgy véli, a tanügyben szükség van a decentralizációra ahhoz, hogy a tanintézetek saját maguk dönthessenek az őket érintő kérdésekben, és azért, hogy a helyi közösségek jobban belevonódjanak a közösséget érintő döntésekbe.
A tervezet többek között a következőket javasolja: nagyobb adminisztrációs felelősséget az önkormányzatoknak (olyanformán, hogy a tanügyminisztériumi támogatásokat is ide csoportosítaná), de az ebben foglaltak szerint az igazgatókat a tanintézetek vezető tanácsa nevezné ki, és a versenyvizsgákat is az oktatási intézmények hirdetnék meg. Egy további elképzelés értelmében a szakellenőrzéseket a Romániai Közoktatási Minőségbiztosítási Hatóság (ARACIP) végezné.
A tanügyminisztersége alatt hallott legnagyobb ostobaságnak nevezte a fentieket Sorin Cîmpeanu miniszter, de a szaktárca volt vezetője, Mircea Miclea is visszafogottan nyilatkozott a tervezettel kapcsolatban. Úgy vélte, a megyei felügyelőségek feladata a pedagógusok értékelése, „mentorálása”. Más vélemények szerint az országos szintű felméréseket a tanügyminisztérium alárendeltségébe tartozó vizsgabizottságok kellene megszervezzék, nem a tanfelügyelőségek. Az Adevărul.ro internetes hírportálon közölt cikkben olyan vélemény is elhangzik, miszerint a tanfelügyelőségek idejét múlta, a kommunizmusból fennmaradt intézmények.
A kérdésben kikértük a Maros megyei főtanfelügyelő álláspontját. Ştefan Someşan kifejtette, ha valamit fel kívánnak számolni, arra is kell gondolni, hogy mi lesz a helyébe. A tanügyi rendszerben a tanfelügyelőségeknek meghatározott szerepe van. „A tanfelügyelőségek feladatkörébe számos feladat tartozik: de talán az egyik legfontosabb a különböző szakmai vizsgák, országos szintfelmérések, vizsgák megszervezése. Ha pedig ezek nem országos szinten zajlanak, akkor semmilyen biztosíték nincs arra nézve, hogy az ország bármely pontján elismerhetők vagy érvényesek” – mutatott rá Someşan. A jelenlegi oktatásszervezési körülmények között a főtanfelügyelő szerint nincs lehetőség ezen intézmények megszüntetésére, és úgy gondolja, hogy legkevesebb tíz évnek kell eltelnie, hogy az ország, az oktatási rendszer felkészüljön egy ilyen léptékű változásra.
Felvetésünkre, hogy a tanfelügyelőség és oktatási minisztérium közötti kapcsolatba néhány éve akkor miért kapcsolták be harmadik félként az önkormányzatokat, Someşan hangsúlyozta: ahogy az Európai Unió országaiban, úgy Romániában is az önkormányzatok pusztán az ingatlanok tulajdonosai. Feladatkörükbe csak azok ellenőrzése tartozik, hogy „nem esik-e be az eső az iskolába, van-e villany, meleg, víz,vécépapír, elegendő pad, hogy elvitték-e a szemetet”.
Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere szerint jó ötlet felszámolni a tanfelügyelőségeket. A pedagógusok központja átvehetné a tanárok, oktatók munkájának összehangolását, képzéseket szervezhetne, és meg lehetne szüntetni a bürokráciát. „Többször mondtam, hogy a kisegítő személyzet alkalmazásáról a városháza kellene döntsön, hogy mi válasszuk ki a megfelelő adminisztrátorokat, s olyan munkacsapatokat szervezhessünk, amelyek szükség esetén gyorsan segítenek. A tanfelügyelőségek szerintem majdnem fölöslegesek” – fogalmazott a városvezető.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!