A hatékony gyógyszer még nincs kész, így azzal gyógyítanak, ami van. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Világszinten többféle gyógyszerrel próbálnak hatékonyan segíteni a koronavírusos betegeken, hiszen még nincs egy, kimondottan erre a fertőzésre kifejlesztett ellenszer. Használják a malária, az ebola és a HIV-vírus ellen kifejlesztett orvosságot, de ezek közül bizonyítottan egyik sem tökéletesen hatásos a koronavírus ellen. Maros és Hargita megyében az egészségügyi minisztérium által előírt kezelési útmutató szerint kezelik a betegeket. De csak azokat, akiknek tüneteik vannak.
2020. április 22., 08:592020. április 22., 08:59
2020. április 22., 09:022020. április 22., 09:02
Egy-egy gyógyszer kifejlesztése egy hosszas folyamat, ami több évig eltarthat és számos kutatás, kísérlet, engedélyezés előzi meg a piacra kerülését. Jelenleg a COVID-19 vírus ellen nincs gyógyszer és a világ különböző országaiban más-más, már meglevő készítményt próbálnak alkalmazni a koronavírusos betegek gyógyítása érdekében.
A román egészségügyi minisztérium március 26-án életbe lépett, jelenleg is érvényes rendelete alapján
Több országban, így nálunk is a kezelés része tehát a Kaletra gyógyszer, amely egy HIV-ellenes gyógyszer (a HIV a szerzett immunhiányos tünetegyüttest, AIDS-et okozó vírus). A Kaletra két hatóanyagot, lopinavirt és ritonavirt tartalmaz. Európa-szerte, de Amerikában is adnak a koronavírusos betegeknek az ebola ellen kifejlesztett Remdesivirt gyógyszerből, amely több esetben hatékonynak bizonyult. A Chicagóban (Egyesült Államok) végzett kísérletek során
Azt azonban tudni kell, hogy jelenleg nincs kontrollcsoport a kísérletek során, vagyis olyan csoport, akiknek csak placebót adnak be a valódi gyógyszer helyett, így a kísérletek eredményei megkérdőjelezhetőek.
A koronavírusos betegek kezelése során kipróbálták, biztató eredménnyel a malária elleni szert, a hidroxiklorokint is. Ezt Romániában Plaquenil néven forgalmazzák és többek között a reumás ízületi gyulladásban és a lupus autoimmun betegség kezelésében is használják. Nelu Tătaru egészségügyi miniszter vasárnap jelentette be, hogy
Arról is beszélt, hogy meg szeretnék venni a Remdesivir szabadalmát az amerikai cégtől, hogy azt gyárthassa a kolozsvári Terapia gyógyszergyár.
A Hargita megyei koronavírusos betegek nagy többségét a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban kezelik. A kórház orvosigazgatója, Lőrinczi Csaba a Székelyhonnak elmondta, jelenleg azoknak, akik nemcsak fertőzöttek, hanem betegek is, vagyis
„Akiknél kimutatták a koronavírus-fertőzést, de tünetmentesek, nem kapnak semmit. Bent vannak a kórházban, felügyelet alatt, és akkor mehetnek haza, ha a tesztjük eredménye negatív. Jelenleg ez a rendelkezés, így kell eljárni. Véleményem szerint jobb lenne, ha a tünetmentesek otthon maradhatnának, elkülönítve és csak a betegségre utaló jelek megjelenésekor utalnák őket kórházba” – így az orvosigazgató.
A marosvásárhelyi fertőző betegségek kórházának vezetője, Anca Georgescu egyetemi tanár infektológus szakorvos a Székelyhonnak elmondta, az egészségügyi minisztérium által kidolgozott eljárást szerint járnak el. A tünetmentes betegek semmiféle kezelést nem kapnak.
A nagyon súlyos eseteknek ráadásul még a Tocilizumab nevű, a rheumatoid artritisz elleni gyógyszert is „bevetik”.
Anca Georgescu elmondta, a közeljövőben más, a gyógyszergyártók által felajánlott gyógyszereket is alkalmazni fognak, amelyek nincsenek benne az egészségügyi minisztérium által közzétett protokollban, de amelyek egyes kísérletekben hatékonynak bizonyultak.
– magyarázta a szakember.
Tankokból kialakított emlékművek, Lenin-szobrok, ugyanakkor meglepően sok új autó és rendezett terek fogadják azokat, akik Moldován átutazva átkelnek a vámon a Dnyeszter Menti Köztársaságba. A bankkártya fölösleges, és nem árt, ha beszélünk oroszul.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
1 hozzászólás