Csíksomlyón járt tavaly a Szentatya. Tánczos Barna szenátor akkor és ott döbbenetet és tiszteletet látott a képviselő és szenátor kollégák arcán
Fotó: Beliczay László
Döbbenetet és tiszteletet váltottak ki a tavalyi pápalátogatás alkalmával Székelyföldre látogató román politikusokból a csíksomlyói nyeregben tapasztaltak: nem számítottak arra, hogy a magyarok valóban úgy élnek, ahogy arról a székelyföldi politikusok a román parlamentben beszélnek – árulta el Tánczos Barna szenátor, akivel tapasztalatai mellett az RMDSZ-EMSZ összefogásról és a magyar képviselet fontosságáról beszélgettünk.
2020. november 05., 13:002020. november 05., 13:00
Másodszor indul úgy az RMDSZ a parlamenti választásokon, hogy megállapodást kötött a kisebb erdélyi magyar politikai szervezetekkel, ezúttal a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) fúziójából létrejött Erdélyi Magyar Szövetséggel (EMSZ). Tánczos Barna szenátor szerint a politikai vezetők bölcsességét bizonyítja ez a megegyezés.
„Ahogy Kelemen elnök úr (Kelemen Hunor RMDSZ-elnök - szerk.) is mondta, nem vagyunk egyformák, és kitartunk mindig a véleményünk mellett, de nehéz időkben, amikor közös munkára, összefogásra van szükség, képesek vagyunk bölcsen dönteni. Az a célunk az összefogással, hogy a román parlamentben ne csak egyik vagy másik, a közösség csak egy részének a támogatását élvező politikai szervezetnek legyen képviselete, hanem a teljes erdélyi magyarságnak. Ezért jó, hogy most teljes összefogásról beszélhetünk, mivel minden olyan magyar politikai szervezet megtalálja a számítását ebben a megegyezésben, amely megmérettetett a helyhatósági választásokon” – húzta alá a szenátor.
Tapasztalatai alapján úgy ítélte:
Arra, hogy miért van szükség Székelyföld szempontjából a bukaresti jelenlétre, ugyancsak az elmúlt négy év lehet a bizonyíték Tánczos szerint, aki úgy látja, hogy Románia parlamentjében az RMDSZ-es csapat az egyik, vagy talán a legerősebb csapat akár számbeli, akár felkészültségi, akár más kritérium szerint hasonlítjuk össze a térségek képviseletét.
„A mindennapjainkat a bukaresti döntések befolyásolják, ezért bármennyire is visszás néha számunkra, a legfontosabb döntések meghozatalakor ott kell legyünk a román parlamentben. Ezért van szükség sokszor olyan kompromisszumos megoldásokra, megállapodásokra, akár a liberális-, akár a szociáldemokrata párttal, amelyek visszatetszők, amelyek olyan személyekkel köttetnek, akik teljesen mást mondanak például a televízióban, mint egy négy szem közötti beszélgetésen. Hosszú éveken át megtapasztaltam, mennyire másként viselkednek kamerák előtt, a saját választópolgáraik előtt a román képviselők és szenátorok ahhoz képest, hogy milyen hangulatban és hangnemben tárgyalnak, amikor leülünk egy konkrét témával kapcsolatosan szakmai és politikai döntéseket hozni” – emelte ki.
Fotó: Veres Nándor
Arra is kitért, hogy nehéz ezeket a hangulatokat visszaadni, és mindenkinek megmutatni, miért van az, hogy egy-egy RMDSZ által javasolt szakmai döntés akár száz százalékos támogatást élvez a parlamentben, közben pedig ugyanazok a személyek, akik megszavazták, később a televízióban szidják a magyar közösséget.
– hangsúlyozta.
A szenátort továbbá arról is kérdeztük, tapasztalatai szerint miként látják Bukarestből a román politikusok Székelyföldet? Mint mondta, ezen a téren sok minden megváltozott a tavalyi pápalátogatás alkalmával, amikor testületileg felvonult a csíksomlyói nyeregbe az akkori román kormány.
„Döbbenetet és tiszteletet láttam a képviselő és szenátor kollégák arcán, akik például a szociáldemokrata párt részéről érkeztek. Mindenre számítottak, csak arra nem, hogy mi, jómagam is, székely ruhában várjuk a pápát. Azon döbbentek le, hogy nemcsak beszélünk arról, hogy fontos számunkra az anyanyelvünk, a kultúránk, a népviseletünk, hanem tényleg így is élünk: otthon a családban magyarul beszélünk, vigyázunk a hagyományainkra, a népviseletünkre. Számtalanszor tértek vissza erre a témára, és
Mély nyomot hagyott bennük, hogy van egy olyan folt Romániában, amelyről nagyon sokan nem is tudtak, vagy csak hallásból értesültek arról, hogy ott valamilyen más népcsoport lakik” – emlékezett vissza a szenátor.
Hozzátette: emellett a járványhelyzet és a külföldi látogatások ellehetetlenülése miatt számos román politikus látogatott ebben az évben Székelyföldre, és mindegyikük pozitív élményekkel tért haza.
– zárta Tánczos Barna.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Nyolcvankét éves korában meghalt Károlyi Béla legendás tornaedző – közölte szombaton az AFP az az Amerikai Egyesült Államok Tornász Szövetségének tájékoztatása alapján.
A reggeli légitámadás során ellenséges rakéták és drónok roncsai hullottak lakatlan területre a Munkács és Rahó közelében fekvő erdőkben – közölte Facebook-oldalán Miroszlav Bileckij kárpátaljai kormányzó.
Felmelegedés következik jövő héttől, a legmagasabb hőmérsékleti értékek napközben a 17 fokot is elérhetik – nyilatkozta a Digi 24-nek Alina Șerban meteorológus, az Országos Meteorológiai Igazgatóság munkatársa. Csütörtöktől azonban lehűlés várható.
Az RMDSZ szeretne a parlamenti többséghez tartozni, feltéve, hogy abban a többségben nem szerepel a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szombaton.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök péntek este nyilvánosságra hozta az ukrán hatóságoktól kapott dokumentumot arról, hogy miért nem engedik be Ukrajnába George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét.
Nyolcvanéves korában meghalt Nemere István, az egyik legtermékenyebb magyar író. Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit közölte.
Megnyerték csütörtökön a 47,7 millió lejes (több mint 9,58 millió eurós) főnyereményt a hatoslottón; a nyertes szelvény több mint 4400 lejbe került.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának.
3 hozzászólás