Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Folytatódik a szülőföldön maradást is célzó ösztöndíjprogram a kiemelkedő oktató, tudományos, értelmiségi utánpótlás biztosítására a magyarlakta régiókban, így Erdélyben is. Tonk Márton, a program szakmai felelőse szerint a magyar kormányzati szakpolitikai erőfeszítéseknek köszönhetően a Kárpát-medencei felsőoktatási tér megerősödött, az intézményi, kutatói kapcsolatok az online világban a járvány alatt is tovább éltek.
2020. szeptember 07., 14:152020. szeptember 07., 14:15
2020. szeptember 07., 18:342020. szeptember 07., 18:34
Az idei tanévben is folytatódhat a Kárpát-medencei tehetséggondozást megvalósító Collegium Talentum program – mondta Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára sajtótájékoztatón, hétfőn Budapesten. A nemzetpolitikai államtitkárság támogatásával működő Collegium Talentum program jelen pillanatban a legátfogóbb, a teljes Kárpát-medencét felölelő tehetségtámogató rendszer, melynek alapvető célja a külhoni régiókhoz kacsolódó elitképzés: a kiemelkedő oktatói, tudományos, értelmiségi utánpótlás biztosítása. A tehetséggondozó programba évente mintegy nyolcvan PhD-, illetve magiszteri hallgató kollégistát vesznek fel.
Potápi Árpád János felidézte: 2011-ben hozták létre a programot, amelynek vezetését 2016 óta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola valósítja meg alapítványi formában. Az eddigi kormányzati támogatás összege eléri a 700 millió forintot – ismertette.
A program létrehozatalában és működtetésében az elsődleges cél a Kárpát-medencei kapcsolati háló továbbépítése.
– idézte az MTI a nemzetpolitikai államtitkárt. Kiemelte: az oktatás, a kultúra és a politikai intézményrendszer egymástól elválaszthatatlan, és fontos, hogy ne csak a mában gondolkozzanak, hanem előre lássanak, legalább 5–10 évre.
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
A Kárpát-medencében 262 ezer gyermek és fiatal jár teljes egészében, vagy részben magyar oktatási intézménybe. Ebben benne vannak az óvodások, az iskolások, illetve a magyar felsőoktatásban tanulók is. Utóbbiak száma közel 15 ezer – ismertette. Kitért arra is, hogy az elmúlt 10 évben a magyar kormány jelentős összeggel segítette a magyar nyelvű felsőoktatást.
Tonk Márton, az ösztöndíjprogram szakmai vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusának elnöke elmondta: 146 magyar fiatal vett részt az idei felvételiken, a legtöbben Erdélyből jelentkeztek. Innen az agrárium, műszaki területek voltak preferáltak, Vajdaságból a tanárképzés területéről kerültek be a legtöbben – említette néhány példát. A szakmai vezető lapunk érdeklődésére fontosnak tartotta kiemelni, hogy
A program elsősorban doktorandusz hallgatóknak szól, de kivételes esetben tehetséges magiszteri első, másodéves hallgatók is részesülhetnek az ösztöndíjból. Mint Tonk Márton kihangsúlyozta, a Collegium Talentum a Kárpát-medencei régió, s ezen belül az erdélyi kutatói, oktatói, tudományos utánpótlásának biztosítását célozza, így fontos eleme a szülőföldön maradás.
– fogalmazott az ösztöndíjprogram szakmai vezetője.
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság
Fontos elemnek nevezte továbbá a Kárpát-medencei, tudományos-oktatói közösségépítést is. „A program törekszik arra, hogy az ösztöndíjasok közösen, egy tudományos hálózatot kialakítva éljék meg a programot. Az egységes Kárpát-medencei felsőoktatási tér elvének mentén gondolkodik a kezdeményezés” – hangsúlyozta az egyetemi szenátus elnöke. A programban minden évben mintegy nyolcvan „kollégista” vesz részt, ebből ötven körüli az erdélyiek létszáma. Tonk szerint
Megjegyezte: már a felvételikor fontos kritérium egy jövőkép ismertetése, amely a szülőföldön maradásra épít. „Mivel a legjobb hallgatókat válogatjuk be, nyilván ők a leginkább kitettek a globális munkaerő piac vonzásának” – mondta szakmai vezető, hozzátéve: néhányan óhatatlanul áldozatául esnek a kísértésnek, s külföldre távoznak.
Megkérdeztük azt is, a jelenlegi járványhelyet milyen mértékben befolyásolta a Kárpát-medencei kapcsolattartást az elmúlt hónapokban. A nyilvánvalóan létező utazási akadályok mellett fontosnak tartotta kiemelni, hogy az elmúlt években a magyar kormányzati szakpolitikai erőfeszítéseknek köszönhetően a Kárpát-medencei felsőoktatási tér megerősödött, az intézményi, kutatói kapcsolatok az online világban a járvány alatt is tovább éltek.
– hangsúlyozta lapunknak Tonk Márton.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
A Máramaros megyei Salvamont munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szerdán 1 óra 44 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-i fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben. A legnagyobb értékű rendelés több mint 75.000 lej volt.
A postai szolgáltatások, az egyéb zöldségek és zöldségkonzervek kategóriába tartozó termékek, valamint a friss gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben 2024 októberében 2023 októberéhez képest.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért: 2,4 millió italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és a begyűjtési arány elérte a 82 százalékot – írja az Agerpres.
Nacsa Lőrinc országgyűlési képviselőt jelöli a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári posztjára Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes – tudta meg a hirado.hu.
Tizenegy megyére adott ki hétfőn havazásra vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat.
szóljon hozzá!