Nem mindegy, mire kérdezünk rá az állásinterjún. Kíváncsiságunk panaszt és pénzbírságot vonhat maga után
Fotó: Veres Nándor
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit, a munkavállalók felelősségét és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd a Jóálláson havi rendszerességgel megjelenő cikksorozatban. Októberben a magánszektorban megjelenő álláshirdetéseket vette górcső alá, ezúttal pedig az állásinterjúkkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze.
2024. november 25., 20:592024. november 25., 20:59
A cikksorozat folytatásában a foglalkoztatás jogalkotási szempontból elhanyagolt aspektusát, az interjút mutatjuk be. A felvételi folyamat során a munkáltató természetesen olyan személyeket szeretne alkalmazni, akik a lehető legalkalmasabbak és a legjobban beilleszkednek a vállalati struktúrába. Nyilvánvaló, hogy
Ennek ellenére az interjú olyan veszélyeket rejt magában, amelyeket a munkáltató szempontjából nem lehet elhanyagolni, senki sem szeretne „katasztrófát” egy gyakran informális beszélgetés következtében.
A feltárt információk valódiságát illetően szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az alulírott nem az abszolút igazság birtokosa, az elemzéseket a cikk írásakor hatályos jogszabályok alapján végzi, ami nagyon fontos, figyelembe véve azt a tényt, hogy Romániában a jogszabályokat rendkívül gyakran változtatják. Ebből a szempontból fontos megemlíteni, hogy a joggyakorlat sokszor nemcsak a törvényt, hanem a jogi logikát is megsérti. A fentieket figyelembe véve szeretném összefoglalni az állásinterjú törvényes vonatkozásait a magánszektorban a Munka Törvénykönyve, a megkülönböztetés minden formájának megelőzéséről és szankcionálásáról szóló, 2000-ből származó, 137-es számú kormányrendelet, valamint a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségről szóló, 202/2002. számú törvény alapján.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a jogszabály nem rendelkezik konkrét szempontokról az állásinterjúval kapcsolatban, ami, ahogy már említettük, egy elhanyagolt fázis. Ezáltal a gyakorlatban ez a legveszélyesebb szakasz a megkülönböztetés szempontjából, mivel a munkáltató szándékai ebben az esetben kérdések és cselekvések révén derülnek ki. A munka törvénykönyvének 5. cikke kimondja a hátrányos megkülönböztetés tilalmát a munkaügyi kapcsolatokban. Így
genetikai tulajdonságok, nem, szexuális irányultság, életkor, fogyatékosság, krónikus, nem fertőző betegség, HIV-fertőzés, politikai hovatartozás, családi helyzet vagy felelősség, szakszervezeti tagság vagy tevékenység, illetve hátrányos helyzetű kategóriába tartozási alapon megsérteni. A 137/2000-es kormányrendelet és a 202/2002-es számú törvény egyaránt rendelkezik erre vonatkozóan, így kijelenthetjük, hogy a Munka Törvénykönyvének rendelkezései gyakorlatilag feleslegesek ebben a tekintetben, mivel a diszkriminációra vonatkozó konkrét jogszabályok annyira konkrétak és mindent átfogóak.
A 137/2000-es kormányrendelet bünteti a hátrányos megkülönböztetést a gazdasági tevékenység és a foglalkoztatás terén, arra kötelezve a munkáltatókat, hogy ne alkalmazzanak hátrányos megkülönböztetést többek között a munkaviszony megkötésekor, felfüggesztésekor, módosításakor vagy megszüntetésekor egy bizonyos faji, nemzetiségi, etnikai hovatartozás, vallás, társadalmi kategória vagy hátrányos helyzetű kategória alapján, meggyőződés, életkor, nem vagy szexuális irányultság miatt. Hasonlóképpen, a 202/2002. számú törvény arra kötelezi a munkáltatókat, hogy hagyják figyelmen kívül, hogy az adott személy kíván-e családot alapítani vagy sem.
A jogszabály 10. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy
(a várandós vagy szoptató nők számára a munka jellege vagy sajátos körülményei miatt tiltott munkák mentesülnek e rendelkezések alól). E jogi rendelkezések megsértése 3 000 és 10 000 lej közötti szabálysértési szankciót von maga után, ha az nem minősül bűncselekménynek.
Ennek következtében az interjú során az olyan gyakorlatokat, mint a terhességi teszt bemutatása vagy elvégzése, illetve a családi életre, a vallásra, a szexuális irányultságra vagy a politikai hovatartozásra vonatkozó tervekkel kapcsolatos kérdéseket a munkavállaló úgy értelmezheti, hogy túlmutatnak a szakmaiságon, még akkor is, ha a munkáltató ezeket a kíváncsiság megnyilvánulásának tekinti, vagy a munkavállalókkal, jövőbeli alkalmazottakkal való személyes kapcsolatok kiépítését célozza. Ezért nem tudunk ilyen jellegű megnyilvánulást javasolni az interjú során annak érdekében, hogy elkerüljük az esetleges panasszal járó kellemetlenségeket.
Fazakas László, ügyvéd
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerint az országban a háziorvosok közel 20 százaléka 70 évnél idősebb, és sok olyan település van, ahol nincs családorvos.
Hétfőn a Kreml (Oroszország kulturális és hatalmi központja) közölte, hogy nem ismeri Călin Georgescu világnézetét, írja Reuters.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
A következő napok legfontosabb feladata a mozgósítás a december elsejei parlamenti választásokra – hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a szövetség államfőjelöltje.
A romániai elnökválasztás első fordulójában résztvevő román állampolgárságú moldovaiak többsége, 56,65 százaléka a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjére, Elena Lasconira szavazott – írta hétfőn a Moldpres hírügynökség.
A szavazatszámlálási jegyzőkönyvek több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje megelőzte a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltjét, Marcel Ciolacut.
Romániai idő szerint hétfő reggel véget ért a külföldi szavazókörzetekben is az államelnök-választás első fordulója.
Kudarcnak nevezte hétfő hajnalban Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje az államelnök-választás első fordulójában elért eredményét, amiért szerinte a párt teljes vezetőségének vállalnia kell a felelősséget.
Becslése szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi 20 ezer szavazattal meg fogja előzni Marcel Ciolacu szociáldemokrata kormányfőt az államelnökválasztás első fordulójában, és bejut a második fordulóba.
Úgy tűnik, hogy a külföldön szavazó románoknál is Călin Georgescu a befutó, ugyanis a részeredmények szerint az ottani voksok több mint 40 százalékát szerezte meg. A második helyen Elena Lasconi, az USR jelöltje áll.
szóljon hozzá!