Nem mindegy, mire kérdezünk rá az állásinterjún. Kíváncsiságunk panaszt és pénzbírságot vonhat maga után
Fotó: Veres Nándor
A foglalkoztatási feltételeket, a pályázók értékelését, a munkaszerződések megkötésének szabályait, a munkaszerződések megszüntetésének feltételeit, a munkavállalók felelősségét és a munkaügyi joghatósággal kapcsolatos egyéb szempontokat mutatja be Fazakas László ügyvéd a Jóálláson havi rendszerességgel megjelenő cikksorozatban. Októberben a magánszektorban megjelenő álláshirdetéseket vette górcső alá, ezúttal pedig az állásinterjúkkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze.
2024. november 25., 20:592024. november 25., 20:59
A cikksorozat folytatásában a foglalkoztatás jogalkotási szempontból elhanyagolt aspektusát, az interjút mutatjuk be. A felvételi folyamat során a munkáltató természetesen olyan személyeket szeretne alkalmazni, akik a lehető legalkalmasabbak és a legjobban beilleszkednek a vállalati struktúrába. Nyilvánvaló, hogy
Ennek ellenére az interjú olyan veszélyeket rejt magában, amelyeket a munkáltató szempontjából nem lehet elhanyagolni, senki sem szeretne „katasztrófát” egy gyakran informális beszélgetés következtében.
A feltárt információk valódiságát illetően szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az alulírott nem az abszolút igazság birtokosa, az elemzéseket a cikk írásakor hatályos jogszabályok alapján végzi, ami nagyon fontos, figyelembe véve azt a tényt, hogy Romániában a jogszabályokat rendkívül gyakran változtatják. Ebből a szempontból fontos megemlíteni, hogy a joggyakorlat sokszor nemcsak a törvényt, hanem a jogi logikát is megsérti. A fentieket figyelembe véve szeretném összefoglalni az állásinterjú törvényes vonatkozásait a magánszektorban a Munka Törvénykönyve, a megkülönböztetés minden formájának megelőzéséről és szankcionálásáról szóló, 2000-ből származó, 137-es számú kormányrendelet, valamint a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségről szóló, 202/2002. számú törvény alapján.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a jogszabály nem rendelkezik konkrét szempontokról az állásinterjúval kapcsolatban, ami, ahogy már említettük, egy elhanyagolt fázis. Ezáltal a gyakorlatban ez a legveszélyesebb szakasz a megkülönböztetés szempontjából, mivel a munkáltató szándékai ebben az esetben kérdések és cselekvések révén derülnek ki. A munka törvénykönyvének 5. cikke kimondja a hátrányos megkülönböztetés tilalmát a munkaügyi kapcsolatokban. Így
genetikai tulajdonságok, nem, szexuális irányultság, életkor, fogyatékosság, krónikus, nem fertőző betegség, HIV-fertőzés, politikai hovatartozás, családi helyzet vagy felelősség, szakszervezeti tagság vagy tevékenység, illetve hátrányos helyzetű kategóriába tartozási alapon megsérteni. A 137/2000-es kormányrendelet és a 202/2002-es számú törvény egyaránt rendelkezik erre vonatkozóan, így kijelenthetjük, hogy a Munka Törvénykönyvének rendelkezései gyakorlatilag feleslegesek ebben a tekintetben, mivel a diszkriminációra vonatkozó konkrét jogszabályok annyira konkrétak és mindent átfogóak.
A 137/2000-es kormányrendelet bünteti a hátrányos megkülönböztetést a gazdasági tevékenység és a foglalkoztatás terén, arra kötelezve a munkáltatókat, hogy ne alkalmazzanak hátrányos megkülönböztetést többek között a munkaviszony megkötésekor, felfüggesztésekor, módosításakor vagy megszüntetésekor egy bizonyos faji, nemzetiségi, etnikai hovatartozás, vallás, társadalmi kategória vagy hátrányos helyzetű kategória alapján, meggyőződés, életkor, nem vagy szexuális irányultság miatt. Hasonlóképpen, a 202/2002. számú törvény arra kötelezi a munkáltatókat, hogy hagyják figyelmen kívül, hogy az adott személy kíván-e családot alapítani vagy sem.
A jogszabály 10. cikkének (4) bekezdése előírja, hogy
(a várandós vagy szoptató nők számára a munka jellege vagy sajátos körülményei miatt tiltott munkák mentesülnek e rendelkezések alól). E jogi rendelkezések megsértése 3 000 és 10 000 lej közötti szabálysértési szankciót von maga után, ha az nem minősül bűncselekménynek.
Ennek következtében az interjú során az olyan gyakorlatokat, mint a terhességi teszt bemutatása vagy elvégzése, illetve a családi életre, a vallásra, a szexuális irányultságra vagy a politikai hovatartozásra vonatkozó tervekkel kapcsolatos kérdéseket a munkavállaló úgy értelmezheti, hogy túlmutatnak a szakmaiságon, még akkor is, ha a munkáltató ezeket a kíváncsiság megnyilvánulásának tekinti, vagy a munkavállalókkal, jövőbeli alkalmazottakkal való személyes kapcsolatok kiépítését célozza. Ezért nem tudunk ilyen jellegű megnyilvánulást javasolni az interjú során annak érdekében, hogy elkerüljük az esetleges panasszal járó kellemetlenségeket.
Fazakas László, ügyvéd
A cikk lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóállás.ro oldalon jelent meg először.
Ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres – jelentette ki Sulyok Tamás köztársasági elnök a közmédia csatornáin csütörtök este mondott karácsonyi beszédében.
Gyilkossági kísérlet miatt indult eljárás egy Argeş megyei fiatalember ellen, aki csütörtökre virradóra Slobozia településen kocsival belehajtott az úttesten álló gyalogosok egy csoportjába, és hat fiatal megsérült.
Három személy, köztük egy gyermek is meghalt egy karácsony másodnapján a Suceava megyei Forăşti településen bekövetkezett súlyos közúti balesetben – tájékoztatott csütörtökön a megyei rendőrség.
Őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba helyeztek egy 33 éves Prahova megyei férfit, aki 167 kilométer/órás sebességgel vezetett egy autót Brassóban. A férfi ittas volt, jogosítvány nélkül vezetett, a jármű pedig lopott volt.
Lezuhant egy utasszállító repülőgép a kazahsztáni Aktau város közelében - jelentették be szerdán orosz sajtóügynökségek a kazahsztáni rendkívüli helyzetek minisztériumára hivatkozva.
Keddi közleménye szerint az alakulat beadványában kérte az alkotmánybíróságtól, hogy állapítsa meg az államfői tisztség megüresedését, illetve az ideiglenes betöltését indokló körülmények fennállását.
Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
szóljon hozzá!