Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Románia zsinórban a harmadik éve a legrosszabbul teljesítő uniós országok közé tartozik a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása terén – derül ki a Transparency International (TI) korrupcióérzékelési indexének kedden közzétett 2024-es adataiból.
2025. február 11., 11:092025. február 11., 11:09
Ez az index a nemzetközi szervezet által vizsgált 180 országban érzékelhető korrupció szintjét mutatja meg független szakértők és az üzleti szféra képviselőinek becslései alapján. A 0-tól 100-ig terjedő skálán (ahol a 0 a legkorruptabb, a 100 a tökéletesen tiszta ország) Románia tavaly – 2023-hoz hasonlóan – 46 pontot szerzett.
A Transparency International keddi közleménye szerint – melyet az Agerpres ismertet – továbbra is
„Az erőteljes intézkedések hiánya súlyosan kihat az olyan kulcsfontosságú területekre, mint a demokrácia védelme, a jogállamiság fenntartása, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem, valamint az emberi jogok előmozdítása és védelme” – fogalmaztak a szervezet képviselői.
A jelentés szerint az uniós országok átlagos pontszáma a 2024-es korrupcióérzékelési indexben 62, ami kétpontos csökkenést jelent az előző évhez képest. Az élmezőnyben idén Dánia (90 pont), Finnország (88) és Luxemburg (81) áll.
Az uniós tagországok közül a legjelentősebb visszaesés Németország (75 pont, mínusz 3 pont 2023-hoz képest), Ausztria és Franciaország (67 pont, mínusz 4 pont 2023-hoz képest), Szlovákia (49 pont, mínusz 5 pont 2023-hoz képest) és Málta (46 pont, mínusz 5 pont 2023-hoz képest) esetében figyelhető meg.
A Transparency International több ajánlást is tett Románia számára. A szervezet többek között
amely lehetővé teszi, hogy 2027-re legalább 50-re nőjön Románia pontszáma a korrupcióérzékelési indexben.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!