Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel
Fotó: Barabás Ákos
Noha a napfénynek jótékony befolyása is van a szervezetünkre, ha nem figyelünk oda, a kívánt hatásnak éppen az ellékezőjét érhetjük el, és veszélyes leégéssel vagy napszúrással végződhet a szabadtéri tevékenység. Mit tegyünk, hogy elkerüljük ezeket, és miként járjunk el, ha már gond van?
2022. június 18., 16:442022. június 18., 16:44
Csillagászati szempontból vannak bizonyos időszakok, amikor erősebb a naptevékenység (ez a változás 11 éves ciklusokat követ), az idei pedig pontosan egy ilyen fokozott erősségű esztendő, ezért a fényvédelem fontosságával kapcsolatos ajánlások betartása kimondottan fontos – hívta fel a figyelmet megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint kiemelte: a napfénynek számos jótékony hatása van a szervezetre, például
A szakember szerint mindenképpen óvakodni kell attól, hogy hosszú időn keresztül erős napsugárzás érje a bőrünket, főként a déli órákban. A leégés növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát, és a napszúrás is veszélyt jelent, főként a gyerekek, az idősek és a szabadban dolgozók esetében. Ha valaki folyamatosan erős napsütésnek van kitéve, egyrészt kiszáradhat, másrészt pedig a koponya túlmelegedése fejfájást, hányást, hányingert idézhet elő. A napszúrás tünetei közé tartozik továbbá a szédülés, a levertség és kábaság is.
Leginkább úgy tudunk védekezni ellene, ha nem tartózkodunk huzamosabb ideig a napon, főként a kritikus órákban, és ha mégis kénytelenek vagyunk, akkor védjük a fejünk kalappal, a testünk többi részét pedig lenge viselettel takarjuk el, és ne feledkezzünk meg a megfelelő folyadékbevitelről sem.
Ha fokozott izzadást tapasztalunk, ne feledkezzünk meg a sópótlásról sem, mert ellenkező esetben vízmérgezés léphet fel.
Ha az óvintézkedések ellenére a napszúrás tüneteit észleljük magunkon, azonnal vonuljunk hűvös, sötét helyre és fogyasszunk folyadékot. A betegség enyhe változata otthon is kezelhető, de időseknél, gyerekeknél néha kórházi kezelésre is szükség lehet. Ezért ajánlott legalább telefonon felvenni a kapcsolatot a háziorvosunkkal, és közösen dönteni a további lépésekről.
Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
Tar Gyöngyi arra is kitért, hogy a napsütés ellen fényvédőkkel érdemes védekezni, ám nem mindegy, hogy milyen erősségűt használunk, hiszen bőrtípusonként változó, hogy mire van szükség. Az a legideálisabb, ha ebben szakember segítségét kérjük, nyáron sok esetben vannak ingyenes tanácsadások a témában, vagy érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt akár a háziorvos által kiállított küldőpapírral, ingyenesen. Általánosságban elmondható, hogy
Emellett a veszélyes időszakokban kerülni kell a hosszas napon tartózkodást. Az előző évtizedekben egyébként a kritikus időszakot 12 és 15 óra közé sorolták, ma már azonban az ajánlások szerint 11 és 16 óra között kell kerülni a napozást.
Megszavazták a képviselők és a szenátorok hétfő este a Marcel Ciolacu vezette új kormányt. A miniszterek ezt követően letették hivatali esküjüket a Cotroceni-palotában.
A gazdaság támogatása kell hogy legyen az új kormány prioritása – jelentette ki hétfőn a parlamentben Kelemen Hunor.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
Az új kormány mind a 16 miniszterjelöltje pozitív véleményezést kapott a hétfő délutáni parlamenti meghallgatásokon. A parlament plénuma még a délután folyamán szavazni fog a Ciolacu-kormány beiktatásáról és a kormányprogramról.
Tavaly egy hektár termőföld átlagára 41 624 lej volt Romániában; területi bontásban a legalacsonyabb átlagárat (35 303 lej) az északkeleti régióban, a legmagasabbat (61 360 lej) a Bukarest-Ilfov régióban jegyezték.
A Szociáldemokrata Párt, a Nemzeti Liberális Párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a nemzeti kisebbségek frakciója megállapodott, hogy Crin Antonescu személyében közös jelöltet indít az államelnöki választásokon.
Úgy tűnik, hogy sikerült megegyezni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós pártoknak, köztük az RMDSZ-nek is. A Digi 24 információi szerint az RMDSZ a fejlesztési és a pénzügyi tárcákat kaphatja az új kormányban.
A parlamenti pártokkal tartott vasárnapi konzultációsorozat végén Klaus Iohannis bejelentette, hogy „nagyon rövid időn belül” megalakulhat az Európa-barát koalíció kormánya.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) parlamenti többséget alakít ki a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel – ismertette Marcel Ciolacu. A PNL elnöke, Ilie Bolojan szerint a minisztériumokat „a pártok súlyának megfelelően” fogják felosztani.
Egyenként letette a parlamenti esküt szombaton a december elsején megválasztott 331 képviselő. Az ünnepélyes ülést vezető Seres Dénes ezután bejelentette, hogy a képviselőház jogszerűen alakult meg.
szóljon hozzá!