Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Negyvennyolc év telt el az ország egyik legerősebb földmozgása óta, az 1977-es Richter-skála szerinti 7,2-es magnitúdójú földrengésben 1578 ember vesztette életét a romok alatt, több mint 11 ezren megsérültek, és közel 33 ezer lakás megsemmisült.
2025. március 04., 19:472025. március 04., 19:47
„Semmi sem jelezte előre azt, ami azon a nyugodt estén, 1977. március 4-én történt – ezen a dátumon, amelyen végül Románia eddigi legerősebb földrengését jegyezték” – emlékeztetett a Hargita megyei tűzoltóság keddi sajtóanyagában.
Mint írták, 48 éve történt a Richter-skála szerinti 7,2-es magnitúdójú földrengés, amely
A mentési műveletekhez több mint 30 ezer tűzoltót és katonát mozgósítottak, ami az eddigi legnagyobb egyidejűleg bevetett mentőegységvolt Romániában.
„Mivel az ilyen események előre nem láthatók, mindenkinek tisztában kell lennie a földrengés esetén követendő viselkedési szabályokkal és védelmi intézkedésekkel – nemcsak a földrengés előtt, hanem közben és utána is ”– hívták fel a figyelmet, hozzátéve, hogy országosan megelőzési kampány is indult e célból. Erről bővebben nutremurlacutremur.ro oldalon lehet olvasni.
Legutóbb egyébként két hete számoltunk be arról, hogy három földrengést is észleltek Vrancea és Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben.
Földrengés előtt javasolt, hogy
Ha épületen belül vagyunk:
őrizzük meg a nyugalmunkat, és nyugtassuk meg a környezetünkben lévőket,
ne próbáljunk kiszaladni, ne használjunk lépcsőt, liftet vagy erkélyt,
távolodjunk el az ablakoktól és külső falaktól,
ha lehet, gyorsan zárjuk el a tűzforrásokat,
húzódjunk ajtókeret alá, tartógerenda alá, teherhordó fal mellé vagy masszív bútor alá,
ha folyosón vagyunk, guggoljunk le egy belső fal mellett,
nyissuk ki az ajtót, hogy ne szoruljunk be, és a rengés után ki tudjunk menni.
Ha az épületen kívül vagyunk:
keressünk biztonságos menedéket távol ablakoktól, épületektől, hidaktól, elektromos vezetékektől, fáktól és más veszélyes tárgyaktól,
tartsunk legalább 10 méteres távolságot a leszakadt vagy földre hullott elektromos vezetékektől.
Ha iskolában vagyunk:
őrizzük meg a nyugalmunkat, és nyugtassuk meg társainkat,
bújjunk az iskolapad alá, és távolodjunk el az ablakoktól, külső falaktól vagy veszélyes tárgyaktól,
védjük a fejünket és arcunkat,
ne hagyjuk el a termet a rengés közben,
a tanár nyissa ki az ajtót, és védje magát egy teherhordó fal mellett,
a földrengés után a kijáratok ellenőrzése után hagyhatjuk el az épületet.
Ha járműben tartózkodunk:
álljunk meg egy biztonságos helyen, és maradjunk a járműben! Ha elektromos vezetékek estek le, ne szálljunk ki!
ne álljunk hidak, viaduktok vagy épületek alá!
További információk és vészhelyzeti útmutatók: fiipregatit.ro oldalon, vagy a DSU mobilalkalmazáson belül.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
szóljon hozzá!