Megtapasztalt mélyszegénység – Kelemen József magyar katonaként szolgált fél éven át Afganisztánban

Kelemen József, a Magyar Honvédség katonájaként 2010 első felében teljesített szolgálatot Afganisztánban •  Fotó: Kelemen József

Kelemen József, a Magyar Honvédség katonájaként 2010 első felében teljesített szolgálatot Afganisztánban

Fotó: Kelemen József

Kelemen József  2010 első felében fél éven át teljesített külszolgálatot Afganisztán északi részén, Pul-e Homriban. A Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport (MH PRT) összekötő csoportparancsnokaként Baglan tartomány három járásában infrastrukturális projektek ellenőrzése és járőrözés volt a feladata. Tíz éve szerelt le, már nincs hivatásos állományban, jelenleg külföldön él családjával. A Székelyhon megkeresésére számolt be saját afganisztáni tapasztalatairól, illetve arról, hogyan látja ő, volt-e értelme az elmúlt húsz évnyi nyugati katonai jelenlétnek Afganisztánban.

Hajnal Csilla

2021. augusztus 29., 11:132021. augusztus 29., 11:13

– Mi volt a dolga a magyar katonáknak 2010-ben Afganisztánban, amikor ön ott külszolgálatot teljesített a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoport összekötő csoportparancsnokaként?

– A hollandoktól vettünk át egy területet mi, magyarok 2006-ban, vagyis egy Tartományi Újjáépítési Csoportnak az irányítását. Ez 2013-ig tartott, én fél évig voltam ott Baglan tartományban, Észak-Afganisztánban.

Idézet
Az infrastrukturális újjáépítési munka volt a fő feladatunk, illetve az, hogy stabilizáljuk a térséget, de humanitárius segítséget is nyújtottunk, iskolákba és orvosi rendelőkbe vittünk alapanyagokat.

A tartományon belüli infrastrukturális projekteket kellett kivitelezni a helyieknek, ezt kellett koordinálnunk, illetve a biztonságot kellett megteremtenünk. Az én felelősségi területem az iskolaépítés és orvosi rendelők építése volt. Összekötő csoportparancsnok voltam, így az én dolgom az volt, hogy a három területre osztott tartománynak az egyik területét kellett ellenőriznem, új projekteket kellett találni és leszervezni.

Idézet
A helyi vezetőkkel való egyeztetés is a mi dolgunk volt, illetve az, hogy biztonságos legyen a helyi afgán alvállalkozók munkája az építkezések során.

– Kik ezek a helyi vezetők?

– Több fajta vezető van ott. A 2010-es Afganisztán egy demokratikus köztársaság volt, azaz próbált lenni, Afganisztáni Iszlám Köztársaság volt a neve még pár nappal ezelőttig. Az ország tartományokból áll, a tartományok járásokból, és ezeknek van tartományi-, illetve járási vezetőik, és rendőrfőnökük is. Voltak választások is természetesen, ahogy az egy demokráciában lenni szokott,

Idézet
de általában azokat jelölték, akik erővel vagy pénzzel rendelkeztek.

De az államhatalmon kívül minden közösségben van egy úgynevezett shura vagy jirga is, azaz tanács. Ezekben a tanácsokban jelen lévő öregek/bölcsek is valamilyen szinten vezetők voltak. Volt olyan helyzet is, hogy a járási vezetőnek más volt a prioritása, ami nem biztos, hogy megegyezett a shura, azaz a nép által kiválasztott vezetők prioritásaival.

•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

Idézet
Afganisztán vidéki része nagyon szegény és fejletlen, az áram és a vezetékes víz nagy luxusnak számít ott. A világ legszegényebb országai közé tartozik, például vízért napi öt-tíz kilométereket gyalogolnak a lányok és az asszonyok.

Ha a helyiekkel beszéltél, akkor természetesen ők a falu infrastrukturális fejlődésére fektették a hangsúlyt, a járási vezető pedig a saját falujába kért volna valami fejlesztést. Voltak kiemelt területek, amelyekre hangsúlyt fektettünk, ezért olyan fejlesztéseket helyeztünk előtérbe, amelyekkel több embernek segíthettünk, viszonylag olcsóbb beruházással, hiszen végesek voltak az eszközeink.

– Hogyan fogadták a katonákat a helyi lakosok?

– A legtöbb helyen pozitív volt a fogadtatás, de ez kulturálisan kódolt viselkedés, mert náluk a vendéglátás is vallási/törzsi kulturális alapon működik. Kötelezővé teszi számukra azt, hogy vendégül lássanak, vendégszeretők legyenek. Az ottani viselkedéskód azt követeli meg, hogy még az ellenségedet is vendégként fogadd, tehát ha bejön a faludba, vendégül lásd, ha kimegy onnan, majd lerendezheted vele a dolgokat. Ezért nehéz volt megmondani, hogy ki volt az, aki igazából szívesen fogadott. Amit az egyenruháinkon láttak, az egy zöld ISAF (International Security Assistance Force) feliratú pajzs volt, ezért amíg nem kezdtél el beszélgetni velük, addig amerikainak gondoltak. Persze, egy idő után már megismerték a magyar zászlót a járműveinken.

Idézet
Miután megismertek minket, viszonylag kedvesek voltak, és elmondták, hogy mire lenne szükségük. Ha megkérdeztük őket arról, hogy milyen a biztonsági helyzet, vannak-e ellenállók, akkor azt felelték, hogy dehogy, nincs semmi gond, lövöldöznek néha, de minden rendben van.

Egyrészt azért is, mert az volt az érdekük, hogy éreztessék, ott béke van, és a saját területük biztonságosnak tűnjön, hogy továbbra is folytatódjanak a beruházásaink. Viszont sok helyi csoport van, nem csak a tálibok, például a hadurak csapatai, a hadurakkal kapcsolatban álló drogtermesztők csapatai, tehát sok kisebb csoport, akik ellenségesen léphettek fel.

•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

– Hol voltak akkor a tálibok, amikor önök ott állomásoztak?

– Nehéz megmondani, hogy akkor éppen hol voltak és hol nem. Az ország és ez a tartomány egy hatalmas területet foglal magába pár kisebb vagy nagyobb várossal, és nagyon sok apró faluval. A tálibok és a többi ellenálló a vidék gyermekei – a vidék tartja el őket –, és nagyon jól bele tudtak olvadni az ottani lakosságba.

Idézet
Mivel ugyanazt a ruhát viselték, mint a helyi lakosság, lehetetlen volt megmondani, hogy ki a tálib és ki nem az.

Amit mi tudtunk az az, hogy a tálibok és ellenállók jelenléte a mi tartományunkban 2010 tavaszán növekedett meg a déli területeken megindított szövetséges hadműveletek hatására.

– Milyen volt a nők helyzete akkor, egyáltalán láthatóak voltak a nők?

– Fontos megemlíteni, hogy ahol a mi bázisunk volt Pul-e Homriban (magyar kiejtéssel: Puli Humri), nagyvárosnak számít Afganisztánban (lakossága mintegy hatvanezer fő – szerk. megj.). Volt ott egy cementgyár, sajtgyár, a város egy jelentős mezőgazdasági centrumnak számít, de van egyetemük is, akkor járhattak nők is erre az egyetemre. De van egy másik véglet, a vidékiek helyzete, ahol abszolút semmi nincs, csak völgybeli kis falvak, egy iskolával, ahol jobb esetben volt egy sátor vagy kisebb épület, ahol a lányok is járhattak iskolába, de nem mindenhol. Mindenkinek volt mobiltelefonja ugyan, de internet nem volt, akkor még a 3G meg 4G sem volt.

Idézet
Mobiltelefonja tehát mindenkinek volt, de vízvezeték és áramellátás nem volt, csak egy-két benzinnel működő generátor.

Ez volt az egyik véglet, a másik a felszabadultabb életet élő nagyvárosiak, ahol a nők nagy része csadorban ugyan, de járkált az utcán, járt egyetemre, dolgozott, és még a politikai életben is aktívak voltak. Néhány nő a városban burka nélkül is járkált. Ha például átadtunk valamilyen beruházást, ami nem konkrétan nőknek volt célozva, amilyen például egy lányiskola, hanem mondjuk egy másfajta iskolát, akkor a nők nem voltak láthatók, nem hívták el oda a nőket. A régi fényképeimet elnézve ezeken a ceremóniákon egyiken sem látható egyetlen nő sem a helyi lakosságból.

•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

Idézet
A falvakban megvan a régi rend, a nő nem hagyhatja el a házat kísérő nélkül, nekik otthon van a helyük, míg a városokban sokkal demokratikusabb volt a szemlélet.

A helyi tolmácsok néha mesélték nekünk, hogy a nagyvárosban is úgy néz ki egy lakodalom, hogy külön vannak a nők és külön a férfiak, nem koedukált módon zajlik, de legalább járhattak a nők is társaságba. A nagy kérdés, hogy ez folytatódhat-e most vagy sem.

– Hogy látja, volt-e értelme az elmúlt húsz évnek, amíg próbálkoztak demokratikus elveket exportálni Afganisztánba? Megérte?

– Ha onnan közelítjük meg, hogy, hány ember halt meg, hány helyi lakos, gyerek sebesült meg, hány katona veszett oda, vagy mennyi pénz ment bele ebbe az elmúlt húsz évben, akkor nehéz gondolkodás nélkül azt mondani, hogy megérte.

Idézet
Lehet, hogy nagyon nagy volt az ár, amit fizettünk, de hiszem, hogy volt értelme.

Az egésznek az volt a célja 2001. szeptember 11-e után, hogy az al-Kaida terrorista csoportosulást felszámolják, és meggátolják azt, hogy Afganisztán egy olyan hely legyen, ahol különböző terrorista csoportok képezhessék az embereket, akik aztán a nyugati világra támadnak. Ez volt a célja a beavatkozásnak, ha ez nem történik meg, és nem vagyunk ott húsz évig szövetségesek, akkor sokkal rosszabb is lehetne ma. Nehéz megmondani, hogy mi lett volna, ha nem avatkoznak bele a nyugati hatalmak. Nem egyszerű a válasz erre kérdésre, ugyanis elvesztettem/elvesztettünk ott katonatársakat, barátokat, és sokáig távol voltunk a családjainktól is. De látom az értelmét, mert

Idézet
sok ember életét tettük jobbá, sokszor könnyítettük meg a mindennapjaikat például beteg gyerekek orvosi ellátásával, de növeltük az életszínvonalukat is, valamennyire kibillentettük őket a mélyszegénységből is.
•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

Fejlődött az online világra való nyitottságuk is azóta, főleg a városokban, sokkal több ember jutott hozzá az internethez. A falvakban ugyanakkor pletykaalapon terjednek a hírek még ma is. A kétezres évek elején születettek már hozzászoktak az internethez, megtudják szerezni az információt maguknak, nem függenek annyira másoktól, önállóbbak, és ez a kisebb vidéki városokra is jellemző már. A tálib rezsimnek ez lesz a kihívása, hogy megnyerjék maguknak ezeket a fiatalokat, akik nem akarnak beállni a sorba, akárcsak a világ többi részén élő fiatalok. Ha a tálibok meg akarják tartani a hatalmat, akkor nekik is meg kell újulniuk. Az elmúlt napokban több sajtótájékoztatót is tartottak, amin azt mondták, hogy mehetnek a nők is dolgozni, de ők megmondják, hogy milyen szektorban dolgozhatnak.

Idézet
Az egészhez azért tudni kell azt is, hogy a tálib mozgalomnak is több vonala van, hiszen vannak radikálisabbak, és valamennyire demokratikusabbak, tehát kihívás lesz az is, hogy ők maguk közt mennyire tudnak kiegyezni, és mennyire tudják a fiatalabb generációt megnyerni maguknak.

– Hogy történhetett meg, hogy a képzett afgán kormánycsapatok megadták magukat a táliboknak egy-két nap alatt, egyetlen puskalövés nélkül?

– Több oka van annak, hogy egy 180 ezres hadsereg, fejlett haditechnikával, sok belefektetett pénzzel és jó kiképzéssel pár nap alatt felmorzsolódott és eltűnt. Egyrészt morálisan morzsolódtak fel ezek a csapatok.

Idézet
A tálibok a vidék falvaiban vannak jelen, ott szerveződnek, az afgán kormánycsapatok pedig a nagyvárosokban voltak, nem állomásoztak a kisebb falvakban, így ott nyugodtan tudott állomásozni ez az árnyék-kormány, tudták maguknak toborozni a tagokat.
•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

2020-ban egyezséget kötöttek az Amerikai Egyesült Államok és a tálibok, hogy az amerikai csapatok elhagyják Afganisztánt. Ennek fejében a tálibok megígértek, hogy az amerikai csapatoknak nem fog bántódásuk esni a kivonulásig, és még az afgán nemzeti hadsereg elleni támadásokat is minimalizálni fogják. A másik, amit megígértek a tálibok, hogy ha az amerikaiak kivonulnak, nem fogják megengedni, hogy a különböző terrorista-csoportok ott tevékenykedjenek, kiképzéseket hajtsanak végre.

Idézet
Amint a felek megegyeztek a kivonulásról, több helyen a helyi törzsi vezetők a tálibok segítségével elkezdtek propagandát folytatni a fiatalok felé, hogy az ügy elveszett, tegyétek le a fegyvert, és mi megbocsátunk nektek.

Az afgán nemzeti hadsereg az egész ország területéről szedett össze embereket annak idején, nem csak egy törzsből, hanem mindenhonnan jöttek emberek a katonaságba. Ezeket a katonákat kezdték el győzködni, amikor haza mentek szabadságra a falvakba, hogy tegyék le a fegyvert, mert vége mindennek, és a helyi tálib vezető megígérte, hogy nem fogja őket bántani. Ezeknek a katonáknak a nagy része vissza se ment, tehát dezertált. Az afgán nemzeti hadseregben is voltak etnikai feszültségek, hiszen sok különböző népcsoport és törzs volt ott, de

Idézet
voltak olyan katonai vezetők is, akik nem voltak példamutatók, a felső vezetés elég sok pénzt eltüntetett az utolsó hónapokban, saját maguknak tették el a katonáik zsoldját.

A rendőrségen és a hadseregen belül is egy-két hónapja nem kaptak már fizetést, és ez még jobban csökkentette a harci kedvüket. Afganisztán amúgy is egy viszonylag új állam, és az afgánok számára nem az országhoz való tartozás a legfontosabb szempont.

Idézet
A személy a legfontosabb számukra, aztán jön a szűk, majd a tág család, később a törzs egysége, a népcsoport és csak a végén lesz esetleg szempont az, hogy valaki az afgán köztársaságért harcoljon.

Kissé sarkítva ugyan, de úgy gondolom, hogy ezt egy magyarországinak nehezebb megélnie, de valószínű, hogy egy erdélyi magyarnak könnyebb ezt a fajta gondolkodást megértenie.

•  Fotó: Kelemen József Galéria

Fotó: Kelemen József

– Mit nem sikerült felépíteni ott az elmúlt húsz évben, és mire számíthat ön szerint Afganisztán a közeljövőben?

– Sajnos egyáltalán nem sikerült elérni, hogy legyen összefogás, ne legyen korrupció, és hogy olyan értékeket tegyenek magukévá, amelyek például az európaiak számára fontosak. Magáért az Afganisztáni Iszlám Köztársaságért már nem valószínű, hogy bárki harcolni fog, hanem inkább a területi harcok lesznek a jellemzők. A Pandzsír-völgy – ami a tálib-ellenes erők központja volt – még tarja magát. Ez a főként tádzsikok lakta terület mindig is egy ellenálló erő volt, és annak idején a szovjet csapatok sem tudták elfoglalni. Elég nagy az esélye annak, hogy ők ezután is az ellenállást fogják választani: harcolni fognak a tálibok ellen, a Pandzsír-völgyért, a tádzsikokért, Észak-Afganisztánért.

Idézet
A helyzet most bizonytalan, és ez vonatkozik Afganisztán jövőjére is, ha az ellenállás továbbra is folytatódik, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy megint polgárháború lesz Afganisztánban.

Mi történt Afganisztánban?

Afganisztánban május óta ismét elmérgesedett a helyzet, a radikális iszlamista tálibok májusban átfogó offenzívát indítottak a kormányerők ellen, kihasználva, hogy az amerikaiak vezette nemzetközi haderő megkezdte a kivonulást az országból. Időközben a tálibok szinte az egész ország területét ellenőrzésük alá vonták. Az amerikai csapatok, és egyúttal a nemzetközi haderő végleges kivonulásának dátuma augusztus utolsó napja.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 21., hétfő

Megtelt a Szent Péter tér a pápa halálhírére

Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.

Megtelt a Szent Péter tér a pápa halálhírére
2025. április 21., hétfő

A Vatikán hétfőn este állapítja meg hivatalosan a pápa halálát

Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.

A Vatikán hétfőn este állapítja meg hivatalosan a pápa halálát
2025. április 21., hétfő

Elhunyt Ferenc pápa

Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.

Elhunyt Ferenc pápa
Elhunyt Ferenc pápa
2025. április 21., hétfő

Elhunyt Ferenc pápa

2025. április 20., vasárnap

Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenete: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül

Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.

Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenete: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
2025. április 19., szombat

Tűzszünetet hirdetett húsvétra Ukrajnában Vlagyimir Putyin

Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.

Tűzszünetet hirdetett húsvétra Ukrajnában Vlagyimir Putyin
2025. április 15., kedd

Kárpát-medence kincsei: az Andrássy-kastély

Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.

Kárpát-medence kincsei: az Andrássy-kastély
2025. április 15., kedd

Két fiatal rezidens orvos halt meg két hét alatt

Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.

Két fiatal rezidens orvos halt meg két hét alatt
2025. április 14., hétfő

Elhunyt Mario Vargas Llosa, perui író

89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.

Elhunyt Mario Vargas Llosa, perui író
Elhunyt Mario Vargas Llosa, perui író
2025. április 14., hétfő

Elhunyt Mario Vargas Llosa, perui író

2025. április 13., vasárnap

Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren a virágvasárnapi mise végén

Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.

Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren a virágvasárnapi mise végén
2025. április 13., vasárnap

Romániában rendezték be az emberkereskedők a „logisztikai központjukat”

A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.

Romániában rendezték be az emberkereskedők a „logisztikai központjukat”