Másodízben is megúszta az előzetes letartóztatást a Szociáldemokrata Párt (PSD) korrupcióval gyanúsított szenátora, Dan Şova volt fejlesztési miniszter, miután a szenátus kedden este újabb szavazáson utasította el az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kérését, amelyben a politikus őrizetbe vételének jóváhagyását indítványozta. Şova letartóztatása mellett csupán 66 szenátor voksolt, míg ellene 72.
2015. június 03., 16:502015. június 03., 16:50
Az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) máris jelezte, hogy alkotmánybírósághoz fordul. Mario Oprea liberális szenátor szerint ugyanis elfogadhatatlan, hogy a kormányoldal új szavazást kényszerített ki ahelyett, hogy az alkotmány értelmében elismerte volna, hogy az első szavazáson a többség Şova előzetes letartóztatása mellett szavazott.
Bírálatot fogalmazott meg a voksolás eredménye kapcsán a PNL jelöltjeként államfővé választott Klaus Johannis is. Az elnök szerint a parlament továbbra is eljárásjogi trükkök révén akadályozza az igazságszolgáltatás tevékenységét. „Amikor a jogállamiság kerül szóba, egyre nehezebb együttműködni ezzel a parlamenttel és ezzel a többséggel” – szögezte le Johannis közösségi oldalán közzé tett reakciójában.
Şova nem kívánta minősíteni a voksolás eredményét, csupán annyit mondott: azt szeretné, ha ügye minél hamarabb bíróság elé kerülne, hogy tisztázhassa a helyzetet.
Mint arról beszámoltunk, a szenátus PSD-s többsége annak nyomán kényszerítette ki az új voksolást, hogy az alkotmánybíróság még május 6-án az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a március 25-én megtartott első voksolást. A PNL mindvégig ellenezte az új szavazást, mondván: elegendő lenne az alkotmánynak megfelelően elismerni az első szavazás eredményét.
A szenátus kormánypárti vezetése a házszabály egy, az alkotmánnyal ellentétes, ezért azóta módosított cikkelye alapján minősített többséghez kötötte az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) kérésének jóváhagyását.
Az akkori házszabály szerint ugyanis az összes szenátor minősített többségének kellett volna jóváhagynia a kérést, míg az alkotmány szerint csak a jelen levő szenátoroké. Így hiába szavazta meg a jelenlevők többsége a Victor Ponta közeli bizalmasának tekintett Şova letartóztatásának jóváhagyását, Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke a házszabály alapján úgy döntött, hogy ez nem elegendő a jóváhagyáshoz.
A döntés nyomán Klaus Johannis államfő, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) is az alkotmánybírósághoz fordult. Közben a szenátus az alkotmánnyal összhangba hozta a házszabály hivatkozott cikkelyét. A taláros testület végül a CSM azon panaszának adott helyt, miszerint a felsőház alkotmányt sértett, amikor a szavazás eredményét nem közölte ki hivatalosan, a Hivatalos Közlönyben, így azt nem lehetett megtámadni az alkotmánybíróságon.
Hosszas időhúzás után végül Călin Popescu-Tăriceanu elküldte a Hivatalos Közlönynek a határozatot, amely így megjelent. A PNL ennek nyomán megtámadta azt az alkotmánybíróságon.
Újabb korrupciós gyanú Vâlcov ellen
Újabb korrupciós ügyben indított nyomozást az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Darius Vâlcov volt pénzügyminiszter ellen. Az április 2-a óta előzetes letartóztatásban levő volt tárcavezetőt, aki ellen egy korábbi ügy miatt már vádat emeltek, tegnap állították elő a DNA székhelyén, ahol ismertették vele az új vádat.
Ez arról szól, hogy miniszterként mintegy 1,7 millió lejnyi csúszópénzt kért egy üzletembertől két Olt megyei önkormányzat által kiírt víz- és csatornahálózat-felújítási közbeszerzési eljárás kivitelezési szerződésének aláírása előtt. A volt miniszter a DNA szerint a munkálatok értékének 10 százalékát követelte azért, hogy közbenjárjon a két önkormányzatnál az üzletember cégének érdekében.
Mint ismert, a volt miniszter ellen májusban emeltek vádat befolyással üzérkedés és pénzmosás miatt. Vâlcovot márciusban gyanúsította meg a DNA, hogy a 2012-t megelőző időszakban, még az Olt megyei Slatina polgármestereként összesen kétmillió euró csúszópénzt kapott azért, hogy közbenjárjon annak érdekében, hogy egy bizonyos üzletember cégei nyerjenek az önkormányzat, illetve több más Olt megyei település által kiírt közbeszerzési pályázatokon.
Később már azzal is megvádolták, hogy mind polgármesterként, mind szenátorként, mind miniszterként strómanokon keresztül, törvénytelenül cégeket irányított.
Emellett be nem vallott vagyontárgyakra is rábukkantak egy PSD-s képviselőtársánál elrejtett széfben. Az értékmegőrzőben 90 ezer dollár, három aranyrúd, valamint egy Renoir-, illetve egy Jean Cocteau-festmény volt. Végül kiderült, hogy különböző helyeken több mint kilencven nagy értékű, a vesztegetésként kapott pénzből vásárolt festményt rejtegetett, mivel Bukarestben galériát szeretett volna nyitni.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.
Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.
XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.
XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
szóljon hozzá!