Fotó: Iochom Zsolt
Közel 12 ezer lej gyűlt össze a Márton Áron életéről szóló nagyjátékfilm megvalósulásáért szervezett négy jótékonysági koncerten. A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában tartott teljes estés műsoron 6 737 lejt ajánlottak fel az adakozók.
2015. december 15., 19:312015. december 15., 19:31
2015. december 15., 22:092015. december 15., 22:09
„Márton Áron élete és szellemisége még ma is nagy erővel mozgatja az embereket” – erre a következtetésre jutottak a Zord Idők csillaga című, Márton Áron életét feldolgozó film készítői, miután lezajlottak a nagyjátékfilmért szervezett jótékonysági koncertek.
Az elmúlt időszakban négy erdélyi városban is jótékonysági koncertet szerveztek a film ötletgazdái a szükséges pénz előteremtéséért. Zenészek, zenekarok, színészek, énekesek szánták tudásukat, idejüket arra, hogy népszerűsítsék a készülő filmet. Míg Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen egy fellépős koncerteken vehettek részt az érdeklődők, addig Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön egész estés gálaműsorokat hallhattak a filmet támogatni akarók.
Székelyudvarhelyen a Barátok templomában tartott koncerten közel 800 lej gyűlt össze a film elkészítésének támogatására, Marosvásárhelyen a Keresztelő Szent János templomi zenés áhítaton pedig mintegy 900 lej. A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában tartott teljes estés műsoron 6 737 lejt ajánlottak fel az adakozók, Sepsiszentgyörgyön a Krisztus Király római katolikus templomban pedig 3 262 lejt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!