Fotó: Kristó Róbert
Elfogadta a szenátus azt a törvénytervezetet, miszerint a kórházi alkalmazottak munkaidejükön kívül a magánpraxishoz hasonló módon vizsgálatokat és kezeléseket végezhetnek el az állami intézményben a páciensek kérése, ezért pedig pluszjövedelemben részesülnek. Az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara.
2015. június 10., 18:462015. június 10., 18:46
A tervezet szerint az állami kórházak alkalmazottai munkaidejük, illetve ügyeletük lejárta után, „az intézmény tevékenységét nem zavarva” nyújthatnak egészségügyi szolgáltatást pácienseiknek.
A tevékenységet csak a kórházzal munkaszerződésben állók végezhetik el, azonban kivételes esetekben, az osztályvezető kérésére, valamint az igazgatók engedélyével más állami és magánintézmények szakemberei is bevonhatóak. Az így szerzett jövedelmet a kórházigazgató osztja szét az érintett személyzet között, a bérkiegészítés után pedig ugyanúgy adót kell fizetni. A díjszabásokról és az elosztás módjáról a továbbiakban dönt az egészségügyi miniszter.
A szenátus ugyan kedden elfogadta a tervezetet, de a kezdeményezést többen kifogásolták. Ion Luchian nemzeti liberális (PNL) honatya úgy vélte: alapvetően jó ötlet az orvosok és a kisegítő személyzet bérének növelése, de a kivitelezés hibás. A szenátor azt kifogásolta, hogy a kórházi alkalmazottaknak munkaidejük után, „fáradtan” kell magánpraxist folytatniuk.
Ezzel Valeriu Todiraşcu, a szenátus egészségügyi bizottságának tagja is egyetértett, aki szerint a tervezet csak „mímeli” az egészségügyi reformot, valójában azonban visszalépést jelent, hiszen a versenyhelyzet fokozása helyett zavart kelt az állami és a magánellátás összekeverésével.
A jogszabálytervezetet kidolgozó szaktárca ezzel szemben elégedett: Dorel Săndesc államtitkár meglátása szerint a projekt nemcsak bizonyos orvosoknak, hanem az összes állami egészségügyi intézmény alkalmazottainak kedvez, és semmiképpen nem a magánszféra elleni támadásként kell értelmezni. „A tervezet egy szükséges és fontos lépés a hazai egészségügyi rendszer és az egész társadalom egyik legnagyobb problémája, a személyzethiány megoldásának érdekében” – magyarázta az államtitkár.
Săndesc hangsúlyozta: az elképzelés „nem román találmány”, ugyanis számos nyugati országban alkalmazzák, az eredmények pedig igazolták a hatékonyságát. Hozzátette: az intézkedés egyenes következménye lesz a kórházak bevételének növekedése, a tervezetben pedig világosan elő van írva, hogy a pluszösszeget kizárólag az alkalmazottak bérkiegészítésére lehet költeni. Az államtitkár azt is kiemelte, hogy a külön elvégzett szolgáltatásokat nem csak azok a páciensek igényelhetik, akiknek „megfelelő az anyagi helyzetük”.
Dorel Săndesc kifejtette: azok az orvosok, akik munkaidejükön kívül is akarnak dolgozni, szerződést kell kötniük a kórházzal a felszerelés használatáért, a páciensnek pedig csak a vizsgálatért, illetve kezelésért kell fizetnie. A szolgáltatásért bizonyos esetben a biztosító is fizet a pácienssel megkötött megegyezés alapján.
„Külön díjszabást számolnak majd fel az egyszerű kivizsgálás és egy műtéti beavatkozás után” – magyarázta az államtitkár. Hozzátette: az intézkedés az egészségügyi magánbiztosítók elterjedéséhez is hozzájárulhat.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!