Két nappal az országban rendezendő helyhatósági választások előtt lemondott tisztségéről a Moldovai Köztársaság hamisítási botrányba keveredett miniszterelnöke. A februárban hivatalába lépett Chiril Gaburici-ot azzal gyanúsítják, hogy meghamisította érettségi oklevelét.
2015. június 12., 18:582015. június 12., 18:58
Az üzleti szférából a politikai pályára lépett Gaburici foghíjas tanulmányairól a Ziarul de Gardă című chişinăui újság rántotta le a leplet márciusban, feltárva, hogy a kormányfőt kicsapták a gimnáziumból, később – látogatás nélküli szakon – mégis egyetemi oklevelet szerzett. Kiderült, hogy a politikus 1992–1995 között a chişinăui mikroelektronikai és műszaki kollégium diákja volt, ahonnan kizárták ugyan, mégis részt vett az érettségi vizsgán, ám oklevelet nem szerzett.
1999-ben beiratkozott a Moldovai Közgazdaságtudományi Akadémiára (ASEM), nem sokkal később viszont átiratkozott egy 2003-ban akkreditált magánegyetem látogatás nélküli szakára, ahol 2004-ben diplomázott, egy harmadik egyetemen mesterizett marketingből és menedzsmentből, jelenleg pedig doktori tanulmányait folytatja az ASEM-en.
A sajtócikkre reagálva a moldovai kormány elismerte, hogy Chiril Gaburici nem rendelkezik érettségi oklevéllel. A kabinet ugyanakkor megállapította, hogy a kilencvenes évek közepén az érettségi oklevél nem jelentett kizáró okot ahhoz, hogy egy diák felvételt nyerjen egy moldovai felsőoktatási intézménybe.
A volt szovjet tagköztársaság belügyminisztériuma június 5-én továbbította a chişinăui főügyészségnek a miniszterelnök tanulmányi helyzete kapcsán megnyitott bűnvádi dossziét, mivel az időközben előkerült érettségi oklevél kapcsán felmerült a gyanú, hogy hamisítvány. Csütörtökön a nyomozó hatóság kihallgatta a miniszterelnököt.
„Úgy vélem, hogy minden állampolgár egyenlő a törvények előtt, így egy kormányfőnek is támogatnia kell az ügyészségi eljárás átláthatóságát. Sajnálom, hogy ennyi ideig hagytam gyűrűzni a tanulmányaimmal kapcsolatos témát, amely alkalmat adott a politikai játszmákra\" – közölte újságírók előtt pénteken Gaburici.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!