Három éve Erdély fővárosának az alpolgármestere, közgazdász, jogász, családanya, de kormányzati tisztségeket is viselt már. Horváth Annával Kolozsvár magyarságát érintő aktuális kérdésekről beszélgettünk.
2015. június 24., 12:212015. június 24., 12:21
– „Nem kolozsvári kolozsváriként” – hiszen Csíkszeredában született – mikor érkezett el a pillanat vagy időszak, amikortól már kolozsvárinak érezte magát?
– Én még az egyetemet sem Kolozsváron, hanem Bukarestben végeztem, így ilyen jellegű korábbi kötődésem sem volt. Nagyjából a gyermekeim születését követő időszakban váltam kolozsvárivá, amikor óvodáskorukban a többi szülővel elkezdtünk – modern szóhasználattal élve – hálózatszerű kapcsolatokat kialakítani, érezni, hogy ide tartozunk, hogy gyerekeinket kolozsváriként neveljük. Akkor váltam kolozsvárivá, amikor felelősséggel kezdtem viszonyulni a városhoz, úgy gondolkodni róla, mint a családom jövőjének helyszínéről.
– Sokan szeretnek Kolozsvárra magyar városként gondolni, „hol minden piros, fehér, zöldben jár”. Ott van viszont a helységnévtábla ügye: a városvezetés sikeresen fellebbezett a hollandiai alapítvány első fokon nyertes beadványa ellen, amely a magyar táblák kihelyezéséről szólt. Nem gondolt a lemondásra, miután a városvezetés peres úton is ellenezni kezdte a magyar feliratot?
– Nem, mivel úgy gondoltam, nem engedhetem meg magamnak a luxust, hogy lemondjak arról a tisztségről, amelynek életbevágóan fontos célkitűzése a többnyelvűség, és ennek egyik elemeként a helységnévtáblák meghonosítása Kolozsváron. Többször elmondtam a városi tanácsban ülő kollégáknak is: elsősorban a magyar közösség érdekeit kívánom képviselni, és csak másodsorban vagyok alpolgármester. Különösen olyan, szerencsére ritkán előforduló helyzetekben, amikor a két pozíció ellentétbe kerül egymással. A helységnévtáblák ügye egyébként nem a holland alapítvánnyal és a civil kezdeményezésekkel kezdődött. Miután az RMDSZ munkájának eredményeként 2001-ben megszületett az idevágó törvény, a 1992-es népszámlálási adatok alapján Kolozsvár is felkerült az alkalmazási normákat szabályozó kormányhatározati listára. A 2002-es népszámlálás eredményeinek ismeretében azonban az akkori polgármester ezt már nem volt hajlandó figyelembe venni, annak ellenére, hogy a helyi tanács később határozatot is elfogadott a többnyelvű helységnévtáblákra szánt összeg elkülönítésére. Az azóta eltelt több mint egy évtizedet az RMDSZ-es tanácsosok számtalan, politikai eszközzel történő próbálkozása szőtte át.
A teljes interjú az Erdélyi Napló június 25-én megjelenő 25. lapszámában olvasható.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!