Már a kapuban el el kell váljon a kicsi a szülőtől. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A jelenlegi járványhelyzet egyik legnagyobb befolyással az óvodás gyerekekre van. A megszokott hétköznapokból egy „új világba” csöppentek, ahol értetlenkedve fogadnak szót és sodródnak, viszont komolyabb következményei is lehetnek ennek az időszaknak. Pszichológust kérdeztünk arról, milyen minták alakulhatnak ki a megszorításokkal teli óvoda falai között szocializálódó kisgyerekben.
2020. október 20., 20:022020. október 20., 20:02
2024. február 26., 12:372024. február 26., 12:37
Az új tanév kezdetével számos olyan változásra lehetett számítani, ami minden korosztályt befolyásol, kicsiktől a nagyokig. A gyerekeknek és a fiataloknak szigorú és folyamatos megfigyelés alatt kell tanulniuk, ami jelentősen befolyásolhatja a tanulmányaikat is. Ezekre az intézkedésekre már otthon felkészítést kaptak a fiatalok, viszont mi van a legkisebbekkel? Szakértők szerint az óvodások vannak a legnehezebb helyzetben, hiszen ők még nem tudják komolyabb szinten felfogni az események okát és miértjeit.
Jelenleg a szülőknek és gyerekeknek egyirányú szakaszok vannak kijelölve az intézmények területén, a szembetalálkozás és érintkezések elkerülésének érdekében, mindez a maszk kötelező és folytonos viselésével. A szülők csak az óvoda kapujáig vihetik gyerekeiket, ahol az óvónők egyesével veszik át őket és viszik be a csoportjaikba.
Minden gyereknek kizárólag a saját játékaival szabad játszania, nem engedélyezett a cserélgetés, osztozkodás. Kötelezően be kell tartaniuk a két méter távolságot, és nem játszhatnak egymás között. Bár a zenei nevelés fontos ebben a korban, sajnos ez is tiltólistán szerepel a legtöbb óvodában.
Számos szülőnek is megvan a véleménye erről a helyzetről és arról, hogy szerintük milyen hatással van a gyerekeire ez a rendszer. „Normális ez az óvintézkedés, viszont túlzás is. Ilyen kicsi gyerekeknek nem lehet elmagyarázni, hogy maszkban játszódjanak a saját játékaikkal két méter távolságra egymástól. Ez elég rossz hatással van rájuk. Kicsi koruktól fogva maszkban vannak felnevelve, távolságot kell tartsanak, nem játszhatnak együtt, semmi összetartás nem lesz bennük” – fejtette ki véleményét Ballai Tamás marosvásárhelyi édesapa.
Orsos Annamária pszichológus és pszichoterapeuta elmondta, mire van szükségük a gyerekeknek ebben a korban, illetve milyen hatással van rájuk ez a helyzet. „Az óvoda az első olyan intézmény, amelybe a gyermek bekerülve megéli az édesanyától, nevelőtől való elszakítottságot, és egy idegen környezetben, elsődlegesen vele egykorú gyermekekkel és számára idegen óvó nénikkel kerül kapcsolatba, és velük tölti napja nagy részét. Az óvodás korú gyermek lelki fejlődését támogatja ez a folyamat, hiszen ebben a korban megnő a gyermekek igénye a velük egykorú társaikkal való közös játékra. Ekkor kezdődik el a valódi közös játék, és ez az a kor is, amely már megengedi az anyától való lassú leválást és önállósodást” – világított rá a szakember.
Hozzátette,
A gyermek leválását sok félelem és bizonytalanság kíséri, és ennek enyhítésében az anya megnyugtató jelenléte és „bevezetése” nagyon sokat segít. A járvány idején beszokó gyermekeket maszkos idegen fogadja az óvoda ajtajában, aki onnan egyedül kíséri őt végig az idegen világon. Az amúgy is nehézkes elválást ez nagy mértékben megnehezíti, és a gyermekek félelmét, bizonytalanságát, szorongását növeli.
A pszichológus szerint nagy hátrány, hogy a gyermekek nem látják az óvó néni arcmimikáját, amely számukra sok fontos információt hordoz.
– fűzte hozzá Orsos Annamária.
A pszichológus azt is kiemelte, hogy a megszorítások következtében a gyerekeket folyamatosan figyelmeztetik az óvó nénik, hogy ne közeledjenek egymáshoz, ne érintsék, öleljék meg egymást. Nem játszhatnak közös játékokkal, és a saját játékaikat sem adhatják oda másoknak. Pedig ez az a kor, amikor már erősen kialakult az enyém-tiéd fogalom, és már képesek megosztani, odaadni, amit eddig csak a magukénak akartak tudni. A tárgyaink megosztása fontos szerepet játszik az egészséges én kialakulásában is.
„A gyerekek nem értik ezeknek a megszorításoknak az okát. Nincs egy korábbi egészséges minta a fejükben, amit most a közös védelmünk érdekében visszafognak. Számukra a mostani jelen lesz a társadalmi érintkezés normalitása, mely nagymértékben át van szőve óvatossággal, félelemmel, távolságtartással. Ezek a jelenségek, ha hosszútávú mintájává válnak az emberi érintkezésnek és az emberi kapcsolatoknak, még beláthatatlan következményei lehetnek a későbbi társadalmi működésre és a felnőtté vált gyermek egész kapcsolatrendszerére. Ezáltal a gyermekek a szülő és az óvónő folyamatos óvatosságát, esetleges szorongását is érzékelik, és erre azzal reagálhatnak, hogy maguk is nyűgösebbek, sírósabbak, érzékenyebbek lesznek” – tette hozzá a pszichoterapeuta.
A szakember úgy véli, a többségében negatív hatások enyhítése érdekében nagyon fontos, hogy a családban eltöltött idő minél több testi érintést, simogatást, ölelgetést és harmóniát biztosítson. Fontos, hogy nyugodt beszélgetés, játék vagy közös rajzolás formájában segítsük a gyerekeket, hogy kifejezzék érzéseiket, és azokat elfogadással fogadjuk.
– fogalmazott Orsos Annamária.
Debreczeni Boglárka
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
2 hozzászólás