Informatikaórán. A szerencsésebb tanulók modern gépeken tanulhatnak
Fotó: Pál Árpád
Kötelezővé teszik a következő tanévtől, azaz szeptembertől a heti egy informatikaórát a cikluskezdő ötödik osztályokban. Összegyűjtöttük a tantárgyat érintő fontosabb változtatásokat.
2017. július 25., 17:242017. július 25., 17:24
2017. július 25., 17:542017. július 25., 17:54
A jelenlegi, 5-8. osztályos kerettantervben az informatika opcionális, azaz választható tantárgyként szerepel. Az új kerettanterv szerint azonban a következő tanévtől, tehát ősztől egyéb változtatások mellett
Bevezetik tehát az oktatásba az úgynevezett TIC-et (románul Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor), ami tulajdonképpen az információs és kommunikációs technológiákat jelöli.
Mi is az a TIC?
A Wikipédia szabad enciklopédia meghatározása szerint az információ- és kommunikációtechnológia (angolul Information and Communications Technology, ICT) szót gyakran használják az információ technológia szinonimaként (information technology, IT), azonban ez egy sokkal speciálisabb szakkifejezés, amely az egységes kommunikáció szerepére, a telekommunikáció integráltságára, számítógépekre és audiovizuális rendszerekre fókuszál. A fogalom lényege, hogy ezen eszközök felhasználói képesek hozzáférni, tárolni, továbbítani, valamint kezelni az információkat.
Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője érdeklődésünkre elmondta, az új tantárgy leginkább a számítógépek alapfokú használatára fókuszál, a tényleges informatikai ismeretek – például programozás – kevésbé hangsúlyosan vannak jelen.
A főtanfelügyelő szerint indokolt volt kötelezővé tenni az informatikaórát, mivel „manapság már az informatikai ismeretek is szinte olyan fontosak, mint tudni az ABC-t. A modern ember ugyanis ha nem érti a számítógépeket, megélni sem tud”. Kérdésünkre kifejtette, az eddig opcionálisan választható informatikaórákhoz képest ősztől már mást fognak tanulni az iskolások a tanórákon, mivel a tantárgynak már van egy egységes, országos szinten alkalmazható tanterve.
A nyár folyamán elindult az illetékes pedagógusok felkészítése az új tantárgy oktatására. Az oktatási minisztérium szakemberei elsőként azokat képzik ki, akik felkészítik az informatikai szakképesítéssel rendelkező oktatókat megyeszinten. Utóbbi várhatóan augusztus folyamán történik meg, viszont egyelőre konkrétumok nincsenek – számolt be Görbe Péter. Hozzátette, a TIC-et oktató pedagógusokat az iskolák szintjén nevezik ki.
Lesz elegendő számítógép?
Mint már beszámoltunk róla, több csíki iskola informatikai laboratóriumában is a szükségesnél kevesebb számítógép található, amelyek nagy része ráadásul idejétmúlt is. Mivel a következő tanévtől kötelező lesz a informatika oktatása az ötödik osztálytól, fejtörést okozhat a tanügyi illetékeseknek a megfelelő infrastruktúra előteremtése.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!