Fotó: Balázsi-Pál Előd
Tulipánnyíláskor, napos időben Brüsszel gyönyörű, színes és üde – óvárosa estefelé pezseg, áramlik, utcáin tömeg hömpölyög. Aki nem hömpölyög, az eszik és iszik. Komótosan, hosszasan, megadva módját az emberi lét eme két központi tevékenységének.
2015. május 13., 11:462015. május 13., 11:46
Ami befolyik, az mind kifolyik. Bár a Beatrice óta mi is egész egyszerűen meg bírjuk fogalmazni az emberi anyagcsere tagadhatatlan alapvonását, a brüsszeli városvezetés ezt a tudást láthatóvá is tette. A belvárosban ugyanis nyílt színi piszoárok mindenfelé. Sok sör törvényt bont, templomok tövében, allékon, füves részeken egy G-alakú paraván mögé kell befáradnia feszülő hólyagú, ámde fesztelen férfiembernek, lába és feje látszik ugyan, körülötte ott virul a nyüzsgő város, de lényeg, hogy nem marad dolgavégezetlenül. Legálisan pisál köztéren, hisz illegálisan valószínűleg úgyis megtenné, s a végtermék egyetlen földbe fúrt elvezető csatornában végzi, nem füvet-fát boldogít.
Egyszerű és olcsó megoldás, bár női szemmel nézve kissé diszkriminatív. Sörkedvelő hölgyeknek ugyanis jóval nehezebb a dolguk, ők az ebben a kontextusban már-már hagyományosnak tekinthető tojtojvécéket használhatják, amelyekből jóval kevesebb látható. Ilyen már ez az anyatermészet, hogy ha az egyszerű, elvezető lyukas megoldást kellene választani, guggolnia kellene a paraván mögött a nőnek, ami, lássuk be, kevéssé összeegyeztethető a nyugati életstílussal.
Egyébként – nevezzük nevén, most így lenne jó – a pisilés vélhetőleg központi helyet foglal el brüsszeli életvitelben és közgondolkodásban, az egyébként igen kicsi, alig hatvan centis, a sok turistától szabad szemmel alig látható Pisilő kisfiú (Maneken Pis) világhírű szobra mellett a szintén világhíres Delirium kocsmával átellenben ott van a Pisilő kislány szobra. Igaz, őt vasrács mögé zárták, azt mondják – a kislány a fentebb vázolt ősi módon végzi dolgát – állandóan fogdosták, és azért. Ennél valamivel már a pisilő kutya szobra is jobb helyzetben van, rá kevesen néznek ugyan, de ott szobrozik feltartott jobb hátsó lábbal egy viszonylag közeli utcasarkon.
A teljes riport az Erdélyi Napló május 14-én megjelenő 19. lapszámában olvasható.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!