Fotó: Lukácsi Lehel
Meddig tart a székelység karikatúrája, illetve az anyaországi „táposság” szavatossága? Beszélgetés Nagy Koppány Zsolt erdélyi származású budapesti íróval az erdélyi identitás őrzésének és levetkőzésének természetrajzáról.
2015. június 03., 12:522015. június 03., 12:52
– Hová veszett az ön erdélyi magyar identitása? A kortársai nagy része nem tud, nem akar szabadulni a témától.
– Megvan, csak az irodalmi munkásságomban szüneteltetem egy ideje. Az a tapasztalat, mely irodalmi szinten is tápanyaggal láthatná el – a kommunizmus nehézségei, a megmaradás, különféle traumatikus élmények, a rendszerváltás időszaka – igen zsenge koromra esett. Akkori éveim jelentős részét nagymamámnál, a Maros megyei Hármasfaluban töltöttem, ahová a politika igen ritkán tette be a lábát: a szabadság hiányát – néhány, inkább utólag megértett szülői, nagyszülői utalástól eltekintve – nem éreztem, nem érzékeltem. Volt mit ennem, volt mit felvennem, eseménydús, szép gyermekkorom volt. Az identitás problematikája a maga életnagyságában akkor mutatkozott meg először, amikor Magyarországra költöztem. Miután Kolozsváron végeztem a bölcsészkaron, 2001-ben phd-képzésre felvételiztem Szegedre: ott találkoztam a feleségemmel, és úgy döntöttem, maradok. A letelepedési hercehurca, a munkavállalási engedély, az állampolgárság megszerzésének öt-hatéves periódusa már a súlyosan traumatikus kategóriába tartozott. Ezek az élmények csapódtak le A vendégmunkás dalai című lírai szociográfiámban. És bár előtte már megjelent két kötetem, köztük a Jozefát úr, avagy a regénykedés is, mégis – úgy éreztem legalábbis – A vendégmunkással azonosítottak. Mivel úgy tűnt, hogy ez a fajta megítélés árnyékot vet egyéb könyveimre, kicsit megpróbáltam háttérbe szorítani.
– Mégsem lehetett ez annyira nehezen feldolgozható az a trauma, ha egyetlen műben követelt magának helyet…
– Nem láttam, hogy merre lehetne továbbvinni. Annál is inkább, mivel következett a 2004. december 5-i népszavazás a kettős állampolgárságról, és ezt túl könnyű lett volna lecsapni, meg méltatlan és kiszámítható is lett volna az alapállás. Akkoriban jöttem rá, hogy ha – legalább az írásaimban – nem próbálok megszabadulni az Erdély-paradigmától, egész életemben a foglya leszek. Többek között a Nem kell vala megvénülnöd 2.0-ban is – ha nem is görcsösen, de következetesen és elszántan – igyekeztem kerülni minden olyasmit, ami a legkisebb mértékben utalhat a szerző születési helyére. Univerzális könyvet terveztem, amit lehet, hogy szegényít, de talán gazdagít is, hogy nem színezik a szűkebb pátria különféle árnyalatai.
A teljes interjú az Erdélyi Napló június 4-én megjelenő 22. lapszámában olvasható.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!