Nagyszeben és az egykori kulturális fővárostól 31 kilométerre fekvő Szerdahely egy-egy gyógyszerészéről is ismert lehet. A máig népszerű homeopátia megteremtője, Samuel Hahnemann Erdély egykori kormányzójának, báró Samuel von Brukenthalnak szolgálatában állt valaha, míg az erdélyi szász származású Victor Capesius a második világháború alatt elkövetett bűnei miatt vált hírhedtté.
2015. április 29., 09:112015. április 29., 09:11
Nagyszeben múzeumai le sem tagadhatnák, hogy 2007-ben kulturális fővárost szolgáltak. Egyik előnyük például, hogy a legtöbbjük a közös hálózathoz, a város által fenntartott Brukenthal-múzeumhoz tartozik, így ezekre együtt lehet jegyet vásárolni. A rendszerhez tartozó gyógyszerészeti múzeumban pedig nem csak annak bizonyítékait találjuk, hogy a városban működött a mai értelemben vett Románia első gyógyszertára ‒ 1494-ben alapítva‒, hanem annak is, hogy a manapság sok követőt és legalább annyi ellenzőt jelentő homeopátia megalapítója egykor Nagyszebenben munkálkodott. Samuel Hahnemann 1777 és 1779 között a nagyszebeni kormányzó orvosaként és titkáraként működött.
A több mint hatezer darabos kiállítás utolsó szobája kifejezetten a homeopátia előtt tiszteleg, az 1600-as évek környékén alapított A fekete medvénél (La Ursul Negru) elnevezésű gyógyszertár helyén Hahnemann munkásságával is megismerkedhetünk – ő Brukenthal szolgálatában találkozhatott az erdélyi népi gyógyászati módokkal, ez pedig inspirációul szolgálhatott későbbi tanaihoz. A szebeni homeopatikus kiállítás eszközöket, hatóanyagokat vesz számba, az egykori Az angyalnál (La Îngerul) című gyógyszertárból gyűjtve a tárgyi anyagot. De ki is volt Samuel Hahnemann, aki erdélyi évei után igazi hírnévre tett szert?
A teljes írás az Erdélyi Napló április 30-án megjelenő 17. lapszámában olvasható.
Elfogadta szerdán a képviselőház a hivatásos nevelőszülővé válás feltételeit rögzítő sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) kedden bejelentette, hogy a december 9-i határidőig az elnökválasztáson induló valamennyi jelölt benyújtotta a kampánykiadásairól és -bevételeiről szóló részletes jelentést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor szerint mielőbb létre kell hozni egy stabil parlamenti többséget, és az Európa-barát pártok körvonalazódó koalíciójának be kell jelentenie, hogy lesz-e közös államelnökjelöltje.
Az Európai Unióban tavaly nyugdíjba vonult személyek 13 százaléka dolgozott tovább, míg a lista végén álló Romániában mindössze 1,7 százalékuk vállalt munkát - derül ki az Eurostat munkaerő-felmérésének hétfőn közzétett adataiból.
December 9-től, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A védelmi minisztérium egy percig sem fontolgatta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését – írta péntek este az X közösségimédia-platformra Angel Tîlvăr miniszter.
Elutasította pénteken a Központi Választási Iroda (BEC) a DREPT beadványát, amelyben a párt a parlamenti választások eredményének érvénytelenítését kérte.
A Központi Választási Iroda (BEC) pénteken a külföldi szavazóhelyiségekben már zajló szavazás azonnali leállításáról döntött, mert az alkotmánybíróság elrendelte a teljes elnökválasztási folyamat megismétlését.
Az új elnök megválasztásáig és beiktatásáig hivatalban marad Klaus Iohannis, Románia jelenlegi elnöke. Iohannis az alkotmánybíróság péntek délutáni döntésére reagált, amivel érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Precedens nélküli döntést hozott pénteken az alkotmánybíróság, és az állami intézményeknek több információval kell szolgálniuk erről, hogy visszanyerjék az állampolgárok bizalmát – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor.
szóljon hozzá!