Fotó: Veres Nándor
Tizenkettedik alkalommal szerveznek hagyományos megemlékező ünnepséget szeptember 14-én a magyarországi Szilvásváradon található Kárpátok Őre-szobornál. Az emlékművet 2002-ben avatták fel a festői szépségű Szalajka-völgyben. Hasonló alkotást Csíkcsomortánban is szenteltek ez év júliusában.
2013. szeptember 02., 17:312013. szeptember 02., 17:31
2013. szeptember 02., 17:482013. szeptember 02., 17:48
A magyarországi Kárpátok Őre katonaalakot Horváth Béres János szobrász készítette egyetlen tölgyfa rönkből kifaragva, magassága 2,65 méter, átmérője 1,10 m. A szobrot befoglaló székely kaput mintázó védőtartót a Kisalföldi Erdőgazdaság gyártotta. Az emlékmű statikai terveit Tóth Vásárhelyi József készítette.
A megemlékezés szervezői hangsúlyozzák, az emlékmű felállításának célja az volt, hogy figyelmeztesse a Kárpát-medencében élő magyarokat: létezésünk és megmaradásunk feltétele az összefogás, az állandó védelmünk biztosítása és érdekeink megalkuvás nélküli képviselete.
Mint ismeretes, hasonló indíttatásból a Csíkpálfalva községhez tartozó Csomortánban július elején szentelték fel a Kárpátok Őre alkotást. A magyarországi esemény szervezői hangsúlyozzák, a két szobor egy határokon átívelő, jelképes híd építőköveit szimbolizálja, és a nemzeti összetartozásra, kultúránk, nyelvünk, nemzetünk megóvásának fontosságára figyelmeztetnek bennünket.
A jövő hétvégén sorra kerülő eseményt Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, Gergely István, a Csibész Alapítvány vezetője, illetve Ferencz Csaba, Csíkpálfalva község polgármestere is megtiszteli jelenlétével.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
szóljon hozzá!