Még nincs itt az ideje, hogy véget vessenek a romániai korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform eredményeinek nyomon követésére az Európai Bizottság (EB) által létrehozott együttműködési és ellenőrzési mechanizmusnak – jelentette ki Ulla Väistö, Finnország bukaresti nagykövete.
2015. május 10., 17:332015. május 10., 17:33
A diplomata egy, a Mediafax hírügynökség által pénteken közölt interjúban leszögezte: a kitűzött célokat még nem sikerült maradéktalanul megvalósítani, a polgárok pedig nem szeretnék, ha az EB beszüntetné az ellenőrzést.
„Az együttműködési és megfigyelési mechanizmus nagyon fontos volt Románia számára az igazságszolgáltatás működése és függetlensége szempontjából, a feddhetetlenségért felelős intézmények általában véve küzdenek a korrupció ellen. A mechanizmust akkor hozták létre Románia és Bulgária számára, amikor már mindkét országnak végre kellett volna hajtania a szükséges reformokat. Az elmúlt hét év során jelentős volt Románia és a romániaiak számára. Amikor a polgárokkal beszélgetek, azt mondják: amíg nem sikerült teljesíteni a célkitűzéseket, addig nem kell leállítani. Teljes mértékben egyetértünk az igazságügyi országjelentésben foglaltakkal, miszerint Románia számos ponton előrelépett, de még sok a tennivaló” – hangsúlyozta a diplomata.
Leszögezte: mivel a reformok még nem értek véget, az ellenőrzési mechanizmust meg kell tartani. A problémák között a rendkívül széles körű parlamenti mentelmi jogot említette meg, amely megnehezíti a honatyák elleni bűnvádi eljárások lefolytatását.
Mint ismeretes, az igazságügy és a korrupció ellene küzdelem helyzete létfontosságú Románia schengeni csatlakozása szempontjából. Az országnak már 2011-ben csatlakoznia kellett volna a belső uniós határellenőrzés felszámolása nyomán létrejött uniós övezethez, de több nyugati tagállam – így Finnország, Németország, Franciaország és Hollandia – is leszögezte: addig nem járul hozzá ehhez, amíg az igazságügyi országjelentések nem számolnak be végleges és visszafordíthatatlan, pozitív lépésekről a korrupcióellenes harc és az igazságügyi reform terén.
Klaus Johannis államfő egyébként szombaton, az Európa napja alkalmából rendezett fogadáson meggyőződését fejezte ki, hogy Románia hamarosan „jelentős lépéseket” tesz a schengeni csatlakozás felé.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!