Fotó: US Army
Eldőlt, hogy Románia Patriot rakétavédelmi rendszert vásárol az Egyesült Államoktól, a csaknem négymilliárd dolláros vételár első részletét pedig idén novemberben tervezik kifizetni – derült ki Adrian Țuțuianu védelmi miniszter szerdai bukaresti sajtóértekezletén.
2017. július 26., 14:112017. július 26., 14:11
2017. július 26., 16:432017. július 26., 16:43
A washingtoni külügyminisztérium két hete közölte, hogy a Pentagon elvi hozzájárulását adta a korszerű légvédelmi rendszer Romániába telepítéséhez. A bejelentés akkor meglepetést okozott Bukarestben, mivel a sajtó még arról cikkezett, hogy alternatívaként olyan, az európai MBDA által gyártott Aster rakétaelfogók beszerzése is felmerült, amilyeneket az olasz és francia hadsereg használ.
Țuțuianu szerint még nem kezdődtek meg Patriot-beszerzés műszaki és pénzügyi feltételeit véglegesítő tárgyalások, de Bukarest nem számol más megoldással.
– mutatott rá a miniszter, hozzátéve, hogy a román védelmi ipar a rakétaelhárító rendszer egyes elemeinek gyártásába is szívesen bekapcsolódna.
A Patriot rakétaelhárítási rendszer vásárlásáról sajtóértesülések szerint Klaus Johannis román államfő június eleji washingtoni látogatásakor állapodott meg Donald Trump amerikai elnökkel. Az amerikai külügyminisztérium és a védelmi minisztérium jóváhagyásának bejelentése után a kongresszusnak elvileg harminc napja van arra, hogy adott esetben megvétózza a döntést.
Amennyiben sikerül a beszerzés műszaki, pénzügyi feltételeit véglegesíteni, erről amerikai-román kormányközi megállapodás születik, amelyet a román parlamentnek is egy törvényben kell megerősítenie – magyarázta a miniszter. Erre számításai szerint októberben kerülhet sor, így lehetővé válhat, hogy Románia még idén kifizesse a vételár első részletét.
A tárcavezető elismerte, hogy –
Nem mintha nem lenne rá költségvetési fedezet, de a minisztériumnál kevés a közbeszerzésekben jártas jogász, ezt most gyorstalpaló tanfolyamokkal igyekeznek pótolni – magyarázta Țuțuianu. Végső esetben a közbeszerzési eljárások kiszervezését sem zárta ki, de hadi felszerelésekről lévén szó, ez nemzetbiztonsági korlátozásokba ütközik.
A hónap elején a lengyel védelmi minisztérium szintén Patriot légvédelmi rakéták beszerzéséről írt alá megállapodást a Pentagonnal.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A tervezet a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
A képviselőház kedden elfogadott egy törvénytervezetet, amely a nyugdíjként, a nyugdíjasok szociális támogatásaként és a fogyatékkal élő személyeket gondozók juttatásaként jogalap nélkül kifizetett összegek vissza nem térítéséről rendelkezik.
Áttér a téli időszámításra október 27-étől, vasárnaptól Románia, ennek értelmében hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat.
Hallgatólagosan elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) törvénytervezetét arról, hogy a többségi nemzethez tartozó állampolgárok a nemzeti kisebbségekével azonos feltételek mellett alakíthatnak egyesületeket.
Nemzetközi vezetői engedély igényelhető a gépjárművezetői engedélyeket kibocsátó és járműbejegyzési hivataltól (DRPCIV) Romániában – tájékoztat közleményében a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal.
A bonyhádi evangélikus temetőben, római katolikus szertartás szerint kísérik utolsó útjára Potápi Árpád János államtitkárt csütörtökön, 16 órakor – derül ki a csütörtökön elhunyt államtitkár Facebook-oldalán közzétett gyászjelentőből.
Országszerte 110 házkutatást tartanak hétfőn a rendőrök és a legfőbb ügyészség munkatársai az úgynevezett Jupiter művelet részeként.
Medve támadt meg egy férfit vasárnap délután a Beszterce-Naszód megyei Monor és a Maros megyei Bátos között egy legelőn – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Egy esetleges műszaki probléma miatt kényszerleszállást hajtott végre vasárnap a bukaresti Henri Coandă nemzetközi repülőtéren a Wizz Air egyik gépe – közölte a bukaresti repülőterek országos vállalata (CNAB) tájékoztatása alapján az Agerpres.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter szerint soha nem történtek ekkora mértékű beruházások az autópályákba és gyorsforgalmi utakba.
szóljon hozzá!