A csíkszeredai színház még nem tagja az újonnan alakult szövetségnek
Fotó: Gecse Noémi
Lenne létjogosultsága az összes erdélyi magyar színházat tömörítő szervezetnek, ha azt eredményesen tudják működtetni, ugyanakkor tömbmagyar vidéken könnyebb a társulatok helyzete, mint a szórványban – mondták el lapcsaládunk megkeresésére erdélyi magyar teátrumok vezetői annak kapcsán, hogy a múlt hétvégén Temesváron létrejött öt társulat kezdeményezésére a Magyar Színházak Szövetsége (Maszin).
Lenne létjogosultsága egy valamennyi erdélyi színházat tömörítő szervezetnek – mondta el Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, a múlt hétvégén alapított, öt erdélyi magyar társulat kezdeményezésére létrejött Magyar Színházak Szövetségének (Maszin) vezetője.
Mint Balázs Attila fogalmazott, mintegy tíz évvel ezelőtt egy gyergyói kollokviumon merült fel az egységes szervezet ötlete, de azóta sem valósult meg.
– fejtette ki Balázs Attila. Kérdésünkre úgy fogalmazott, talán az is az oka, hogy nem jött létre egy egységes szakmai szervezet, hogy a színházakat nem kényszerítették erre a külső körülmények. A frissen alapított szövetségről elmondta,
ugyanakkor a Maszin továbbra is nyitott más professzionális színházi intézmények és társulatok előtt. Balázs Attila kifejtette, az alapötlet az volt, hogy a határ menti színházak találják meg az intézményes együttműködés módját, majd ehhez csatlakozott a székelyudvarhelyi színház is. Hozzátette, a tömbmagyar vidékeken sokkal kényelmesebb a színházak helyzete, mint a határmentén. Szatmérnémetiben és Nagyváradon ugyan még nincs hiány közönségben, de Aradon és Temesváron szórványközösséget szolgál ki a színház, ezért szövetségbe tömörülve jóval erősebbek tudnak lenni.
Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója felvetésünkre elmondta, lehet létjogosultsága meg nem is egy valamennyi erdélyi színházat tömörítő szövetségek. Mint kifejtette, meglátása szerint
Kérdésünkre elmondta, közös színházi projekteket, pályázatok benyújtását eseti együttműködésekkel is meg lehet oldani, nincs szükség feltétlenül egy szakmai szövetségre.
– fogalmazott Tompa. Mint mondta, elvileg, ha létezik egy színházművészeti szövetség, akkor annak a szárnya alá beférhet mindenki, aki színházművész. „Ugyanakkor az is látható, hogy Magyarországon például a színházi világ szereplői táborokra szakadnak, politikai hovatartozás kérdéseivel bajlódnak, ideologikus gondolkodás jellemző a színházi életre és a kritikára egyaránt. Ezt viccesnek tartom, mert olyan, mint egy Caragiale-darabban, hogy különböző egyletek vannak, és végül valaki mindeniknek az elnöke akar lenni.
– fejtette ki.
Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója rámutatott, három vagy négy próbálkozás is történt már hasonló szakmai szervezet megalakulására, de egyik sem bizonyult életképesnek. Gáspárik szintén kezdeményezője volt egy hasonló egyesület létrehozásának még a ’90-es évek elején, de abból sem lett végül semmi. Az igazgató elmondta,
Ennek ellenére jónak tartja az ötletet, minden valószínűség szerint nagyon fontos és a kezdeményezők biztosan komolyan is gondolják – fogalmazott Gáspárik.
Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója elmondta, a nemrégiben Szatmárnémetiben tartott erdélyi magyar színházigazgatók értekezletén felvetődött egy általános szövetség létrehozása, de nem született konszenzus. Ezt követően a jelzett öt színház vezetői megegyeztek. „Kicsit ad hoc módon alakult meg, bennünket nem kerestek meg.
Úgy vélem, ha sikerülne nagyon fontos célokat meghatározni, nem lenne érdektelen egy ilyen dolog, ha nem formálisan jön létre, hanem valóban van gyakorlati jelentősége, de itt még nem tartunk.
– fogalmazott az igazgató. Hozzátette, nem tartja kizártnak, hogy csatlakozzanak a most létrejött szövetséghez, de ehhez alapos konzultációra van szükség. Nincsenek még abban a helyzetben, hogy valamilyen konkrét lépésről tudna beszélni a csíki színház esetében.
„A szatmári értekezleten nagy volt a kétkedés, hogy egyáltalán érdemes-e, hogy van-e annyi közös cél, amit csak szervezetten tudunk elérni. Ha meg van, akkor hogyan lehet ezt gazdaságilag, szervezetileg működtetni, mert státuszok, pénzalapok kellenek, hogy a szövetség működjön. Történetileg az a háttere, hogy 27 év alatt nem tudott megszületni. Most ez az öt színház gondolt egyet és összefogott. Ez szimpatikus jelenség, ennek lehet nagyon jó következménye, és azt sem tartom elvileg kizártnak, hogy mi is csatlakozunk ehhez. De ahhoz nekünk konzultálni kell ezzel a társasággal” – mutatott rá a csíki teátrum igazgatója.
Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.
Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.
A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.
Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.
Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
szóljon hozzá!