Fotó: 123RF
Az Amazonas-medence trópusi erdőtüzei hónapok óta pusztítanak, a kár jelentős, hiszen már műhold által készített felvételeken is jól kirajzolódnak az érintett területek. De indokolt a média hisztériája ezzel kapcsolatosan? Dr. Mara Gyöngyvér biomérnöki docens segítségével megpróbáltuk kideríteni, lehet-e okunk aggodalomra.
2019. szeptember 09., 17:232019. szeptember 09., 17:23
Brazília területén augusztustól több mint 4000 új erdőtüzet regisztráltak, amely drasztikus hőemelkedéssel társul, ráadásul olyan területeket is érint, amelyeknek sosem szabadna lángba borulniuk. Dr. Mara Gyöngyvér, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem biomérnöki docense igazított el a témában, rámutatva a legfontosabb tudnivalókra.
Mint megtudtuk, az évek alatt lekötött mennyiségű szén-dioxid és szén-monoxid az égés során visszakerül a légkörbe, súlyosbítva a klímaváltozást. A szakember továbbá arra is rámutatott, hogy mivel a probléma mindenkit érint, ezért
Emellett az esőerdők élővilága rendkívül komplex, több ezer év alatt alakult ki és az, hogy ez regenerálódjon, szinte lehetetlen. „A biodiverzitás olyan módon csökken, hogy olyan fajok tűnhetnek el, amelyeket még fel sem fedeztünk” – vetítette előre szakértőnk. Fontos tudni, hogy az év ezen időszakában szárazság van, így megszokottak az erdőtüzek. Felvetődik azonban a kérdés, miért most foglalkoztatja ennyire a sajtót, hogyha ez egy természetes jelenség? Az erdőtűz egyik okozója az ember. Mivel Brazíliát többnyire esőerdő borítja, így
Mara Gyöngyvér
Fotó: Gecse Noémi
„Nő a bolygó népessége, ez vitathatatlan. Nagy igény van a mezőgazdasági árukra, legyen az marhahús, szója vagy pálmaolaj” – magyarázta az oktató. Hozzátette: ahhoz, hogy megtudják őrizni a védett területeket, és a gazdáknak is megérje anélkül, hogy ilyen módszerekhez folyamodnának, ezeknek az államoknak nemzetközi összefogásra és támogatásra lenne szüksége.
Félrevezethetőek lehetnek ezáltal a műholdképek, ugyanis számos használhatatlan terület is ég. Sokan kiemelik, hogy a hírességek és politikusok indokolatlanul táplálják a globális hisztériát, mivel az Amazonas-medencében fekvő esőerdő ugyanannyi oxigént termel, annyit el is nyel, ezáltal nem nevezhető a Föld tüdejének. Ugyanakkor a tüzek mellett nagy szerepet játszik az illegális fakitermelés, erdőirtás is a pusztulásában, amely jelentős és valós veszély jelent. Az oktató azt javasolja mindenkinek, hogy ültessen fát és vigyázzon környezetére a saját és a következő nemzedék érdekében.
Adorján Zsófia
Az Axiom–4-küldetés négyfős legénysége hétfőn befejezte küldetését a Nemzetközi Űrállomáson, délután elhagyja annak fedélzetét.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
szóljon hozzá!