Fotó: Boda L. Gergely
Betartják a székelyföldi tanintézményekben a tűzvédelmi szabályokat a megyei katasztrófavédelmi felügyelőségek (ISU) szerint. Az intézményekben évente ellenőrzéseket végeznek a tűzoltók, negyedévente pedig kötelező tűzvédelmi gyakorlatokat tartanak.
2015. november 10., 12:162015. november 10., 12:16
A romániai iskolák mindössze hét százaléka rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel – jelentette be Sorin Cîmpeanu ideiglenes miniszterelnök. Ezzel kapcsolatosan Mustățea Aurelian ezredes, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségének helyettes vezetője érdeklődésünkre elmondta, hogy az 2006/1739-es kormányhatározat, valamint az azt módosító sürgősségi kormányrendeletek értelmében tűzvédelmi engedélyre van szüksége az összes épületnek, amelyiknek célja oktatást, felügyeletet, illetve szállást biztosítani óvodások, diákok, idősek, fogyatékkal élők és hajléktalanok számára. Ám Mustățea ezredes szerint Sorin Cîmpeanu nyilatkozatát félreértették, ugyanis csak az 1992 után épült ingatlanoknak van szüksége tűzvédelmi engedélyre a törvényes működéshez, illetve azoknak, amelyeknek módosították az épület teherhordó szerkezetét, valamint módosították a funkciójukat.
„Ha az iskolaépületek 1992 előtt építették, és megszerezték az akkor szükséges engedélyeket, továbbra is iskolaként működnek, illetve nem végeztek semmilyen olyan módosításokat, amelyek érintették volna az épület teherhordó szerkezetét, akkor úgy tekintjük, hogy megfelelnek a törvény által előírt tűzvédelmi szabályoknak” – magyarázta Aurelian Mustățea, hogy miért nem kell az összes iskola megszerezze az említett engedélyt, példaként említve a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumot.
Az ezredes leszögezte, nem léteznek engedély nélküli tanintézmények Hargita megyében, az érintett épületek esetében is már benyújtották a szükséges dokumentációt és megszerezték a szükséges engedélyeket. Mint mondta, az utóbbi években 27 erre vonatkozó engedélyt bocsátottak ki.
Mint megtudtuk, a tanfelügyelőségtől kapott dokumentáció szerint határozzák meg, hogy milyen tanintézmények épületeire vonatkozik az engedély szükségessége. Az ezredes szerint ritkán volt eset erre, hiszen a munkálatok többsége a mosdók korszerűsítésére, melléképületekre és raktárakra vonatkozott, azoknál az épületeknél, ahol új osztálytermeket építettek vagy nőtt a kapacitás már megszerezték a szükséges engedélyt az intézmények vezetősége.
Megelőzés és ellenőrzés évente
Az ezredes rámutatott, az ISU évente megvizsgálja az összes tanintézmény épületét, amikor egyebek között azt is megvizsgálják, hogy az épületek valóban eleget tesznek az előírt tűzrendészeti előírásoknak. Az ellenőrzésekkor a tűz elleni védekezés, illetve a tűzesetek megelőzésének, valamint a műszaki mentéshez szükséges elemeket is megvizsgálják. Mint megtudtuk, elsőként a vészkijárók helyét és számát, valamint a mentési útvonalakat tekintik meg, amelyek biztosítják az összes tanuló és alkalmazott biztonságos evakuálását. Továbbá rámutatott, hogy évente egy tűzvédelmi gyakorlatot is elvégeznek, emellett negyedévente minden intézményvezető köteles szervezni egy kiürítési gyakorlatot, amelynek forgatókönyve akár tűzeset, akár földrengés is lehet.
Emellett az éves ellenőrzésekkor a tanintézmények fűtésrendszerét és a villanyszerelését is megvizsgálják. Egy tavalyi projekt alatt a megye összes gázzal fűtő intézmény fűtésrendszerét ellenőrizték. Az ezredes szerint az épületek biztonsági világítása is rendben van. Rámutatott, hogy a tragédiákat legjobban a megelőzéssel lehet elkerülni, ezért igyekeznek minél több felvilágosítási programot elvégezni az iskolákban, hogy pedagógusokat, de kortól függetlenül minden diákot is oktassanak a tűzvédelemről.
Marosvásárhelyen minden iskolának van ideiglenes engedélye
Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester hétfőn bejelentette, hogy a városban mind a 126 tanintézetnek van a Maros Megyei Horea Sürgősségi Helyzetek Felügyelőségétől ideiglenes működési engedélye (aviz de funcţionare), de ezek közül hét visszaszolgáltatott egyházi ingatlan nem kapta meg a végleges tűzvédelmi engedélyt (autorizaţie de funcţionare).
Az ügyben hétfőn késő délután sajtótájékoztatót tartottak a Maros Megyei Prefektusi Hivatalban, ahol a kormánybiztos mellett jelen volt megyei katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője, Dorin Oltean parancsnok és Ştefan Someşan főtanfelügyelő. Az illetékesek elmondták: a megyebeli 671 tanintézetből 56-nak nincs végleges tűzvédelmi engedélye, de ideiglenessel rendelkeznek. A főtanfelügyelő szerint sok iskolának nincs szüksége erre a végleges engedélyre, mert legtöbb esetben 2006 előtt már létezett ingatlanokról beszélünk, amikor ennek megszerzésére nem volt szükség. A tűzoltók vezetője elmondta, Maros megye az egyetlen régió, ahol az összes iskolát ellenőrizték tűzvédelmi szempontból, „az utolsó kályháig”.
Ştefan Someşan ezek után felsorolt néhány speciális esetet, ahol folyamatban van a végleges tűzvédelmi engedély beszerzése (többek között a Papiu Ilarian Gimnázium, a mezőgazdasági iskola, a Gyerekek Palotája) és olyanokat, amelyek most kezdeményezték ennek az engedélynek a megszerzését, például a marosszentgyörgyi Bambi óvoda, az erdőszentgyörgyi és a mezőbándi szakközépiskolák.
A kérdésre, hogy valóban minden rendben van-e a vidéki iskolákkal, a főtanfelügyelő elmondta, igen, és nagyon sok esetben azért elegendő az ideiglenes engedély, mert egy 2006-os törvény ezt elégségesnek tekinti, abban az esetben, ha utólag nem végeztek módosításokat az épületen: nem manzárdosították, nem hőszigetelték stb.
Háromszéken felmérik a helyzetet
Kiss Imre Kovászna megyei tanfelügyelő érdeklődésünkre elmondta, most készül egy felmérés, amely alapján pontosan megállapítható lesz, Háromszék iskoláinak hány százaléka nem rendelkezik tűzvédelmi engedéllyel. Hangsúlyozta ugyanakkor, ez nem azt jelenti, hogy ezeket az intézményeket be kellene zárni.
Kitért arra is, hogy az engedély beszerzése óriási anyagi vonzattal jár. Mint mondta, Kovászna megyében vannak olyan, 2005 után felújított tanintézményi épületek, amelyek az igénylésnek eleget tettek, ám vannak olyanok is, amelyek még nem. Ismételten kijelentette, a megyei statisztika most készül, a szakminisztérium november 18-ára kérte az adatokat, így ezt követően tud arról nyilatkozni, hogy pontosan hány iskoláról is van szó.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!