Fotó: Kristó Róbert
Egyre több, tevékenységét elsősorban a kötelező gépjármű-biztosításra (RCA) építő hazai biztosítótársaság kerül válságos helyzetbe: a szakértők szerint ez annak tudható be, hogy az elmúlt években a cégek rendkívül agresszív kereskedelmet folytattak, amelynek most kezdik érezni negatív hatásait.
2015. május 06., 18:192015. május 06., 18:19
Az évekig piacvezető Astra biztosító élére már tavaly pénzügyi felügyeleti biztost nevezett ki az ágazatért felelős Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) annak érdekében, hogy a csőd elkerüléséért tőkeemelést hajtsanak végre.
Az Economica.net gazdasági hírportál beszámolója szerint a Carpaticánál ugyancsak pénzügyi átszervezés zajlik, míg az Euroins azzal a több ezer panasszal küzd, amelyet balesetet elszenvedett, de kártérítést nem kapó ügyfelek nyújtottak be. A City Insurance biztosítónál is problémák merültek fel a kártérítések kifizetése terén.
A hírportál szerint a négy legnagyobb romániai biztosítóból három szinte kizárólag a kötelező gépjármű-biztosítási kötvények eladásából tartja fenn magát, emiatt rendkívül sérülékenyek a piaci változásokkal szemben.
A Carpatica és Euroins portfóliójában szereplő kötvények 90 százaléka az RCA-eladásból származik, a City Insurance-nél ez az arány 83 százalékos, míg az Astra kötvényeinek 65 százalékát az autóbiztosítás teszi ki. Noha ezek a cégek csaknem háromszor kisebb áron kínálják a kötelező gépjármű-biztosítást, mint más vállalkozások, az ASF adatai szerint szintén ezek miatt érkezik a legtöbb panasz az ügyfelek részéről.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság statisztikái szerint a hazai RCA-piac egyértelműen veszteséges, ennek mértéke 121 százalék, ami azt jelenti, hogy a kártérítésekre, marketingre, fogyóeszközökre költött összeg 21 százalékkal haladja meg a bevételt.
Az ASF jelentése szerint annak tudható be, hogy az Astra évekig tartó nyereségesség után csődközeli állapotba került, hogy nem tartalékolt, és nem fektetett hangsúlyt a viszontbiztosításra, ráadásul gyakran részletekben fizette ki a kártérítéseket. A szakértők szerint a cég így érte el, hogy a folyamatos bevételcsökkenés ellenére profitot tudott felmutatni.
Hasonló helyzetben van a Carpatica is, amelynél a hatóság ugyancsak tartalékhiányt állapított meg. Időközben arra is fény derült, hogy az Astra és a Carpatica is úgy odázta el a kártérítések kifizetését, hogy bizonyos ügyeket valós ok nélkül csalásgyanúsnak nevezett.
Az Astránál egyébként a baj nagyobb lehet, mint amekkorának első látásra tűnt: eleinte 490 millió lejes tőkeemelésről volt szó, nemrég azonban Mişu Negriţoiu, az ASF elnöke már 700 millió lejről beszélt, sőt értesülések szerint legalább 1,4 milliárd lejre lenne szükség ahhoz, hogy a biztosító hatékonyan folytathassa tevékenységét.
Az Astrának egyébként 20 millió eurós kártérítést kellene kifizetnie az Országos Útügyi és Autópálya-társaságnak (CNADNR) – a cég felügyeleti biztosa, a KPMG azonban az összeg átütemezését kérte a bíróságon, az egyszerre történő kifizetés ugyanis csődöt jelentene.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!