Az OTP Bank Románia vezérigazgatója szerint nem lehet válságról beszélni

Fatér Gyula: „optimisták vagyunk a gazdaság helyzetének alakulásával kapcsolatosan egy harmadik hullám ellenére is” •  Fotó: OTP Bank Románia

Fatér Gyula: „optimisták vagyunk a gazdaság helyzetének alakulásával kapcsolatosan egy harmadik hullám ellenére is”

Fotó: OTP Bank Románia

Nincs valóságalapjuk azoknak az elmúlt időszakban szárnyra kapott híreszteléseknek, amelyek szerint a koronavírus-járvány által nagyobb mértékben érintett ágazatokban tevékenykedőknek nem adnak hitelt a bankok – állítja Fatér Gyula. Az OTP Bank vezérigazgatójával emellett számos más témát is érintettünk interjúnkban, mint például egy esetleges válság kialakulása vagy a román bankszektor helyzete.

Iszlai Katalin

2021. március 28., 09:432021. március 28., 09:43

– A bankszektor általában előre tudja vetíteni, ha egy gazdasági válság közeleg. Jelenleg mik a tapasztalatok ezen a téren, érzékelik-e egy gazdasági válság kialakulásának esélyét, esetleg egy ahhoz hasonló helyzet létrejöttét, mint 2008-ban?

– Nem szeretnék belemenni abba, hogy mit jelent a válság, inkább induljunk ki abból, hogy látszik-e az, hogy a fizetőképessége rosszabb-e az ügyfeleknek, vegyük ezt iránymutatónak. Azt kell mondjam, hogy alapvetően nem látszik, hogy komolyabb változás lenne, és emögött nyilván több dolog áll. Az egyik az, hogy egyes cégektől eltekintve, a gazdaság egészében komolyabb munkanélküliség nem alakult ki.

Idézet
Vannak olyan területek, ahol érezhető, hogy a foglalkoztatottság csökkent, de olyanra, hogy az egész gazdaságra kiterjedően nagyon erős munkanélküliség alakult volna ki, nincs példa.

Ezért sem lehet azt mondani, hogy a lakosság nagy részének a fizetőképessége megváltozott volna. Elég komoly támogatások vannak a cégeknél, van lehetőség arra, hogy a fizetés egy részéhez állami támogatásként hozzájussanak. Tavaly volt továbbá egy lehetőség, egy moratórium (haladék, türelmi idő): aki úgy érezte, hogy nem tud fizetni, az év végéig kérhette a fizetés felfüggesztését. Nálunk az ügyfeleink 12-15 százaléka kérte ezt, és azt látjuk, hogy az ügyfelek ennek lejárta után elkezdték, illetve folytatták a törlesztést. Nyilván mindig vannak olyanok, akik valamilyen körülmény miatt nem tudnak fizetni, de a trend alapvetően megegyezik a korábbiakkal. Van most egy új moratórium azok számára, akik tavaly nem igényelték, vagy kevesebb mint 9 hónapra kérték. Azt látjuk viszont, hogy erre már jóval kevesebb az érdeklődés. Nagyon kevesen vannak azok, akik erre jelentkeztek, de persze még nem lefutott, mert március 31-ig élhetnek a lehetőséggel.

– Mi lehet az oka ennek az alacsonyabb szintű érdeklődésnek?

– A koronavírus-járvány miatt tavaly nagy volt az ijedtség, akkor még nem tudtuk, mivel állunk szemben, és a nagyon komoly lezárásokkal lelkileg nyomás alá kerültek az emberek, így sokan csak a bizonytalanság miatt kérték a moratóriumot, mostanra viszont stabilizálódott a helyzet. Az biztos azonban, hogy az idei év lesz a vízválasztó, mert nagyon sok állami program előbb-utóbb ki fog futni, és ha nem is nevezném ezt válságnak, mert arról nem lesz szó, de

Idézet
a gazdaság szereplőinek egy része nehezebb helyzetbe fog kerülni.

Összességében az idei évre a román gazdaságtól egy öt százalék körüli növekedést várunk, ami messze van attól, hogy válságként értelmezzük. Ezt befolyásolhatja a járvány harmadik hulláma, de a másodikat is viszonylag jól átvészelte a román gazdaság. Bízom abban, hogy mivel elkezdődött az oltáskampány, és bár lassabban, mint szeretnénk, de halad előre, az első félévben létrejön egy olyan átoltottsági arány, ami mellett kevésbé lesz életképest a vírus, és fokozatosan jönnek majd a feloldások is. Derűlátók vagyunk a gazdaság helyzetének alakulásával kapcsolatosan egy harmadik hullám ellenére is. Persze nem tudjuk előre, hogy ez milyen erősségű lesz, de ha erősebb lesz, mint a második, akkor rosszabb lesz a gazdasági pálya. Azt gondoljuk, hogy nyilván lesznek olyan ügyfeleink, akik nem fognak tudni fizetni, valamivel nagyobb számban, mint korábban voltak, de mindenkinek azt javasoljuk és tanácsoljuk, hogy amennyiben fizetési problémáik vannak, inkább proaktívan keressenek meg minket vagy a saját bankjukat. Ne várjanak az utolsó pillanatig, amíg már tényleg nem tudnak fizetni, hanem menjenek el, és érdeklődjenek, milyen lehetőségeik vannak, hogy valamilyen átmeneti fizetési könnyítést kapjanak.

– A jelenlegi bizonytalan helyzetben hogyan látja a kis- és középvállalkozók helyzetét? Milyen lehetőségeik vannak a fennmaradáshoz, és mennyire jó ötlet számukra hitelhez folyamodni? Van-e továbbá valóságalapja annak az egyre gyakrabban hallható felvetésnek, hogy vannak olyan ágazatok (például vendéglátóipar), amelyek dolgozóinak nem szívesen adnak hitelt a bankok?

– Egész Romániában viszonylag alacsony a vállalkozások száma, ha távlatokba szeretnék gondolkodni, azt kell mondanom, hogy elsősorban a mikro- és középvállalkozások számát kellene növelni az országban. Az olyan jellegű hitelek, mint az IMM Invest, reményeim szerint hosszútávon fennmaradnak, mert lehetővé teszik, hogy

Idézet
azok a kisvállalkozások, akik nem rendelkeznek vagyonnal vagy fedezettel, állami segítséggel a bankoktól hitelt kaphatnak.

Erre nagy igény van. Az viszont biztos nem igaz, hogy valaki amiatt nem kap hitelt, mert például a vendéglátásban tevékenykedik. Nem ez a legfontosabb szempont, hanem a cégnek a helyzete. A vállalkozásokra is igaz az, hogy ha nehéz helyzetbe kerülnek, beszéljék meg a lehetőségeiket a bankjukkal. A banknak ugyanis nem az az érdeke, hogy az ügyfele fizetésképtelenné váljon.

Idézet
Nincs olyan bank, amely arra menne, hogy bedöntse a vállalkozót, és utána elvegye az ingatlant vagy bármi ilyesmi. A hiedelmekkel ellentétben a bank ezzel nem jár jól. A bank azzal jár jól, ha az ügyfél fizet.

Ez a kérdés nem ágazatfüggő, mi az elmúlt időszakban több hitelt is adtunk vendéglátóipari egységeknek, sőt, az IMM Invest program is arra van kitalálva, hogy a nehezebb helyzetben lévő vállalkozásoknak segítséget nyújtson. Van lehetőség arra, hogy hitelt vegyenek fel, az egy jó kérdés viszont, hogy mire veszik fel azt. Ha hosszútávon a cég működése biztosított, a hitel nem lesz probléma, ha viszont nem működőképes hosszútávon az üzlet, egy újabb hitellel csak még nehezebb helyzetbe kerül a vállalat. A magánszemélyek esetében sincs továbbá olyan szabály, hogy valaki amiatt nem kap hitelt, mert egy bizonyos ágazatban dolgozik.

Idézet
Azt, hogy magánszemélyként ki kap hitelt és ki nem, egy nagyon bonyolult matematikai modell szerint számítják ki, és ennek csak egyetlen egy tényezője az, hogy hol dolgozik az illető.

Az tehát biztosan nem igaz, hogy ha valaki a vendéglátásban dolgozik, nem fog hitelt kapni. Nyilván bizonyos esetekben a hitelfelvételnek megnehezülhetnek a keretfeltételei, de akinek munkája van, akár csak állami jövedelempótlási támogatással, az továbbra is jó eséllyel fordulhat a bankjához hitelfelvétel céljából. Ha viszont valakinek egyáltalán nincs jövedelme és munkája, ugyanabba a helyzetbe kerül, mint korábban bármely más munkanélküli a járvány előtt.

– Mi a véleménye a hazai bankhelyzetről? Mennyire erős a román bankszektor, és hogyan teljesít Magyarországhoz képest?

– Nehéz paraméterek alapján összehasonlítani a két országot, és ugye a méretük is más, Románia lakossága kétszer akkora, mint Magyarországé. Amit látunk az az, hogy érdemben a hitelfelvétel nem csökkent, viszont a betétállományok jelentősen megnőttek. Tehát

Idézet
mind Románia, mind Magyarország esetében az emberek elkezdtek többet spórolni.

A bankok likviditási helyzete ezáltal nem hogy romlott, de még javult is. Nincs rendszerszínű probléma sem Romániában, sem Magyarországon a bankokkal, és ez nem véletlen, mert mindkét országban elég komoly átfedés van a nagyobb szereplők jelenléte között. Azt mondom, hogy mindkét országban stabil és biztonságos a bankrendszer, és ugrásra készen áll arra, hogy ha visszatérünk a normalitáshoz, és ennek hatására kialakul egy erősebb üzleti aktivitás, ezt segíteni tudják.

Idézet
Mi például a járványhelyzet alatt is új kollégákkal bővültünk, több mint 200 kollégát alkalmaztunk Romániában, mert hiszünk abban, hogy a következő időszakban szükség lesz arra, hogy a bankok még több hitelt nyújtsanak és jobban kiszolgálják az ügyfeleket.

Emellett új fiókokat is nyitottunk, most nemrég egyet Temesváron, és Sepsiszentgyörgyön létrehoztunk egy kisebb call centert, ahol öt magyarul beszélő kolléga dolgozik annak érdekében, hogy ha valaki betelefonál hozzánk, akkor biztosan ki tudjuk szolgálni a saját anyanyelvén. A két ország összehasonlítására visszatérve azt is el tudom mondani, hogy a román banki piac és az ügyfelek bizonyos szempontból egy szélesebb spektrumot fednek le. Itt vannak olyan ügyfelek, akik a magyarországiaknál is sokkal erősebben használják a digitális megoldásokat, a másik oldalon viszont vannak olyanok területek is, ahol még mindig a készpénz uralkodik. Kevéssel végletesebb tehát a román banki szolgáltatási piac, mint a magyar, itt elég nagy a szórás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Azonnal elhagyni ezt az országot – figyelmeztet a külügyminisztérium

A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.

Azonnal elhagyni ezt az országot – figyelmeztet a külügyminisztérium
2025. május 14., szerda

Három vízijármű ütközött össze a Dunán, két személy eltűnt – frissítve

Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.

Három vízijármű ütközött össze a Dunán, két személy eltűnt – frissítve
2025. május 14., szerda

Tudósok számolták ki, hogy várhatóan mikor pusztul el az univerzum

A világegyetem várhatóan tíz a hetvennyolcadik hatványon év múlva pusztul el, sokkal hamarabb, mint azt korábban gondolták, amikor az univerzum végét tíz az ezeregyszázadik hatványon év múlvára jósolták – közölték egy friss számítás alapján.

Tudósok számolták ki, hogy várhatóan mikor pusztul el az univerzum
2025. május 13., kedd

Az FBI nyomozott a romániai diák után, itthon mégsem hajlandók kiadni az USA-nak a gyereket

Elutasította kedden a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban többek között azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek.

Az FBI nyomozott a romániai diák után, itthon mégsem hajlandók kiadni az USA-nak a gyereket
2025. május 11., vasárnap

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében

XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében
2025. május 10., szombat

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet

XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet
2025. május 10., szombat

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba

Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba
2025. május 09., péntek

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet

Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet
2025. május 09., péntek

Jövő vasárnap iktatják be hivatalába XIV. Leó pápát

Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.

Jövő vasárnap iktatják be hivatalába XIV. Leó pápát
2025. május 09., péntek

Megtartotta az első miséjét XIV. Leó pápa

A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.

Megtartotta az első miséjét XIV. Leó pápa