Az online oktatás sem véd meg az iskolai zaklatástól, megfélemlítéstől

Nem elég csak megtiltani a megfélemlítést. A virtuális bullyingot is törvény tiltja. Képünk illusztráció •  Fotó: Pixabay

Nem elég csak megtiltani a megfélemlítést. A virtuális bullyingot is törvény tiltja. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay

A Szenátus döntőházként elfogadta a tanügyi törvény módosításáról szóló rendeletet, amely finomhangolja az eddig is hatályban lévő törvényt, miszerint a tanulóknak és tanügyben dolgozóknak tilos az iskolában vagy a virtuális térben a bullying, vagyis a szándékos és ismétlődő verbális vagy fizikai bántalmazást előidéző viselkedés. Újdonságként most előír különböző biztonsági intézkedések alkalmazását is.

Hajnal Csilla

2020. május 05., 10:242020. május 05., 10:24

A Szenátus tagjai telefonon keresztül voksoltak az elmúlt héten, és a plénum 128 „igen” szavazat és két tartózkodás mellett – szinte egyöntetűen – fogadta el a módosításról szóló rendelkezést. Bár eddig is szabályozva volt a zaklatás, a mostani törvénymódosítás különböző biztonsági intézkedések bevezetését is javasolja.

Mi változott?

Eddig a törvénykezésben csak annyi szerepelt, hogy az államnak kötelessége megteremteni a biztonságos környezetet a diákok és tanárok számára. A módosításban most kifejtik, az iskolások biztonságára fordított költségeket állami költségvetésből a minisztérium állja. Továbbá a diákok ingyenes orvosi, pszichológiai és logopédiai segítségnyújtás mellett pszichológiai tanácsadásban is részesülnek – áll a módosításban.

Az iskolai bántalmazás nem csak az osztályteremben történhet, hanem virtuálisan is, így az online oktatás sem jelent védelmet ez alól,

és a legaggasztóbb, hogy a legtöbb gyerek soha senkinek nem beszél arról, ha bántják vagy megfélemlítik az iskolában.

Ismétlődő bántalmazás

Kovács Emese marosvásárhelyi iskolai tanácsadó megkeresésünkre kifejtette, miért is tartja fontosnak szakemberként az iskolai bullying törvényi alkalmazását.

A bullying kifejezés ismétlődő bántalmazást jelent, lehet verbális vagy fizikai, de minden esetben szándékos

– tisztázta a fogalmat az iskolai tanácsadó.

„Fontos kiemelni, hogy egyenlőtlen erőviszonyok jellemzik, a bántalmazó erőfölénnyel bír az áldozathoz képest – ez lehet testi erő vagy népszerűség is –, vagy sok esetben több bántalmazó fordul egy gyerek ellen.

Idézet
Azért fontos az iskolai bullyingot tiltó törvény, mert a sorozatos megfélemlítés, megalázás súlyosan traumatizálhatja az áldozatot, aki számára sokszor évekbe kerülhet a történtek feldolgozása és önbizalmának helyreállítása.

Emellett azon gyerekek számára, akik a bántalmazás szemtanúi, ugyancsak traumatizáló lehet azt tapasztalni, hogy a közösségükben megtörténhet valakinek a megalázása, sokszor amiatt nem állnak a bántalmazott társuk mellé, mert attól tartanak, hogy ők is kirekesztettekké válhatnak. Ilyen esetekben szükség van a felnőtt beavatkozására, és a törvénynek köszönhetően az iskolai szabályzatba bele lehet foglalni a bullying tiltását” – fejti ki Kovács Emese.

Társas készségek fejlesztése

Iskolapszichológusként nagyon fontosnak tartja viszont, hogy a tiltás mellett a megbeszélésre, a közösségépítésre, a gyerekek társas készségeinek fejlesztésére is hangsúly kerüljön. Mint mondja, a bántalmazó félt ugyanis sok esetben az áldozathoz hasonlóan alacsony önbizalom jellemzi és sokszor ő maga is agresszió áldozata. „Azokban az országokban, ahol a bántalmazó tanulót iskolaváltásra kényszerítik, a gyerekek egy része nagymértékű szorongást él meg, nehezükre esik nekik felmérni, hogy egy viszonyulás mikortól számít bántalmazásnak. Ezért fontos a tiltáson túl a társas készségek fejlesztése és egy olyan kultúra megteremtése, amely empátiára, elfogadásra, őszinteségre épít” – fejti ki az iskolapszichológus.

Megfélemlítés

A megfélemlítés (angol szóval bullying, hasonló értelemben használatos még: terrorizálás, zsarnokoskodás, erőszakoskodás, kegyetlenkedés, megalázás, gyötrés, zaklatás, szekálás, szívatás, kötekedés) a bántalmazás egy fajtája. Olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoport vagy személy feletti hatalmát igyekszik kialakítani vagy megerősíteni, az „erőegyensúlyt” ezáltal megszüntetve. (Forrás: Wikipédia)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében

XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében „valódi és tartós békére” szólított Ukrajnában, tűzszünetre a Gázai övezetben, és sürgette a Hamász palesztin terrorszervezet fogságában lévő izraeli túszok szabadon engedését.

Békére szólított fel XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében
2025. május 10., szombat

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet

XIV. Leó pápa a bíborosoknak adott szombati audienciáján megerősítette, hogy XIII. Leó pápa szociális doktrínáját tartotta szem előtt egyházfői nevének kiválasztásakor, mivel szerinte a mesterséges intelligencia fejlődése egy újabb ipari forradalom.

Elárulta a pápa, hogy miért választotta a XIV. Leó nevet
2025. május 10., szombat

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba

Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.

Mikrobusz és autó ütközött, tíz gyerek került kórházba
2025. május 09., péntek

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet

Az új pápa, XIV. Leó programja az általa választott névben rejlik – mondta Német László pápaválasztó bíboros, belgrádi metropolita érsek a horvát közmédia vatikáni tudósítójának pénteken.

Ezért választotta az új pápa a Leó nevet
2025. május 09., péntek

Jövő vasárnap iktatják be hivatalába XIV. Leó pápát

Jövő vasárnap, május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.

Jövő vasárnap iktatják be hivatalába XIV. Leó pápát
2025. május 09., péntek

Megtartotta az első miséjét XIV. Leó pápa

A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.

Megtartotta az első miséjét XIV. Leó pápa
2025. május 09., péntek

Francia eredetű családból származik az első amerikai pápa – íme XIV. Leó életrajza

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni – jelentette be csütörtökön este a vatikáni palota pápai erkélyéről Dominique Mamberti protodiakónus.

Francia eredetű családból származik az első amerikai pápa – íme XIV. Leó életrajza
2025. május 08., csütörtök

A békéről és a szegények mellett álló egyházról is szólt XIV. Leó pápa első beszéde

A békéről, a szinodális, hidakat építő, szegények mellett álló egyházról szólt az új katolikus egyházfő megválasztása után, a vatikáni palota Szent Péter térre néző balkonjáról elmondott beszéde csütörtök este.

A békéről és a szegények mellett álló egyházról is szólt XIV. Leó pápa első beszéde
2025. május 08., csütörtök

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját

Felszállt a fehér füst néhány perccel csütörtökön este hat óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelenti, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét.

Felszállt a fehér füst, megválasztották Ferenc pápa utódját
2025. május 08., csütörtök

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát

Ismét fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön nem sokkal 12 óra előtt, vagyis második körben sem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Másodszorra sem sikerült megválasztani a pápát