Fotó: Baricz Tamás Imola
Az év második felében indítaná el a kormány a romániai földterületek tulajdonjogi problémájának megoldását célzó kataszterezési programot – jelentette ki Seres Dénes Szilágy megyei parlamenti képviselő ama jogszabály kapcsán, amelyet a parlament alsóháza nemrég nagy többséggel fogadott el.
2015. május 28., 20:152015. május 28., 20:15
Mint arról beszámoltunk, a tisztázatlan tulajdonjogi problémák megoldása érdekében a következő nyolc évben az ország teljes területét felmérik és telekkönyvezik, az érintett tulajdonosoknak pedig nem kell fizetniük a procedúráért, mivel állami költségvetési és európai uniós forrásokból finanszírozzák.
Az RMDSZ-es honatya elmondta, a törvény értelmében 2016. december 31-éig a bírósági körzetek mellett országszerte létrehoznak legalább egy kataszteri hivatalt és ingatlanhirdetési, valamint ügyfélszolgálati irodát, melyek jogi személyiség nélkül a helyi kirendeltségek hatáskörében működnek. Ezeknek az irodáknak az lesz a feladata, hogy felgyorsítsák az ingatlanok kataszterezési folyamatát, hiszen jelenleg nagy gondot jelent a birtoklevelek kibocsátása.
Az RMDSZ hírlevele által idézett Seres Dénes parlamenti képviselő úgy vélekedett, hogy vissza nem térő lehetőségről van szó, hiszen ezúttal a kormány által indított program keretében ingyenesen lehet telekkönyveztetni valamennyi olyan ingatlant, amely eddig nem szerepelt a kataszteri nyilvántartásban.
„Fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy az érdekelt személyek kövessék figyelemmel az önkormányzatokban zajló kataszterezési folyamatokat, hiszen az országos program nem indul egyszerre minden településen. A törvény előírja, hogy területi kataszteri hivatalok alakulnak, amelyek feladata lesz ezeket a benyújtott igényeket nyilvántartásba venni és mielőbb orvosolni. Ugyanakkor az egyik legfontosabb hozadéka ennek a törvénynek az, hogy ingyenesen bonyolítják le a hagyatéki eljárást gyorsított ügymenetben\" – fogalmazott a politikus.
Seres hozzátette: annak érdekében, hogy az uniós támogatásokra pályázóknak folyósíthassák a pénzalapot, Romániában mindenkinek fel kell mutatnia az adott ingatlan tulajdonjogára vonatkozó dokumentumot, hiszen ezek nélkül eleshetnek a támogatásoktól.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!