A vízi madarak és a mezőgazdasághoz köthető madarak vannak a legnagyobb veszélyben
Fotó: Nagy Attila
Románia több mint negyven madárfaját fenyegeti a kihalás, további csaknem harminc pedig mérsékelten fenyegetettnek minősül, de az elmúlt száz évben 12 madárfaj el is tűnt az országból – derül ki a Román Madártani Egyesület és a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület jelentéséből. A Milvus elnöke, Papp Tamás szerint a vízi madarak és a mezőgazdasághoz köthető madarak vannak a legnagyobb veszélyben, amiért a vizes élőhelyek eltűnése és a megváltozott mezőgazdaságunk okolható.
2022. december 11., 19:582022. december 11., 19:58
A Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium a Román Madártani Egyesülettel (SOR) és a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közösen állította össze
A lista összeállításához 259 fajt elemeztek, az összes rendszeresen költő hazai fajt és néhány téli vendéget. A 259 vizsgált fajból 12 madárfaj tűnt el a romániai költőállományból az elmúlt évszázadban. Papp Tamás, a Milvus elnöke a Székelyhonnak elmondta:
„Ezt regionális kihalásnak nevezik, mert nem a faj tűnt el teljesen, csak Romániában nem fészkelnek többé. Ilyen például a vörös kánya is, amelynek a latin Milvus Milvus nevéről kapta az egyesületünk a nevét, de ezek közt szerepel négy keselyű faj is, amelynek az utolsó példányait már a gyűjtők »intézték el«” – magyarázta Papp Tamás.
Emellett kiderült, hogy hét faj tartozik a súlyosan veszélyeztetett kategóriába, közülük hat a költési időszakban:
„Ez azt jelenti, hogy Romániában még két-három pár van belőlük, de azzal annyi. Idetartozik a keceréce és a kis bukó, amely két Észak-Európára jellemző vízi madár, és van egy kis maradvány állományuk a Duna Deltában. De
Például a barna kánya Marosvásárhely mellett a Maros-parton is szép számmal fészkelt még a hetvenes években, most már örülünk, ha valaki lát egy kóborló példányt” – mutatott rá a madarász.
Szárnyaló túzok. 1901-től 2020-ig terjedő időszakot vizsgálva állapították meg, hogy 12 madárfaj el is tűnt az országból
Fotó: Nagy Attila
Kérdésünkre a szakember elmondta, hogy számos faj veszélyeztetettségének különböző okai vannak:
A nyírfajdnak már más védelmi intézkedésekre lenne szüksége, hiszen ez egy magashegyvidéki faj. A legészakibb Kárpátokban van egy maradvány populációja a parlagi sasnak, amely nagytestű ragadózó madár, így megfelelő mennyiségű táplálékra van szüksége, hogy legyenek ürgés legelők, hörcsögök, nyulak, legyenek olyan fák, amelyeken tud fészkelni.
– hangsúlyozta Papp Tamás. Rámutatott, a nagyon sok vizes terület eltűnik, alapvetően rossz a vízgazdálkodás Romániában, nem a megtartással foglalkoznak, inkább gyorsan elvezetik a vizet, nehogy árvízveszély legyen. A megváltozott mezőgazdaság is rosszat tesz, amiért Papp Tamás szerint az európai uniós támogatások és a közös agrárpolitika is felelős.
„Próbáljuk megváltoztatni a következő finanszírozási időszakot, hogy ne feltétlenül a sok ezer hektáron rendkívül intenzíven, sok vegyszerrel gazdálkodókat segítse, hanem inkább azokat a kisgazdákat, akik természetközelibb gazdálkodást végeznek. Ezek a nagy monokultúrás túlvegyszerezett helyek gyakorlatilag sivatagok a madarak számára, alig találnak benne valamit. Ez nagyon látszik a mezőgazdasághoz köthető madarak állományán, például a mezei pacsirtának is 90 százalékos állománycsökkenése volt az utóbbi tíz évben.
– összegzett a Milvus Csoport elnöke.
A vörös lista összeállítása az első lépés a sürgős védelemre szoruló fajok azonosításában, hiszen megteremti a jogi keretet azon védelmi intézkedések rangsorolásához, amelyek biztosíthatják a romániai madárfajok fennmaradását.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.
szóljon hozzá!