Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Újabb állami támogatásokat vehetnek igénybe a koronavírus-járvány által sújtott cégek, ám ezeket egyelőre nem lehet lehívni, mert nem jelentek meg a kérelmezési formanyomtatványok.
2020. szeptember 08., 14:302020. szeptember 08., 14:30
Debreczeni László adótanácsadó lapunknak elmondta, a kényszerszabadság intézménye tovább él, azok a cégek vehetik igénybe, melyeknek korlátozott a tevékenységük. Viszont szeptember elejétől a vendéglátóipari cégek már nem igényelhetik ezt a támogatást, mert a beltéri egységeik megnyitásával elvileg korlátozások nélkül működhetnek. Ugyanakkor augusztus végén a kormány bevezette a részleges kényszerszabadság intézményét, ennek a lényege az, hogy ha a vállalkozásnak csak csökkentett mértékben van szüksége az alkalmazott munkájára, félnormával foglalkoztathatja, és félnormára kérheti az államtól a 75 százalékos bértámogatást.
– részletezte az adószakértő. A támogatás odaítélésének feltételeit általánosan fogalmazták meg a jogszabályban, egyszerűen csak annyit közölnek, hogy azok a cégek jogosultak arra, hogy éljenek a részleges kényszerszabadság intézményének lehetőségével, melyek tevékenysége a szükségállapot vagy a veszélyhelyzet alatt csökkent. Szinte minden vállalkozásról elmondható, hogy a szükségállapot alatt visszaesett a forgalma, ha azt összehasonlítjuk az elmúlt év hasonló időszakával – mutatott rá Debreczeni László. Azt javasolja a vállalkozóknak, hogy várják meg, amíg megjelenik a kérelmezési formanyomtatvány, mert annak a tartalmából kiderül, hogy pontosan kik élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Szintén az augusztus végén megjelent csomag tartalmazza azt is, hogy a napszámosokat foglalkoztató cégek év végig kérhetik az alkalmi munkásokkal járó költségeik 35 százalékának a megtérítését. Ez esetben is feltétel, hogy a vállalkozás tevékenysége csökkenjen a járványhelyzet következtében. A kormány azokra az egyéni és családi vállalkozásokra is gondol, amelyek tevékenységét a szükségállapot alatt leállították. Ha az újraindulás után csökkent a forgalmuk, év végéig havonta kérhetik az országos átlagbér 41,5 százalékát, hogy a kiesést ellensúlyozzák. Ezeket a támogatásokat a formanyomtatványok megjelenése után lehet kérni – szögezte le az adótanácsadó. Hozzátette, az állam megítélt egy 2500 lejes támogatást a távmunka műszaki eszközeinek a beszerzésére, ám ezzel a lehetőséggel kevés cég tud élni, ugyanis a távmunka nem azonos az otthoni munkavégzéssel. Nem elég, hogy az alkalmazott otthonról dolgozik,
– hívta fel a figyelmet Debreczeni László. Rámutatott továbbá, hogy még mindig érvényben van a lehetőség, hogy azok a cégek, melyek legalább 15 napra kényszerszabadságra kellett küldjék az alkalmazottaikat, három hónapon keresztül kérhetik a bruttó bér 41,5 százalékos állami finanszírozását. A júniusra igényelt támogatást közel egy hónapos késessel, augusztus végén kezdték utalni, és akkor derült ki, hogy a jogszabály félreértelmezése miatt sok vállalkozás kérését a megyei munkaügyi hivatal visszautasította. A jogszabályban ugyanis az szerepel, hogy a támogatás feltétele a 15 napos kényszerszabadság, például a Kovászna megyei munkaerő elhelyező ügynökség ezt 15 munkanapként értelmezte, emiatt sok kérést visszautasított. A munkaügyi minisztérium pontosító körlevele leszögezi, hogy 15 naptári napról van szó, és nem munkanapról, ez a körlevél a könyvelők testületénél elérhető, a vállalkozók ezzel érvényesíthetik az igazukat a hivatallal szemben – hívta fel a figyelmet az adósszakértő.
Ausztria pénteken jelezte, hogy kész feloldani a Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni vétóját, és ezzel hosszú várakozás után elhárul az utolsó akadály a két kelet-európai ország előtt.
Az Országos Börtönigazgatóság pénteken közzétett adatai több mint 20.500 fogvatartott kérvényezte, hogy szavazhasson az elnökválasztás első fordulójában.
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiségbe várják vasárnap a szavazásra jogosult mintegy 19 millió román állampolgárt, hogy megválasszák Románia elnökét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Felületességgel és mulasztással vádolta csütörtökön Cătălin Drulă képviselő, korábbi szállításügyi miniszter Sorin Grindeanu jelenlegi tárcavezetőt, miután hajnalban törölték a Bukarest-Brassó elektromos vonat járatát.
A szerdán első menetrend szerinti útjára indított új elektromos vonat csütörtök reggeli járatát a fedélzeti számítógép meghibásodása miatt törölték – közölték a Vasúti Reform Hatóság (ARF) képviselői.
Az államelnök-választások második fordulója után kezdődnek a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Az előző havi 0,2 százalékos növekedés után szeptemberben az Európai Unióban és az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés augusztushoz képest, az uniós országok közül Románia építőipara teljesített a legjobban.
Összesen 28 személy került előzetes letartóztatásba azzal a gyanúval, hogy kábítószert árultak iskolákban, miután a hét elején a rendőrség és a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség a hét elején 54 házkutatást tartott Iaşi és Vaslui megyében.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke kedden arról számolt be, hogy az elnökválasztási kampány szombaton reggel 7 órakor véget ér, addig a jelöltek és pártjaik kötelesek eltávolítani a közterületekről és az online térből a kampányanyagaikat.
szóljon hozzá!