A mezőgazdasági minisztérium minden, a kereskedelmi egységekben tapasztalt visszaélésekre vonatkozó panaszt kivizsgál, ami a fogyasztók részéről érkezik e-mailben, Facebookon vagy a tárca honlapján – nyilatkozta hétfőn Daniel Constantin tárcavezető egy konferencián.
2015. május 11., 18:022015. május 11., 18:02
„A mi felelősségünk, hogy minden lakossági bejelentésnek utánajárjunk, és választ adjunk a lakosok kérdéseire” – fogalmazott a miniszter. Kifejtette: nagyon sokan jelezték, hogy az élelmiszerekre kivetett általános forgalmi adó (áfa/TVA) június elsejétől életbe lépő, 9 százalékra való csökkentésére tekintettel egyes üzletláncok emelték áraikat – a panaszok közül több indokoltnak bizonyult, de Constantin elmondása szerint összességében pozitív a mérleg.
„Számos szupermarket beleegyezett, hogy június elsejéig befagyasztja árait. Az adatokat pontosan össze fogjuk tudni hasonlítani, amint megkapjuk az árakra vonatkozó kimutatást az Országos Statisztikai Hivataltól, valamint a Versenytanácstól, így kiderül majd, hogy ténylegesen előfordultak-e visszaélések a hazai piacon” – magyarázta a mezőgazdasági miniszter.
Daniel Constantin azt is elmondta: szinte mindegyik nagy üzletlánc beleegyezett abba, hogy az áfacsökkentés után a régi és új árakat is kifüggesszék a polcokra, így a vásárlók a helyszínen megbizonyosodhatnak arról, hogy valóban mérséklődtek-e az árak. „A szupermarketek arra is ígéretet tettek, hogy az adócsökkentés nyomán az élelmiszerek 12 százalékkal lesznek olcsóbbak a legtöbb üzletben” – tette hozzá.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kibocsátott előzetes felmérés szerint áprilisban csak a zöldségek és gyümölcsök ára emelkedett márciushoz képest, más élelmiszerek nem drágultak számottevően. Az éves statisztikák szerint egyébként az április és június közötti időszakban rendszerint csökkennek az élelmiszerárak.
Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke eközben hétfői kolozsvári sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy „felmerült a gyanú, miszerint egyes gyártók, illetve beszállítók és szupermarketek megegyeztek az árakról”, hogy ne kelljen nagymértékben csökkenteniük ezeket az áfamérséklés miatt. Chirițoiu hangsúlyozta: az általa vezetett bukaresti intézmény folyamatosan figyeli az árakat, és kihágás esetén kivizsgálást indítanak.
„Nemcsak azt ellenőrizzük, hogy mi történt a boltokban, miután a kormány bejelentette, hogy 9 százalékra csökkenti az általános forgalmi adót, hanem az intézkedés júniusi bevezetése után is figyelemmel kísérjük az üzletláncokat” – magyarázta a Versenytanács vezetője.
Chirițoiu felhívta a figyelmet arra, hogy a termelők, valamint a szupermarketek tulajdonosai és ügyvezetői „normális helyzetben” kedvük szerint módosíthatják az árakat, de ebben az esetben az illetékes hatóságok szigorúan felügyelik a piacot. „Az eljárás abban az esetben törvényellenes, ha a beszállítók és a boltok egymás között egyeznek meg. Egy üzletlánc hiába drágít egyedül, a versenyhelyzet miatt vásárlókat fog veszíteni, de ha egyezséget kötne, megszegik az előírásokat” – magyarázta a szakember.
Chirițoiu elmondása szerint ugyan a Versenytanács rendelkezésére álló eszközök „nem tökéletesek”, de a legfontosabb „a piacnak adott jelzés, hogy a gyártók és kereskedők kétszer is meggondolják, hogy áthágják-e a törvényeket”. Hozzátette: egy fontos jelzés az is, hogy a Versenytanács által kirótt bírságok nagy részét sikerült behajtani, tavaly például a hivatal szankcióinak 90 százalékát a bíróság is jogosnak találta.
Chirițoiu egyébként hétfőn a Kolozs megyei és környékbeli kis- és közepes vállalkozások illetékeseivel találkozott, akiknek útmutatót tartott arra vonatkozóan, hogy hogyan kerülhetik el a törvénytelenségeket. A Versenytanács elnöke szerint ezek a megbeszélések azért fontosak, mert a kis cégeknek általában nincs anyagi forrásuk arra, hogy jogászokat fogadjanak annak érdekében, hogy a hatályos törvények minden pontjával tisztában legyenek.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 560 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 12 óráig több mint 300 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint pénteken 19 óráig több mint 150 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán a belügyminiszter.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap. A címer jelképeinek értelmezéséhez a Vatikán útmutatót közölt.
A külügyminisztérium azt tanácsolja a Líbiában tartózkodó román állampolgároknak, hogy a konfliktusok eszkalációja miatt azonnal hagyják el az országot.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – számolt be a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) közlése nyomán az Agerpres.
szóljon hozzá!