A polgármester állítja: az RMDSZ nem hagyná felmorzsolódni az erdélyi magyar kisebbséget
Fotó: Tuchiluș Alex
Van egy vörös vonal, amit nem lehet átlépni – jelentette ki Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, aki szerint bár a román közigazgatási rendszer ezer sebből vérzik, annak átszervezését megfontoltan, a magyar kisebbségre való tekintettel kell végrehajtani, a községek felszámolása nélkül. Csütörtöki sajtótájékoztatóján többek között az RMDSZ reformterveit is részletezte.
2023. december 08., 21:302023. december 08., 21:30
2023. december 11., 16:092023. december 11., 16:09
Vélhetően a jövő évi parlamenti és helyhatósági választásokat követően, 2025-ben fog sor kerülni a közigazgatási rendszer átszervezésére, amely sorsdöntő változásokat hozhat a magyar kisebbségre nézve. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) májusban nyújtott be egy törvényjavaslatot, amelyben a megyék összesűrítését indítványozta az országos költségvetés csökkentése érdekében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL) által alkotott kormánykoalíció a községeket vonná össze, mondván, hogy azok önmagukban nem életképesek, nem tudnak annyi pénzt termelni, hogy fenntartsák saját magukat. A polgármester szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy az önkormányzat közszolgáltatás és nem könyvelési tétel.
– nyomatékosította az elöljáró.
Antal Árpád továbbá azt is kihangsúlyozta, hogy aki számára fontos Erdély, az belátja, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az egyetlen, amely az elmúlt 33 évben tett is valamit a magyar közösségért és annak fejlődéséért. „Csak az RMDSZ fogja tudni megakadályozni 2025-ben azt, hogy egy fejetlen, irreális, a magyar társadalom szempontjából végzetes regionális átszerveződés történjen Romániában” – fogalmazott. Szerinte az elmúlt három évtizedben a szövetségnek sikerült felépítenie egy olyan intézményrendszert, amely biztonságot nyújt a magyar közösségnek, ez azonban meginogni látszik és könnyen elveszhet, ha a mögötte álló politikai erő gyengül.
A jelenlegi közigazgatási rendszer 1968-ban jött létre, azóta két reformot javasoltak Romániában, a polgármester pedig kiemelte, hogy az RMDSZ-nek köszönhető az, hogy sikerült megakadályozni a magyar kisebbséget előnytelenül befolyásoló átszervezéseket. Traian Băsescu volt román államfő 7–8 megye eggyé való sűrítését szorgalmazta, az ország 42 megyéjét összesen 8-ra csökkentette volna. Ez azonban nem történt meg, és Antal Árpád szerint
Később Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök is előterjesztett egy elképzelést, a szövetség azonban azzal is szembement, mondván, hogy Romániában maradnia kell legalább egy magyar többségű régiónak.
A közigazgatási reformot illetően az RMDSZ-nek is van javaslata, amit időközben frissíteni fognak. Az eddigi elképzelésben a fejlesztési régiók átszervezését szorgalmaznák, vagyis azt, hogy a jelenlegi 8 fejlesztési régió helyett több, erősebb társadalmi kohézióval rendelkező, és földrajzi, történelmi, gazdasági szempontból homogénebb régiókat hozzanak létre. Második lépésben ezeknek közigazgatási hatásköröket is adnának alkotmánymódosítás révén.
Antal Árpád a csütörtöki sajtótájékoztatón ugyanakkor néhány frissen készült közvélemény-kutatás eredményeiről is beszámolt, amelyek szerinte a jövőben komoly politikai és társadalmi problémákat vethetnek fel. Ezek egyike, hogy
„Enyhe túlzással azt is mondhatjuk, hogy minden harmadik román ember a két szélsőséges párt valamelyikére szavaz. Ez számomra ijesztő” – véleményezte a polgármester az eredményeket, és hozzátette, hogy ezek a számok ennél magasabbak is lehetnek a valóságban, tekintve, hogy sokan nem vállalják fel nyilvánosan pártpolitikai nézeteiket. Szerinte egy része azoknak a román politikusoknak, akik most a PSD, PNL pártokban politizálnak, „felnevelték” azokat a szavazókat, akik most helyettük az AUR-ra szavaznak, a magyarok jövőjét pedig nagyban fogja befolyásolni az, hogy jövőre kire voksolnak majd a választópolgárok.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
1 hozzászólás