Az elmúlt két évben sokan nyaraltak a Fekete-tenger romániai partszakaszán, idén megcsappant a turisták száma
Fotó: Antal Erika
94 lejes parkolási díj, 200 lejes nyugágy, 80 lejes pizza – több elrettentő nyugta is keringett a közösségi médiában, amelyekkel azt bizonygatták, hogy csillagászati árak vannak a román tengerparton, és érdemes inkább külföldre menni nyaralni. Az utazási irodák tapasztalatai sem fényesek: bár sokféle ajánlat létezik, úgy általában sokba kerül a román tengerparton nyaralni, és idén egyértelműen kevesebben élnek ezzel a lehetőséggel.
2022. július 20., 09:212022. július 20., 09:21
2022. július 20., 11:202022. július 20., 11:20
Az utazási korlátozások feloldása miatt idén a tavalyinál sokkal kevesebben akarnak a Fekete-tenger romániai szakaszán nyaralni, a két év pandémia mellett ráadásul sok helyen csillagászati árakat kérnek el a turistáktól. Főként az amúgy legkedveltebb úticélként ismert Mamaian elképesztően magasak az árak: például az önkormányzat bevezetett egy napi 94 lejes parkolási díjat, de a közelmúltban bejárta a sajtót a hír, hogy
Az éttermi számlák is horribilis árakat tartalmaznak: egy közösségi médiát bejárt nyugta szerint egy kétfős pizzázás itallal 215 lejbe került, mert a kávé 15 lej, a sör 25, a pizzáért pedig 65 és 80 lejt kértek el. A Ziarul Financiar gazdasági lap is arról cikkezett nemrég, hogy
Megcsappant a turisták román tengerpart iránti igénye Kelemen Barna, az marosvásárhelyi utazási iroda ügyvezetője szerint. A szakember úgy látja, ennek sok oka van: az egyik mindenképpen az elmúlt két év világjárványos időszaka, amikor sokkal nehezebben lehetett külföldre utazni, minden arról szólt, hogy itthon biztonságosabb. Így
„Most változott a helyzet, kinyíltak a kapuk, nincsenek megszorítások, lehet utazni, és azok, akik a különböző problémák miatt itthon nyaraltak, most visszatértek a külföldi nyaraláshoz. Ezt előre lehetett látni, mindehhez azonban hozzájárult az is, hogy a román tengerparton elszálltak az árak, az tény és való. A szállások is drágultak, és a tengerparti szolgáltatások is” – magyarázta Kelemen Barna. Hozzátette: amúgy a román tengerparton évek óta az a tapasztalat, hogy mindig egy kicsit magasabbak lesznek az árak világjárványtól és gazdasági válságtól függetlenül
Míg sok külföldi tengerparton már áprilisban megkezdődik a szezon és október végéig tart, addig Romániában június elején kezdődik és csupán három hónapot tart. Kelemen Barna szerint nincs könnyű helyzetben a román turisztikai vállalkozó a tengerparton, de ez sokszor a turistán csapódik le.
Fotó: Antal Erika
„A napokban fordult elő, hogy egy hölgynek szállodát kerestünk Cap Auroran, ami nem is egy igen felkapott tengerparti üdülőtelep, és két felnőtt és egy gyerek részére 1800 euróba került 7 éjszaka egy négycsillagos szállodában ellátással, de még el is kell oda jutni. Csak összehasonlításképpen mutattam neki, hogy Tunéziába repülőstől 1650 euró lenne ugyanaz, a szolgáltatás minőségét pedig nem lehet összehasonlítani” – jelentette ki a szakember. Hozzátette:
Kérdésünkre elárulta, az ajánlataik között jelent pillanatban lehet kérni felkapott mamaia-i, 4–5 csillagos szállodába szobát 400 euróért/éjszaka, de lehet kapni apartmant, stúdiószobát is olcsóbb településeken, amelyekben 300-350 lejt kóstál egy éjszaka. Kelemen Barna mindenképpen úgy látja, hogy
Náluk jelenleg a turisták 10–15 százaléka kéri a román tengerpartot, mert tényleg vannak, akik ragaszkodnak hozzá, akármennyibe is kerül. Az ország déli részéről 2–3 óra alatt el lehet jutni, ráadásul sokan egy hosszú hétvégére mennek a Fekete-tengerre.
Marcel Ciolacu a szerdai kormányülés elején bejelentette, hogy további három hónappal, 2025. március 31-ig meghosszabbítják a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását.
Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház az erdőtörvény tervezetét. A tervezet az erdőgazdálkodást, az erdészeti szabályozások betartásának ellenőrzését, a törvényszegések szankcionálását szabályozza.
Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester bejelentése, miszerint indul az államfőválasztáson, várható volt – nyilatkozta az Agerpresnek hétfő este Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Az európai elköteleződésű pártok közös közleményben számoltak be arról, hogy vezetőik hétfő este folytatták a tárgyalásokat a körvonalazódó koalíció kormányprogramjáról.
Magyarország második legnagyobb vállalata, az MVM Csoport hétfőn bejelentette, hogy megállapodást írt alá az E.ON romániai lakossági és ügyfélmegoldások üzletágának adásvételéről.
Románia továbbra is egyike azoknak az uniós tagállamoknak, amelyekben a legalacsonyabb a bruttó minimálbér; ennek összege 2024 második félévében 743 euró (mintegy 3700 lej) volt.
Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan hétfő este bejelentette, hogy indulni készül a 2025-ös államelnök-választáson.
A képviselőház elnöke, Daniel Suciu hétfőn kijelentette, hogy a december elsején megválasztott képviselők várhatóan szombaton teszik le az esküt. A politikust arról kérdezték az újságírók, hogy hivatalba léphet-e az új kormány karácsony előtt.
Cáfolta az adóhatóság (ANAF) hétfőn azokat az információkat, amelyek szerint 2025. január 1-től kizárólag a RO e-Factura rendszeren keresztül lesznek elérhetők az áram- és gázszámlák a magánszemélyek számára is.
Sárga és narancssárga szélriadót adott ki vasárnap reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!