Románia már abban a helyzetben van, amelyben Olaszország volt a pandémia első hónapjaiban, a CNCAV elnöke szerint
Fotó: Beliczay László
A koronavírushoz köthető halálesetek száma október második felében tetőzhet Romániában, elérve a napi 520-650 közti értéket, az igazolt fertőzések száma pedig meghaladhatja a napi 40 ezret is a hónap utolsó hetében a különböző járványmodellek és prognózisok szerint. A napi 20 ezertől már most sem áll messze az ország az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központjának az igazgatója szerint.
2021. október 09., 09:012021. október 09., 09:01
A globális egészségügyi statisztikák feldolgozásában, illetve a hatásvizsgálatok terén egyik legelismertebbnek tartott intézet, a washingtoni egyetemen működő Egészségfelmérési és -értékelési Intézet (IHME) három különböző forgatókönyv – a jelenlegi tendenciák és járványkezelés, az esetleges lazítások, illetve a korlátozások és a szabálykövető magatartás erősödése – alapján modellezi már több mint egy éve a koronavírus-pandémia alakulását a világ országaiban.
Az intézet járványmodellje szerint Romániában október 22. és 26. között éri el a csúcsot a napi halálesetek száma a koronavírus negyedik hullámában.
A jelenlegi tendenciák alapján a tetőzés napi 551 halálesetnél áll meg az IHME előrejelzése szerint. Év végére az összes Covid-haláleset száma a jelenleginek a másfélszeresére nőhet, az intézet szerint ez 52-63 ezer között alakul majd.
Az IHME számításai szerint október közepén lesznek a leginkább leterhelve az ország kórházai: a beutalásra szoruló koronavírusos betegek száma akkorra meghaladhatja a 30 ezret. Különös, hogy az intézet járványmodellje szerint Romániában már túl van a csúcson az igazolt és azonosítatlan fertőzések együttes napi száma – a modell szerint szeptember utolsó és október első napjai közt volt a tetőzés –, a jelenlegi érték a három különböző forgatókönyv szerint 47 ezer, 69 ezer, illetve 121 ezer körüli lehet.
Nem csökken, sőt, most kezd igazán erőteljesen nőni az igazolt fertőzések napi száma Octavian P. Jurma orvos és kutató számításai szerint, aki a fertőzési rátáról szóló előrejelzéseiről vált ismertté az elmúlt másfél évben.
Az erről szóló, a közösségi hálón közzétett bejegyzésében azt írja, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy mindannyiunknak vagy családtagjainknak a baráti körében lesz fertőzött, és azokban a családokban, ahol iskoláskorú gyerek van, nagyon nehéz lesz elkerülni a fertőzést. A hetente igazolt esetszámok és a felderítési ráta alapján végzett számításai szerint a valós esetek száma fél millió körül lehet hetente.
Túl sok jóra nem számíthatunk Fejér Szilárd kémikus-kutató szerint sem. „Innentől már kicsit nehezebb előre látni, hogy merre alakulnak az esetszámok, mert életbe lépnek a legfertőzöttebb területeken bizonyos korlátozások, amiknek a hatása kb. 7-14 nap múlva fog látszani. Az iskolák nyitva tartásával viszont ne számítsunk túl sok jóra.
Megjegyzem, hogy a PCR tesztelési kapacitás kihasználtsága országosan csak kb. 50%-os, a mi laborunkban pedig csupán 25 százalékos. Tehát a »sebességmeghatározó lépés« a tesztelés volumenjében nem a laborok kapacitása, hanem a közegészségügyi hatóság krónikus emberhiánya.
Teljesebb lenne a kép a járványról, ha a páciensek el tudnának menni az általuk kiválasztott laborba vagy éppen gyógyszertárba tesztelésre, és nem kellene ezért fizessenek. Ezt pedig egy sima minisztériumi rendelettel meg lehetne oldani” – írta hétfői bejegyzésében a szakember.
Attól tart, Románia már abban a helyzetben van, amelyben Olaszország volt a pandémia első hónapjaiban, a kórházak, sürgősségi osztályok túlterhelté váltak a koronavírusban szenvedő betegek nagy számától – jellemezte csütörtökön az országos helyzetet Valeriu Gheorghiță orvos-ezredes.
Románia már abban a helyzetben van koronavírus-járvány szempontjából, amelyben Olaszország volt tavaly – véli a romániai oltáskampány koordinátora.
Az oltáskampányt koordináló bizottság (CNCAV) elnöke szerdán, a CNCAV heti sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy
Adriana Pistol, az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központjának az igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az ország már nem áll messze a napi 20 ezres esetszámtól.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
3 hozzászólás