A búrok hazájában képviseli a székely autonómia ügyét Jeney János

•  Fotó: Jeney János személyes archívuma

Fotó: Jeney János személyes archívuma

A Dél-afrikai Köztársaságba utazott a székely, dél-afrikai és magyarországi kötődésekkel rendelkező Jeney János történész, aki követi az ottani búrok törekvéseit. Ők ugyanis némiképp hasonló cipőben járnak, mint a székelyek.

Bodor Tünde

2025. január 19., 20:002025. január 19., 20:00

2025. január 20., 10:352025. január 20., 10:35

Jeney János térképésszel múlt év tavaszán ismerkedtünk meg egy sepsiszentgyörgyi, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatán megtartott történelmi konferencián, melyen a nemzeti kisebbségekről volt szó. Akkor előadóként

többek között a trianoni döntést megelőző etnikai anyanyelvi térképekről beszélt.

Jeney a rendezvényre dél-afrikai búr vendégek kíséretében érkezett, akik a maguk során az ő autonómiatörekvéseikről beszéltek, a 2,5 milliós búr kisebbség – az egykori francia, német és holland telepesek leszármazottai – ugyanis

a politikai ellenszélben sem adják fel, hogy biztonságos és az önazonosságuk megőrzését biztosító autonóm régiót alakítsanak ki a fekete kontinens legdélibb államában.

A térképész nagyszülei Bözödújfaluból vándoroltak ki 1945-ben, Magyarországon telepedtek le, majd az 1956-os forradalomban való részvételük miatt menekülniük kellett. Egy ausztriai kitérő után Dél-Afrikában fogadták be őket, ott kaptak menedékjogot.

Interjúalanyunk a Dél-afrikai Köztársaságban született, onnan telepedett vissza Magyarországra, és azóta is figyelemmel kíséri a székelyek autonómiatörekvéseit.

Emellett nem tagadja meg annak a közösségnek a képviseletét sem, amelybe felmenői révén érzi magát odatartozónak. Leginkább Udvarhelyszéken érzi otthon magát.

A búrok nagyon ellenséges politikai környezetben próbálják megőrizni nyelvi és kulturális identitásukat, az 1994-es rendszerváltás óta ugyanis a fehér afrikanerekre (a búrokra) a rendszer ellenségeiként tekintenek, számos fehér farmer esett gyilkosság áldozatául, földjeiket pedig az állam igyekszik megkaparintani. Többek között ezekről is kérdezzük őt.

– Lenne mit tanulni a búroktól?

– A búrok érdekképviseleti szervezete, az AfriForum hatásosan szervezkedik a fehér közösségért, többek között saját, igen hatékony oktatási hálózatot építettek ki, illetve most nagy lépést tettek a konkrét területi autonómia érdekében.

– Amikor itt járt a sepsiszentgyörgyi konferencián, említette, hogy a Dél-afrikai Köztársaság közel jár egy gazdasági-szociális és a közbiztonságot, energiarendszert is érintő összeomláshoz, akkor ott mennyire aktuális kérdés a búr autonómia?

– Alapvetően semennyire, de megcsinálták anélkül, hogy valakit megkérdeztek volna. Igaz, még nincs elismerve, de nem is akarják elismertetni az állammal, egyszerűen csak működtetni akarják.

Idézet
Megvásároltak egy nagy földterületet – gyakorlatilag egy települést – és akit ott vásárol területet, annak egy interjún kell részt vennie az önkormányzatnál, ahol eldöntik, hogy kulturálisan illeszkedik-e a közösségbe – ugyanis kötelező módon tudni kell az afrikánsz (afrikaans) nyelvet, amit a búrok beszélnek.

Ha az illetőnek priusza van, nem is engedik letelepedni, ha pedig elkövet egy bűncselekményt, távoznia kell és a tulajdonát át kell adnia a közigazgatási terület adminisztrációjának, amely kifizeti neki az esetleges értéknövelő befektetéseit (pl. az oda épített házat). A gyakorlat azt mutatja, aki odaköltözik, már nem is akar elmenni onnan, mert az egy biztonságos környezetet jelent számára. Az önrendelkezés az elvándorlás ellen is jó orvosságnak bizonyult. Ez a terület még elég kicsi, Dél-Afrika nyugati részében, a sivatag szélén van, egy nagyon gyéren lakott régióban, ahol szükség van a nyugati technológiára és tudásra ahhoz, hogy hosszú távon élhető legyen a vidék. Természetes vízfolyás ugyanis igen kevés van arrafelé.

Jeney János Dél-Afrikában •  Fotó: Jeney János Galéria

Jeney János Dél-Afrikában

Fotó: Jeney János

– A politikai kontextus és az anyagi háttér nagyon eltérő a két népcsoport, a búrok és a székelyek esetében, mégis mi az, ami közelíti őket egymáshoz?

– Mindkettő esetében nyilvánvaló, hogy ha egy népet leszakítunk ősi földjéről, akkor az elveszíti identitását. Ezért nem megoldás az elvándorlás az búroknak sem és a magyaroknak sem. Annyira nem, hogy még az sem megoldás, hogy egy székely elvándorol Magyarországra: gondoljunk csak arra, hogy hol vannak mára a nyugati székelyek? Talán mutatóban maradtak még néhány településen az Őrségben. A másik dolog, hogy

Idézet
amikor egy nép otthagyja ősi földjét vagy azokat a településeket, amiket felépített, akkor azokat átveszi más és lezülleszti őket, ez Dél-Afrikában nagyon jól látható.

El kell ismernem, míg kint éltem, bár ismertem a búrokat, nem foglalkoztam ezzel a témával. Én csak akkor vettem észre, hogy milyen lehetőség rejlik a két népcsoport együttműködésében, amikor a magyarság önrendelkezésével kezdtem foglalkozni. 2012 óta tartok külföldön előadásokat a külhoni magyarságról és mutatom be térképen a Kárpát-medence etnikai földrajzát: 2021-ben Prágában beszéltem erről, majd Isztambulban és Dél-Afrikában, 2022-ben Párizsban. Ott szembesültem azzal, hogy

Idézet
külföldön azt sem tudják, hogy létezik Székelyföld. Ha pedig nem tudják, akkor nem is fognak foglalkozni az önrendelkezésünkkel.

2023-ban adtam elő egy Budapestre érkező búr delegációnak, akkor indítottuk ezt az együttműködést. Még abban az évben viszonoztam a látogatást, és akkor merült fel részükről az erdélyi helyszíni tájékozódás ötlete.

– Nézetében mennyire időszerű a székely autonómiáról beszélni az aktuális politikai változások tükrében, gondolunk itt Románia betagozódására a schengeni övezetbe, illetve a romániai nacionalisták térnyerésére a parlamentben?

– Időszerűnek időszerű, ám hogy mennyire reális, az más kérdés. A román állam jókedvében biztosan nem hagyja jóvá az autonómiát, de a nemzetközi téren képviselni ezt az álmot mindig hasznos.

Idézet
Az autonómiát mi kell aktuálissá tegyük.

Dél-Afrikában meghívtak egy stúdióbeszélgetésre, hogy beszéljek a székely közigazgatási autonómiatörekvésekről. Nem mellékes az sem, hogy mit tartogathat az elnökválasztás második kiírása az itteni magyarságnak, aminek szintén megvan a párhuzama a Dél-afrikai Köztársaságban.

•  Fotó: Jeney János Galéria

Fotó: Jeney János

– Nagyon messze vagyunk egymástól, ténylegesen gyakorolhatunk-e hatást egymás törekvéseire?

– Amiért egy nép kicsi vagy messze van, nem kell lebecsülni az erejét. Ugyanis a búrok komoly lobbitevékenységet folytatnak az Egyesült Államokban is. Ők a székely-magyarsággal azért akarnak együtt dolgozni, mert hasonló helyzetben vagyunk, mint ők, az amerikaiakkal pedig azért, mert nagy az érdekérvényesítő képességük. Potenciális szövetségesről van tehát szó.

Idézet
A nemzeti önrendelkezés kérdésének ki kell kerülnie a nemzetközi térbe, hiszen ha egyáltalán tudnak rólunk, a magyarokra még mindig úgy gondolnak, mint a magyar állam határain belül élő nemzetre. Jelentősége van tehát annak, ha egymás támogatjuk.

A magyar-búr együttműködés egyébként nem előzmény nélküli, Erdélyből több önkéntes is részt vett a XX. század eleji búr háborúban, többek között Wass Albert író nagybátyja, idősebb Czegei Wass Albert.

– Úgy értelmeztem, fontosnak tartja és nagyon készül arra, hogy egy búr tévéstúdióban beszélhet rólunk. Miért?

– A tévés beszélgetésnek is nagy közönsége lehet az óceánon innen és túl. Mondok egy példát: Ernst Roets író, filmrendező, emberi jogi harcos, aki itt volt a sepsiszentgyörgyi konferencián, egy kanadai interjúban is beszélt a székely autonómiatörekvésekről: nem ezért hívták meg, hanem az itteni tapasztalatairól beszélt, de a végkimenetel mégis az volt, hogy rólunk szólt a műsor. Kanada és Amerika messze van ugyan, de még sincs annyira messze, hiszen tudjuk, ha Amerika tüsszent egyet, mi is reagálunk.

– Milyen távlatokban gondol az autonómiára?

– Kis lépésekről beszélünk, persze, nem mondom, hogy ebből holnap lesz valami, de ha nem teszünk semmit, ott tartunk, mint 1989-ben, amikor nem tudták, hogy a román kommunista rendszer eltörlését egy magyar [Tőkés László] robbantotta ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját

A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.

Egy olasz nagyvárosban találhatták meg Drakula sírját
2025. június 26., csütörtök

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén

Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.

Csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz a Dragon űrhajó Kapu Tiborral a fedélzetén
2025. június 25., szerda

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti

Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.

Nicușor Dan: ha kedvezőtlenül ér véget a háború Ukrajna számára, az Románia biztonságát is érinti
2025. június 25., szerda

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától

Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Jelképes, 1 eurós áron „vásárol” F-16-os vadászgépeket Románia Hollandiától
2025. június 25., szerda

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat

A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.

Mark Rutte: öt százalékra növelik a NATO-tagországok a védelmi kiadásaikat
2025. június 25., szerda

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump

Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.

Kezet rázott a NATO-csúcson Nicușor Dan és Donald Trump
2025. június 24., kedd

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok

A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.

Vízparti nyaraló Magyarországon? Íme a legolcsóbb és a legdrágább kínálatok
2025. június 24., kedd

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár

A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.

Kárpát-medence kincsei: a simontornyai vár
2025. június 24., kedd

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után

Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.

Irán rakétát lőtt Izraelre több mint három órával a tűzszünet kezdete után
2025. június 24., kedd

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal

Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.

Netanjahu: Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal