Fórumsorozat a szakképzés fejlesztésére

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Együttműködési megállapodást köt a kedden kezdődő Tusványosi szabadegyetemen és diáktáborban a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) és a szakképzésért felelős több magyarországi kormányzati intézmény.

2015. július 20., 22:082015. július 20., 22:08

Az együttműködési megállapodást megelőzően az RMPSZ egész Erdélyre kiterjedő fórumsorozatot szervezett a szakképzés fejlesztése témakörben. A fórumsorozat lebonyolítását két tényező motiválta. „A magyar kormány a 2015-ös évet a Szakképzés évének nyilvánította, s ez a program a Kárpát-medence magyarságát is átfogja. Ennek keretében a Nemzetpolitikai Államtitkárság felkérte szövetségünket a romániai magyar szakképzés stratégiai fejlesztésével kapcsolatos munka elindítására, ez természetesen magába foglalja a helyzetelemzést, az aktuális problémák és a fejlesztési elképzelések számbavételét, a továbblépéssel kapcsolatos koncepciók kidolgozását. A szakmai munka első és természetes lépése a fórumsorozat, a szakképzés szereplői közti eszmecsere” – jelezte Burus Siklódi Botond RMPSZ-elnök, aki egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy alig egy éve Romániában is új alapokra helyeződött a szakképzés.

„A romániai magyar szakképzés számára ez az új helyzet kihívásokat és lehetőségeket egyaránt jelent, természetesnek tekinthető, hogy stratégiai tervezési munkába kell fogni, s ehhez fontos az egyeztetés a szakképzés iskolai, vállalkozói, önkormányzati, szakmai szereplőivel. Szakmai egyeztetések zajlottak többek között Sepsiszentgyörgyön, Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában.”

Meglátása szerint a szakképzés nem csupán az iskola, a tanügy gondja. „Sikeres szakképzést az iskola önmagában nem is tud kialakítani. Szükség van a gazdasági szereplők közvetlen és aktív részvételére, erről szól a duális képzés koncepciója. Fontos az önkormányzatok szerepvállalása, mert helyi vagy regionális léptékben ők foglalkoznak a fejlesztési stratégiák kialakításával, s ebben egyre nagyobb súlyt kapnak a munkaerőpiaci témák. Sokszereplős folyamatról, közös társadalmi ügyről van szó, igyekeztünk minden terület képviselőit megszólítani.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei