Farkaslaka jubileumi bajnoki címe

•  Fotó: Barabás Ákos

Fotó: Barabás Ákos

Hogyan lett a 2000-es évek végén még az Udvarhely körzeti A és B csoportok között liftező Farkaslaka Sportegyesületből idén bajnok? Fancsali Levente és Kovács Lehel polgármester mutatta be a labdarúgó csapatot és mesélt az elmúlt szezonokról.

Zátyi Tibor

2015. július 21., 17:312015. július 21., 17:31

2015. július 21., 18:212015. július 21., 18:21

 

Farkaslaka jelenlegi labdarúgó-együttese 2005-ben alakult újra. „Márton Róberttel közösen kezdeményeztük Farkaslakán, hogy indítsuk újra a csapatot, majd csatlakozott hozzánk Kovács Lehel is, aki rögtön támogatta elképzeléseinket. Valamikor június táján volt az első beszélgetésünk” – emlékezett vissza Fancsali Levente. Abban az évben történt a községet súlyosan érintő árvíz. „A bajnokságot két héttel későbbre halasztották az árvíz miatt, addig gyógyultak a sebek, összeszorítottuk a fogainkat, és megpróbáltunk lelkesen nekiindulni. Akiket megszólítottunk, hogy focizzanak velünk, mind pozitívan álltak hozzá” – vette át a szót a jelenlegi polgármester.

A B csoportban indult együttest csak helyi játékosok alkották. Farkaslaka előző csapata 2003 végén bomlott fel, focistái vagy más együtteseknél folytatták, vagy abbahagyták a labdarúgást. „Teljesen új labdarúgókkal kezdtünk, majd pár forduló után a régiek is aktiválódtak, megkerestek minket, így bővült a keretünk” – tette hozzá Fancsali. A kezdeti időszak az A és B csoportok közti liftezésről szólt. Az első évben nem sikerült kimagasló eredményt elérniük, de a következő szezonban megnyerték a B csoportot. Az A-ban csak a 2007–08-as szezont töltötte Farkaslaka, kiesett. A B csoport következő idényét „magas lábemeléssel” nyerte a csapat, veretlenül jutott vissza az A-ba. Sikerült megragadni az 5. Ligában, ezután pedig rendre a mezőny első felében végzett az együttes, legjobb helyezése egy harmadik hely volt.

Megújult erővel vágtak neki

„Az előző idény őszét még másodikként zártuk, aztán nagyon elrontottuk a tavaszi fordulókat, visszacsúsztunk a hatodik helyre. Ekkor leültünk gondolkodni, hoztunk pár új játékost, de nem újítottunk nagyot. Elhatároztuk, hogy a csapat megalakulásának tizedik évfordulóján dobogón akarunk végezni, ami akár bajnoki címet is jelenthet” – vázolta az előző idényre szóló elképzeléseket Fancsali. „2014 tavaszán voltak mélypontjaink, egymást követték a rossz meccsek, játékoshiányunk volt. Jöttek páran, hogy így nem érdemes folytatni, jobb, ha kiállunk vagy más csapattal újrakezdjük. Voltunk páran, akik az első perctől küzdöttünk azért, hogy legyen csapat Farkaslakán, egyből mondtuk, hogy ilyen nem lesz. A morálon sokat emelt, hogy tavaly megnyertük a Bogárfalván rendezett Nyikó Kupát. Az kicsit összerázta a csapatot. Ezután döntöttük el, hogy megcélozzuk a legmagasabb pozíciót az A-ban” – tette hozzá Kovács Lehel.
Farkaslakán – mint sok más körzetis együttesnél – több játékos egyetemre jár, év közben külföldön vállal munkát, emiatt sosem volt stabil a keret, nehéz volt összerakni a csapatot a mérkőzésekre. „Tíz év alatt volt pályaeltiltásunk is. Azóta megtanultuk, hogy ne foglalkozzunk a bírókkal, moderáljuk a közönségünket, de a játékosok is csak a labdával foglalkoznak a pályán. A játékos legyen emberséges, kitartó, megbízható, és tudjuk róla, hogy nem veszíti el könnyen a fejét. Ezt tartjuk mindig szem előtt” – vázolta játékosigazolási politikájukat Kovács.

Végig stabil védelem

Farkaslaka védelme messze kimagaslott az Udvarhely körzeti mezőnyéből, 25 forduló alatt csupán 11 gólt kapott – utolsó, Szentlélek elleni, tét nélküli mérkőzésük 4–4-gyel ért véget. „Mindig a középpályával és a gólerősséggel volt gondunk, hátul mindig stabilak voltunk. Orbán István szervezésének köszönhetően volt ilyen jó a védelmünk, illetve hogy a játékosok közel tíz éve együtt játszanak hátul. A bajnokságot a csapat nyerte meg, folyamatosan kimagasló teljesítmény nem volt, mint például Nagygalambfalván a Csíki testvéreké vagy Szentábrahámon Kandóé” – mondta Fancsali.

Természetesen voltak olyan meccsek, amikor az együttes csalódottan hagyta el a pályát (Sporting és Korond idegenben). „Megérdemelten nyertük a bajnokságot, az esélyeseket is legyőztük, tavasszal pedig mindenki nagyon koncentráltan játszott. Persze volt egy kis szerencsénk is, hiszen Lövéte és Fiatfalva is besegített nekünk, legyőzték a bajnoki címre esélyes riválisainkat” – tette hozzá a község polgármestere.

Megyei bajnokság?

Farkaslakán rövid időre feltevődött a kérdés, hogy mi lenne ha a megyeiben folytatnák, de a támogatók és labdarúgók egyöntetűen azt válaszolták, hogy nem vállalják. „Nemcsak az anyagi gondok, hanem a hosszú kiszállások miatt is. Nálunk mindenki önkéntes játékos, hobbiból focizik, munkájuk van” – fejtette ki Fancsali, majd kitért az egyik legnagyobb problémára, az utánpótlásra. „Sajnos nem jön senki hátulról, nálunk a fiatalok nem szeretik úgy a focit, mint mondjuk Szentléleken, Malomfalván vagy Bogárfalván. Azért ősztől szeretnénk egy-két fiatal játékost beilleszteni a csapatba, ez az elmúlt évek alatt is sikerült. Komoly módosítások nem lesznek a keretben, de egy-két új játékosunk lesz. Egyetemistáink végeztek, ketten is minden meccsünkön itthon lesznek, ez pedig komoly erősítést fog jelenteni nekünk” – mondta.

A bajnoki címhez sok apró dolognak kellett együtt működnie. A támogatóknak köszönhetően stabil volt a csapat költségvetése, minőségi volt a cserepad, hiszen mindenki azért küzdött, hogy bekerüljön a kezdőbe. Továbbá szakmai irányításuk is volt, Sipos Árpád személyében. „Nem a bíróval, hanem a játékkal foglalkozunk, és az ellenfélnél mindig egy góllal többet kell rúgnunk, ha pedig nem kaptunk gólt, akkor egy is elég a győzelemhez. Az is sokat jelentett, hogy a játékosok komolyan vették, mindig pihenten jöttek a meccsekre, annak ellenére, hogy vasárnap voltak a találkozóink” – vázolta a megoldást a körzetiben oly gyakran előforduló nagy kérdésre, a szombati mulatozásokra Kovács.

Épülő sportbázis

Farkaslakán 2006-ban hoztak egy olyan határozatot, mely szerint a labdarúgópálya Buzánszky Jenő nevét fogja viselni. „Az Aranycsapat tagja tiszteletbeli polgára Farkaslakának, és tervbe volt véve, hogy az ő nevét viselje a focipálya. Az elmúlt években sikerült a pályát bekeríteni, a felületét úgy- ahogy rendbe hozni, tribünt építeni. A bázison sok munka van, épül egy új műgyeppálya, parkolót, utat kell építeni. Majd ha minden elkészül, akkor megtörténhet a névadó ünnepség” – mondta a polgármester.

A következő szezonra vonatkozó tervekről is ejtettek pár szót. „Mindent megteszünk azért, hogy megvédjük körzetis bajnoki címünket, de most mindenki Farkaslakát akarja megverni, nehéz lesz” – zárta a beszélgetést Fancsali Levente.

Farkaslaka kerete: Albert Zoltán, Béla Levente, Biró Szilárd, Boda Krisztián, Dénes Botond, Fancsali Csaba, Fancsali Levente, Gergely Tamás, Hadnagy Sándor, Hegyi Zoltán, Jakab Artúr, Kovács Szilveszter, Márton Csongor, Magyari Zsolt, Márton Róbert, Miklós Attila, Miklós Sándor, Orbán Attila, Orbán István, Orbán Vilmos, Pál Róbert, Péter Imre, Sebestyén Attila, Sebestyén Lajos, Simó László, Simó Magor, Sipos Árpád, Somolyák Csaba, Szász Ferenc, Sztojka Előd.

Farkaslaka eredményei. Román Kupa: Alsósófalva–Farkaslaka 0–8, Rugonfalva–Farkaslaka 1–2, Varság–Farkaslaka 3–5, Farkaslaka–Sporting 3–2, Farkaslaka–Székelyudvarhelyi FC 0–1.

A csoport: Zetelaka–Farkaslaka 0–3, Farkaslaka–Malomfalva 1–0, Nagygalambfalva–Farkaslaka 1–0, Farkaslaka–Sporting 6–0, Szentábrahám–Farkaslaka 1–1, Homoródszentmárton–Farkaslaka 0–4, Farkaslaka–Korondi SE 1–1, Szentegyháza–Farkaslaka 0–2, Farkaslaka–Bögöz 7–0, Lövéte–Farkaslaka 0–3, Farkaslaka–Betfalva 11–0, Fiatfalva–Farkaslaka 1–3, Farkaslaka–Szentlélek 6–2, Farkaslaka–Zetelaka 3–0, Malomfalva–Farkaslaka 1–1, Farkaslaka–Nagygalambfalva 2–0, Sporting–Farkaslaka 1–1, Farkaslaka–Szentábrahám 1–0, Farkaslaka–Homoródszentmárton 9–0, Korondi SE–Farkaslaka 1–1, Farkaslaka–Szentegyháza 7–0, Bögöz–Farkaslaka 0–7, Farkaslaka–Lövéte 3–0, Betfalva–Farkaslaka 2–4, Farkaslaka–Fiatfalva 4–0, Szentlélek–Farkaslaka 4–4.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei