Harc a trófeáért

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Ötvenhetedik kiírásához érkezett a romániai férfi kézilabda-bajnokság. Megvédi a címét a Nagybányai Minaur, vagy révbe ér a Székelyudvarhelyi KC? Esetleg a bukaresti trió – a Dinamo, a Steaua és a CSM – közül viszi valamelyik a bajnoki címet a fővárosba?

Zátyi Tibor

2015. augusztus 21., 10:222015. augusztus 21., 10:22

Szombaton a Bukaresti Steaua–Tordai Potaissa találkozóval elrajtol a 2015–2016-os pontvadászat. A Székelyudvarhelyi KC tavalyhoz hasonlóan idegenben és újoncnál kezd, Mihalceáék a CSM Ploiești vendégeként játszanak vasárnap délután hat órától.

Szinte mindenik együttes felfrissítette keretét a nyáron, a bajnoki címért minden bizonnyal idén is öldöklő harc fog folyni. Kezdjük a sort a címvédő Nagybányai Minaurral. A Bajnokok Ligájára is erősítő Román Kupa és Szuperkupa-győztestől heten távoztak. Talán a legnagyobb veszteséget Nikola Eklemovics irányító visszavonulása jelenti, helyettese, a norvég Steffen Stegavik pedig hazaigazolt. A csapatkapitány Andrei Grasu sincs már Nagybányán, a balátlövő a Steauához került. Erősítés szempontjából sem volt tétlen a bajnok, nyolc új név van a csapatnál. Többek között érkezett az MKB Veszprémnél is megforduló, tavaly Balatonfüredet erősítő Uros Vilovski és Iváncsik Tamás, az SZKC-tól Ionuț Ramba, Konstancától pedig Albert Cristescu. Játékukat nagyban befolyásolhatja majd a Motor Zaporozzsjétől érkező, a nyár felfedezettjének tartott Inal Aflitulin, akárcsak a Franciaországból hazahívott Cristi Ghiță.

Hiába végzett a pódiumon a Bukaresti CSM és a Dinamo, mindkettőnél leváltották a trénereket. Az ezüstérmes CSM-nél a szerb Bozo Rudicsot és a Székelyudvarhelyi KC-nál is megforduló Ovidiu Mihăilăt a megszűnt Konstancai HCM-nél sikert sikerre halmozó Zvonko Sundovszki váltotta. A Dinamónál az SZKC-t korábban edző Constantin Ștefan helyébe Eliodor Voicát szerződtették. Ștefan átigazolt a nőkhöz, a hamarosan rajtoló szezonban a HCM Rm. Vâlcea együttesét próbálja majd sikerre vezetni.

A CSM-nél csak kifelé volt nagy mozgás, Florin Dragomir és Alexandru Dimache a Steauánál folytatja, Răzvan Mledenciu a Panduriihoz került, míg Cosmin Capotă a CSM Ploiești-hez. Érkezett viszont Konstancától a veterán Javier Humet átlövő (a pletykák szerint Laurențiu Toma is), míg a Silkeborgtól Linus Persson kapus. A Dinamónál keretet bővítettek, hiszen öten távoztak – Adrian Chiruț a Panduriihoz, Bogdan Fuică a CSU Galachoz –, nyolcan érkeztek. Húzónév lehet közülük a Tordától távozó Flavius Câmpan, a bákói kaput őrző Ștefan Grigoraș és a francia bajnokságokban megforduló Mirko Milasevics és Alexandru Gurănescu.

Az előző két szezonban rendre az első négyben végző Tordánál is szinte teljesen átalakul a keret, kilencen távoztak. A már említett Câmpanon kívül már nincs a Kolozs megyei csapatnál Claudiu Dediu (Pandurii), Răzvan Szopka (Ploiești), Raul Marian (visszavonult) és Cosmin Liberț sem. Hét új név van, Bákóból Ionuț Rotaru és Marius Bondar tette át Tordára a székhelyét, a kapuba Pallag Péter (Csurgói KK) érkezett, míg a jobbátlövői pozícióba Alekszej Grigorjev (Balatonfüred). A Konstancai HCM koporsójába utolsó szeget beütő Dunărea Călărași keretében is nagy volt a mozgás, nyolcan mentek, heten jöttek (Vartic, Carali és Erhan Bákóból, az Ignat testvérek Vasluiból). A csapatot a Pandurii hívó szavára elhagyta Bogdan Șoldănescu, Dobrudzsában folytatja Ionuț Săulescu.

Temesváron nagyjából megtartották a csapat magját, az SZKC-nál is megforduló Ghiță Irimescu a nagybevásárlást tartó Steauához került, míg Tudor Stănescu Vasluiba költözött. Nem folytatja a csapatnál Denyisz Kaftin és Alexandru Ursu sem. Vasluiban sem tétlenkedtek, heten mentek, nyolcan érkeztek, a padon pedig Leonard Bibirig helyét Sandu Iacob veszi át. A Pandurii Târgu Jiunál szinte teljesen kicserélték a csapatot, tizenkét új név van a listán, tizenegy régit már nem olvashatunk – akárcsak a Bukaresti Steauánál is. A Mihăilă által irányított rekordbajnok – amely az előző idényben szinte kiesett – a Nemzeti Ligában tapasztalt játékosokat igazolt, a már említett Dimache, Grasu és Irimescu trió mellett érkezett az SZKC-nál korábban játszó Martin Johannson és Gabriel Florea, továbbá Darius Apolzan, Laurențiu Dinescu és Florin Dragomir is a katonacsapatnál folytatja. A Steaua elveszítette viszont egyik legjobbját, a chilei Rodrigo Salinast, aki Franciaországba igazolt, Ștefan Laufceac és Vlad Ștefan pedig visszavonult.

Az idei idényben négy újonc csapat lesz a Nemzeti Ligában, nehéz elképzelni, hogy a HC Adrian Petreán kívül valamelyik csapat bele is tudna szólni a „nagyok” harcába, valószínűleg a kiesés ellen fognak harcolni. Resicabányára igazolt ugyebár az SZKC grúz kapusa, Shota Tevzadze, továbbá a CSU Suceavától leigazolták Dusan Trifkovicsot és Tiberiu Popovici-ot. A konstancai csapat helyét átvevő, a Nemzeti Ligában újonc Galaci Danubius főleg a Dinamótól és a HC Argeștől igazolt játékosokat. A Bákói Știința helyébe érkező CSM Focșani sem volt túlságosan aktív a piacon, a CSU Suceavától érkezett Ștefan Marocico és Erős Attila. A CSM Ploiești megszerezte Nagyváradról a Farcaș testvérek játékjogát, Panduriitól pedig leigazolta Cristian Antonarut.

A másodosztályba a férfiaknál 25, a nőknél 22 csapat nevezett be. Konstanca egyszerre két együttessel lesz képviselve, a HC Dobrogea Sud és a HC Farul fogja majd megcélozni a Nemzeti Ligába való feljutást. Előbbi csapat kerete főleg a kilenc bajnoki címet szerző HCM tengerparton maradó játékosaiból fog állni. A benevezett csapatok között található az ugyancsak csődbe ment Bákói Știința helyett alapított új klub, a CS Știința Municipal Bacău.

A Székelyudvarhelyi KC kilencedik évét kezdi az élvonalban. Ami a nyitófordulót illeti, az SZKC rendre jól kezdi a bajnokságot, hiszen az eddigi nyolc első fordulóban hétszer győzött. Egyedül a bajnok Konstancai HCM tudta megverni az SZKC-t az első játéknapon még a 2009–10-es szezonban. Mint ismert, az SZKC kerete is kisebb változáson ment keresztül. Ferenczi Botond és Mitko Sztojlov abbahagyta a kézilabdát, Komporály Attila Orosházára igazolt, Ionuț Ramba, Shota Tevzadze és Orbán Levente sem folytatja a klubnál. Négy légiós érkezett, Milan Sajin, Mitar Markez, Petar Jokanovics és Goce Ojleszki személyében, míg az ifiktől Csog Vencel került fel – utóbbi még egy évig az ifjúsági 1-es bajnokságban is fog játszani.

A SZKC hazai mérkőzéseire szóló belépők ára nem változott, a Nemzeti Liga alapszakaszára szólókat 8, illetve (diákoknak és nyugdíjasoknak) 6 lejért lehet megvásárolni. Idéntől kétféle bérletet váltható: a szokásos bérlet az Alap nevet kapta, ami az SZKC által hazai környezetben rendezett összes alapszakaszbeli bajnoki mérkőzésre, a Román Kupa kiírásának első találkozójára, illetve a Challenge Kupa 3. körének meccsére érvényes. A többi udvarhelyi párharcra – rájátszás, további kupameccsek – a bérletek tulajdonosai elővásárlási jogot kapnak a jegyek vásárlásánál. Az új bérlet az All Access nevet viseli, mely az SZKC által a 2015–2016-os idényben rendezett összes hazai találkozóra érvényes. Az Alap bérlet ára nem változott, azaz 90 lejbe kerül (nyugdíjasok és diákok számára 70 lej), míg az All Access ára 225, illetve 165 lej.

A hétvégén rajtoló bajnokságban egészen október 22-éig folyik a nagyüzem, akkor három hetes szünet következik a válogatott mérkőzései miatt. November 15-én folytatódik a pontvadászat egészen december 13-áig, a visszavágókból négy fordulót még idén lejátszanak. A téli szünet nem lesz hosszú, hiszen a pontvadászat 2016. február 4-én folyatódik. A bajnokság menetrendje nem változik, az alapszakasz oda- és visszavágói után következik a rájátszás, ahová az első nyolc helyezett csapat jut be. A kieséses rendszerben egy módosítást vezettek be. Az egyik fél két győzelméig tartó párharcoknál a jobban rangsorolt együttesnél kezdődik a csata, a másodikat a gyengébb helyezettnél rendezik, majd amennyiben szükséges, a harmadikat szintén a jobbnál. A közvetítési jogokat idén is a Digi Sport tévétársaság birtokolja.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei