Fotó: Veres Nándor
Amint nőnek a korosztályok, úgy fogy a gyermeklétszám a gyergyói hokisoknál. Így pedig a bajnoki címek megcélozása helyett a tisztes helytállás marad célnak. Vannak, akik korán abbahagyják a sportolást, de egyre többen engednek a hívásnak, többnyire magyarországi csapatokhoz igazolnak. És nem csak Gyergyó van ebben a helyzetben.
2016. május 12., 12:422016. május 12., 12:42
2016. május 12., 14:492016. május 12., 14:49
Az U14-os korosztályból a 4 legjobb, az U16-osok közül 8 jégkorongozó szerepel más csapatoknál. Az U16-os keret alig állt össze, öt felcsíki játékossal lett meg a csapat, akikkel be lehetett nevezni a bajnokságba. Az U18-as csapat létszáma öt fiatalabbal felpótolva sem volt elégséges, három galaci hokist is ide kellett igazolni – vázolja a helyzetet Farkas Csaba edző. A gyergyói utánpótlás nagyobb korosztályainak tavalyi szezonjának összefoglalása ezekkel a számokkal kezdődik.
Az U14-esek eredménye meglepetés, a hazai bajnokságban ezüstérmesek lettek, annak köszönhetően, hogy az erősebbnek gondolt karcfalvi csapatot sikerült legyőzni az elődöntőben. A magyar bajnokságba is benevezett a gyergyói csapat, de kevés sikerrel. A gyergyószentmiklósi csarnok későn kezdett üzemelni, kevés volt az edzéslehetőség, a magyarországi selejtezőben pedig nagyon erős csapatokkal találkozott a Gyergyói ISK. Így a korosztályos bajnokság első vonalába nem sikerült bejutni, a B csoportos szerepléshez pedig nem sikerült támogatókat szerezni.
Az U16-os korosztályban negyedik hely lett a végső helyezés. Amellett, hogy többen elhagyták a csapatot a szezon előtt, vagy még korábban ebből a korosztályból, így is esély volt a harmadik helyre, a rivális Brassó ellen nagy közdelemben maradt alul az együttes.
Az U18-as bajnokságban bronzérem a gyergyói mérleg, de ez nem túl fényes, tudva, hogy összesen három csapat szerepelt ebben a mezőnyben. Kerethiánnyal küszködve a tisztes helytállás volt a lényeg, de időnként sikerül jó, szoros meccseket is vívni a riválisokkal. A legfontosabb pedig, hogy játék- és fejlődési lehetőséget biztosítottak a fiataloknak, hogy folytonosság legyen pályájukon. Ötön a csíkszeredai csapat színeiben a magyar bajnokságban is játszhattak.
A felsorolt szomorú tények, a kerethiány nem azt jelentik hogy Gyergyóban nem érdemes korcsolyát húzni. Bizonyíték: ebben az évben minden korábbinál több, 13, a sportágat itt megismerő, itt nevelődő jégkorongozó került be az U18-as és U20-as válogatottba. Kár, hogy nagy többségük már más csapatokból volt behívva.
Ötven „elvándorolt” székely fiatal
Farkas Csaba statisztikája szerint Gyergyóból jelenleg 20 játékos van „kint”, magyarországi csapatoknál. Ehhez még hozzájön mintegy 30 Csíkszeredából, és Felcsíkról. Most is hallani lehet, hogy hívják a gyermekeket, szükség van rájuk, hogy feltöltsék a magyar csapatok kereteit. Ebben komoly szerepe van az ottani sporttámogatási rendszernek, azaz, hogy a játékos létszám alapján kaphatnak támogatást a csapatok. Nyilván a legjobbakat hívják elsősorban, de már lassan ez sem számít, fő a létszám. A székely szülőket pedig könnyű rávenni arra, hogy úgy lássák „kint” nagyobb karriert befuthat a gyermekük. Az ottani körülmények tényleg jobbak, de kérdés, hogy mi lesz később?
Egy másik statisztika szerint 45 Gyergyóból indult és iskoláskorban elment jégkorongozóból 3-4-jutott el olyan szintre, hogy lényegesen jobb karriert futott be, mintha itthon maradt volna, itthon vált volna jégkorongozóvá. A csíkiak esetében sem jobb az arány.
A magyar jégkorongban évente most már száznál is több fiatal nő ki az utánpótláskorból, erős, és jól fizető felnőtt csapatnál pedig nagyon keveseknek jut hely. A székelyföldi utánpótlásnevelő együttesek pedig játékos nélkül maradnak, lassan Csíkból és Gyergyóból összesen tud kiállni egy csapat a nagyobb korosztályokban. Segítene a tehetségek itthon maradásában a rebesgetett Székelyföldi Jégkorong Akadémia megszületése, de május van, és nincsenek konkrétumok – jegyzi meg Farkas Csaba. A gyermekeket pedig hívják Magyarországról. Az nem elég az itthon maradásukhoz, hogy az edzők mondják, maradjanak, mert változás lesz, és az ígéret, hogy jobb lesz itthon a hoki-helyzet. A következő szezonról ennek tudatában kell majd beszélni. A jövőről is.
szóljon hozzá!