Fotó: Veres Nándor
A HSC Csíkszeredát működtető Csíkszeredai Sportklub két átiratot küldött Magyarországra az október 13-ai, hétfő esti Ferencvárosi TC–HSC Csíkszereda jégkorong Mol ligás mérkőzés kapcsán. Mindkettőben a játékvezetők ténykedését kifogásolják.
2014. október 14., 18:062014. október 14., 18:06
2014. október 14., 18:132014. október 14., 18:13
Az ominózus találkozón a csíki csapat az 57. perc elején 3–1-re vezetett, de a házigazdák az utolsó percekben kiegyenlítettek, és a ráadásban 4–3-ra megnyerték a mérkőzést. Íme, a két beadvány.
A MOL Liga vezetőségéhez!
A Csíkszeredai Sportklub vezetősége ezúton is elfogadhatatlannak tartja a hétfő esti Ferencváros–HSC mérkőzésen történteket, amelynek végeredményét egyértelműen befolyásolták a téves játékvezetői döntések. Azzal a kéréssel fordulunk a Liga vezetőségéhez, hogy a mérkőzést az 57:57 perctől újrajátsszuk a legközelebbi budapesti, Ferencváros elleni mérkőzés előtt 1–3-as állástól, a csapatok hasonló felállításával. Bízunk kérésünk pozitív elbírálásában, számunkra ez az egyetlen elfogadható megoldás. Már a pénteki Debreceni HK, illetve a szombati Dunaújvárosi Dab.Docler elleni mérkőzéseken történt téves, részrehajló játékvezetői hibákat jeleztük a MOL Liga Játékvezetői Testületének, illetve a MOL Liga elnökének. Az előbb említett két írásos panaszra sem kaptunk hivatalos választ mind a mai napig.
A Magyar Jégkorong Szövetség elnökéhez és főtitkárához!
A Csíkszeredai Sportklub vezetősége már szombaton, illetve vasárnap írásban jelezte a MOL Liga Játékvezetői Testületének, illetve a MOL Liga elnökének, hogy a Debrecen–HSC és a Dunaújváros–HSC mérkőzéseken téves játékvezetői döntések születtek, amelyek csapatunkat hátrányosan érintették. A fentebb említett panaszainkra válasz mind a mai napig nem érkezett. Az ügy tovább bonyolódott, hiszen a hétfő esti Ferencváros–HSC összecsapáson, 3–1-es vezetésünknél, az 57:57 percben Kiss Gábor lövése egyértelműen kapuvas volt, mégis gólt ítéltek a játékvezetők. A Ferencváros egyenlítő találata mindamellett, hogy szabálytalan volt – a rúgó mozdulat egyértelmű, csakúgy, mint a kapuvas –, időn túl született. A harmadik gólt másik két egyértelmű bírói tévedés előzte meg: egy tévesen megítélt bedobás a harmadunkban, ugyanis a kapusunk nem fogta a korongot, utána pedig egy tiszta akasztás. Ezúton is kérjük, a lehetőségek szerint a fentebb említett esetek kivizsgálását a Magyar Jégkorong Szövetség részéről is. A Ferencváros–HSC mérkőzéssel kapcsolatosan óvást nyújtottunk be a MOL Liga vezetőségéhez, amelyben kérjük az összecsapás 57:57 percétől való újrajátszást a legközelebbi Ferencváros elleni budapesti találkozó előtt, a csapatok hasonló felállításával.
Hogyan látta a játékvezetők elnöke?
Beck Péter, a magyar játékvezetői testület elnöke a jégkorongblog.hu című internetes portálon reagált a Ferencváros–HSC mérkőzésre. „Őszintén és nyíltan kívánom megosztani véleményemet a mérkőzésről, hiszen ha vannak hibák vagy tévedések, akkor abból tanulni kell és nem a szőnyeg alá söpörni. A mérkőzés játékvezetői szempontból elég nehéz volt, a csapatok nem játszottak tisztán. A mérkőzésen sajnos voltak játékvezetői hibák, főleg olyanok, amit a szurkolók talán észre sem vettek (pl. tilos felszabadítás új szabályok szerinti megítélése utáni bedobások helyének meghatározása), de nekem mint játékvezető-ellenőrnek szemet szúrtak. De nem ezért ragadtam tollat, ilyen sajnos előfordul máskor is.
A Ferencváros második gólja körül kialakult vitához kívánok hozzászólni. Én ott, élőben a mérkőzésen nem láttam, hogy a korong honnan pattant vissza, bent volt vagy nem. A játékvezetőknek azt kell ítélniük, amit láttak. Amit nem lát, azt nem ítélheti meg. Itt ismételt megnézésre, videózásra nem volt lehetőség. Az egyik játékvezető a lehető legjobb helyen, a kapu mellett állt, azonnal jelezte, nem gól, hiszen nem látta bent a korongot. Ettől az még bent is lehetett! Társa a harmad előtt a kék vonalról jelezte, egyértelműen látta, bent volt a korong a kapuban és onnan pattant vissza. Ezt az egyik vonalbíró szintén megerősítette. Ezek után a lehető legjobb tudásuk szerint megítélték a gólt. Az előírások és meghatározott procedúrák szerint jártak el. Mint tudjuk, ilyen eset már IIHF-tornán is előfordult. Nem jó, de történhet ilyen. Sajnos, a magyar pályák többségén nincs videóismétlésre alkalmas rendszer. Ez nem is előírása a MOL Ligának. Ahol van, ott a játékvezetők használják. Ahol tv-közvetítés van, annak használata is engedélyezett, ha a technikai feltételei biztosítottak. Sajnos hétfőn este nem voltak adottak. A játékvezetőknek nem feladata a technikai feltételek biztosítása, monitorok rendelése, kérése, mint ahogy nem feladata az öltözők kitakarítása vagy éppen meleg víz hozása, ha az nincsen. A játékvezető legjobb tudása szerint használja a biztosított feltételeket. Ha van kiépített videórendszer, használja, ha nincs, nem tud mit tenni, és ha nincs meleg víz, fürdik a hidegben, mert ilyen is van. Kevésbé lehet vitás az FTC harmadik gólja, amely szabályos keretek között esett. A játékosnak nem volt rúgó mozdulata, csupán a lehelyezett lábáról pattant be a korong, ami a jelenlegi szabályok szerint érvényes gól. A helyszínen egyértelműen megállapítottuk, hogy a játékidőn belül született a találat. Összegezve a fentieket: a játékvezetők a gólok megítélésénél a legjobb tudásuk és az előírások szerint jártak el, csalásról egyáltalán nem lehet beszélni. Amiért esetleg következményei lesznek számukra a meccsnek, az nem ez az eset. Az általános vélekedéssel szemben egy nem megfelelő bírói működésnek igenis vannak következményei a játékvezetők számára, esetleges eltiltás rövidebb-hosszabb időszakra, vagy visszaminősítés, ami alapján alacsonyabb korosztályú mérkőzést vezethet. Ezek a döntések sehol a világon nem publikusak, így nálunk sem.”
szóljon hozzá!