Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Bartalis István edzője volt Svédországban a Troja Ljungby csapatánál, és már akkortól követte a magyar és a román hokit – mondta lapunknak Christer Dreberg. A HSC Csíkszereda új edzőjével a svédországi finn újságírókollégánk, Henrik Manninen készített interjút a Csíki Hírlapnak.
2014. március 14., 12:592014. március 14., 12:59
2014. március 14., 20:422014. március 14., 20:42
A hetvenes években kezdtem hokizni városom, Olofström csapatában hátvédként, majd 1987-ben Kristianstadba költöztem, ahol a jégkorong mellett munkát vállaltam egy bankban – mesélt a játékoskarrierjéről Christer Dreberg. Egy súlyos térdsérülés azonban véget vetett a játékosi pályafutásának. Később ifjúsági csapatok mellett kapott edzői állást, ez azonban egy idő után összeférhetetlenné vált a banki munkájával. Előbb egyéves fizetés nélküli szabadságra ment a pénzintézettől, majd a következő években kilépett végleg a banktól, hogy teljes erővel a jégkorongra koncentrálhasson. Az edzői munka teljes embert kíván – szögezte le. Megemlítette azt is, hogy a 2000-2001-es idényben Växjöben Håkan Nygrennel, a Ferencváros edzőjével dolgozott együtt. Az utóbbi szezont a norvég másodosztályban szereplő Comet Halden felnőtt együttesénél töltötte, de mint elmondta, nem volt elégedett a klubbal, mert az nem tett meg mindent annak érdekében, hogy a csapat feljusson az első ligába. Éppen véget ért ott az idény, amikor ajánlatot kapott Csíkszeredából. Nem gondolkodott sokáig: megtetszett neki a kihívás.
Csíkiak mindenhol vannak
A kérdésre, hogy mégis miként került kapcsolatba a HSC Csíkszeredával, Christer Dreberg kitért az előzményekre. Mint mesélte, már régóta követi a magyar és a román hokit. Az érdeklődését az keltette fel, hogy Svédországban híre ment annak, hogy svéd játékosok és edzők érkeztek a térségbe. A sikeres játékosok közül Patrik Wallenberg és Johan Ramstedt nevét említette. Elmondta ugyanakkor, hogy a Csíkszeredában született Bartalis Istvánnak edzője volt, és a fiatal játékoson keresztül ismerte meg a Svédországban élő, ugyancsak csíkszeredai Vorzsák Károlyt, azaz Kareszt. „Rajtuk keresztül értesültem erről az izgalmas lehetőségről, és mivel az érdeklődés kölcsönös volt, nem is haboztam. Hétfőn elbúcsúztam a családomtól és Budapestre repültem, majd másnap reggel vonattal érkeztem Csíkszeredába, ahol másfél órával később már jégen voltam a srácokkal.”
A fiúkban megvan a kellő akarat
Melyek az első benyomásai a játékosokról? – kérdeztük a trénert, aki nyomban leszögezte, hogy ilyen rövid idő után még korai véleményt alkotni, ám az látszik, hogy a fiúkban megvan a kellő akarat. Intenzív edzésekkel és barátságos mérkőzésekkel próbálja felpörgetni a csapatot, amely már napok óta nem játszott egy mérkőzést sem. „Meccshelyzeteket fogunk gyakorolni, mert hiányoznak a lábakból a mérkőzések. Egyébként szombaton a Progymmal játszunk barátságos mérkőzést, és ha a MOL Liga-döntő elhúzódik, akkor további meccseket kell beiktatnunk, hogy formába lendüljön a csapat.” Hozzátette, az idei statisztika alapján nyilvánvaló, hogy a HSC túl kevés gólt lőtt, mindössze 140-et, míg a tabellán mögötte álló Ferencváros közel 200-at. „A miérteket átbeszéltük az edzőkollégáimmal, és az egy az egy ellen helyzetekre fogom tenni a hangsúlyt, hiszen a legtöbb gól az ilyen helyzetekből születhet.”
A hoki mint termék
Saját hokifilozófiájáról a következőképpen vallott: „Van egy termékünk, amit el akarunk adni a közönségnek és a szponzoroknak, szóval eredményes és látványos játékra kell törekedni”. Az offenzív játék a szolid védelmen és a rengeteg korcsolyázáson alapszik – egészítette ki. Hozzátette azt is, hogy a támadáshoz öt játékosra, a védekezéshez pedig szintén az összes játékosra szükség van.
A további tervekről nem beszélt, annyit mondott mindössze, hogy most az a feladat, hogy megnyerjék a román bajnokságot. „Aztán majd meglátjuk.”
szóljon hozzá!