Megpróbáltuk összegezni Székelyudvarhely és környéke sportéletének elmúlt egy évét. A rengeteg információ átfésülése után levonhatjuk a következtetést, hogy míg a felnőttek között csupán néhány érem jutott a városnak, utánpótlás terén több sportágban is uraljuk az országot. Az éves termés 17 arany-, 9 ezüst- és 22 bronzérem.
2013. december 30., 17:562013. december 30., 17:56
2013. december 30., 21:292013. december 30., 21:29
Labdarúgás. Mással nem is lehet kezdeni az éves összefoglalót, mint a világ legszeretettebb és Székelyudvarhelyen a legtöbbek által űzött sportággal, a labdarúgással. Kronológiai sorrendben nem az első, de talán legfontosabb eseménye az udvarhelyi focinak az SZFC felnőttcsapatának újraalakítása. Botorok János és Szín Ferenc együttese a megyei bajnokságban nagyszerű őszt produkált, jelenleg második helyen áll a tavalyi bajnok Csíkszeredai FK mögött. A baráti társaságból álló Roseal SK eddig felemás teljesítményt mutatott, de a legmeglepőbb eredmény őket illeti, hazai pályán legyőzték a címvédőt.
A Sporting uralta a tavalyi Udvarhely körzeti bajnokságot, hiszen nemcsak az A csoportban, hanem a január végi teremtornán is első lett. Az új szezonban azonban komoly kihívókra lelt a címvédő, jelenleg csak negyedik a pontvadászatban.
Utánpótlás szintjén is van mire büszkének lennünk, hiszen az SZFC 2000-es korosztálya nagyszerűen menetelt az országos bajnokságban, és bejutott a döntőbe, ahol Albert István edző csapata egy győzelemmel és három vereséggel zárt a rendkívül erős mezőnyben. A legfiatalabbak is kivették részüket a sikerből, a két hazai rendezésű tornán, a nyári Székelyudvarhelyért Kupán és a téli Góbé Kupán is kiváló eredményeket értek el.
A hölgyeket sem szabad elfelejteni, hiszen labdarúgásban országos szinten ők érték el a legjobb eredményeket. A Vasas Femina felnőttcsapatának tavasz végén nem sikerült feljutnia a Szuperligába, de ez nem is volt célja Székely János és László Béla együttesének, a play-outot óriási fölényben uralták, jelenleg második helyen állnak a másodosztály Északi Csoportjában. A Vasas utánpótlása rettegésben tartja az egész országot, hiszen nemcsak U14-es korosztályú csapata lett országos bajnok, hanem a feminás lányokra épülő Bányai János Műszaki Szakkollégium együttese másodszor is megnyerte a Coca-Cola Líceumok Kupáját, továbbá az Iskolai Sportok Országos Olimpiájának női labdarúgótornáján is első lett.
Teremlabdarúgás. Az elmúlt évben ez a sportág ment át a legtöbb változáson Udvarhelyen, hiszen míg januárban a teremfoci megszűnéséről szóltak a hírek, március elején már a Sportklub első bajnoki címének tizedik évfordulóját ünnepelték. Aztán a bajnokság rájátszásában és a Román Kupában is a negyeddöntőben búcsúzott SK megszűnt, helyébe a polgármesteri hivatal és több üzletember hathatós segítségével Jakab Zoltán edző egy régi-új csapatot hozott létre. A Futsal Klub Székelyudvarhely indulásból a bajnoki címre esélyes csapatok közé került, igaz, két hazai rangadóját rendre elveszítette, de így is szépen mutat az alapszakaszban elért statisztika, azaz a legtöbb rúgott és legkevesebb kapott gól. Az ünnepeket kissé beárnyékolja, hogy a következő hazai bajnokit szurkolók nélkül kell megszerveznie a csapatnak.
Kézilabda. A Székelyudvarhelyi KC a tavalyi bajnokságban hozta a lassan megszokottá váló dobogós helyezést, az EHF Kupában pedig a második körig jutott, míg a Román Kupától idén is korán búcsúzott. A nyáron kicserélődött a fél keret, az őszi szezon felemásra sikeredett, több mint két év után szenvedett hazai pályán vereséget Vlad Caba együttese, így kissé elmarad az elvárásoktól az alapszakaszban jelenleg elfoglalt ötödik hely. Azonban a bajnokságból még nagyon sok van hátra, az igazán fontos mérkőzések csak a rájátszás kezdetén következnek.
Az udvarhelyi kézilabda utánpótlás szintjén nagyon stabil alapokon áll, az ifjúsági 1-es lányok az ország legjobb 16 csapata közé jutottak az előző bajnokságban, míg idén is jól szerepelnek Mester Zsolt és Rigó Béla tanítványai. A fiúknál az országos bajnokság mindegyik korosztályában van udvarhelyi érdekeltség, a csapatok jelenleg továbbjutásra állnak.
Az előző Hargita megyei bajnokságban a hölgyeknél (Székelyudvarhelyi Kézilabda Fánkák) és a férfiaknál (SZKC Öregfiúk) is egyaránt udvarhelyi címvédés született, az ősszel útjára indult újabb kiírásban már nehezebb dolguk lesz, hiszen több trónkövetelő is akad.
Tenisz. Az év végén az országos bajnokság döntő tornáján elért harmadik hellyel koronázta meg egész éves sikerszériáját a hétéves Balla Bálint, ez a székelyudvarhelyi tenisz legragyogóbb eredménye. Orbán Erzsébet edző nagyszerű munkát végez, hiszen lány tanítványai, Szász Ágnes és Pál Nóra több tornagyőzelmet is aratott idén.
Asztalitenisz. Az asztaliteniszesek eseményekben és érmekben gazdag évet zártak. Tamás Szabolcs újonc kategóriában a Buzăui CSM kölcsönjátékosaként csapatban aranyérmes lett, míg ifjúsági 3-as döntő páros számában harmadik lett slatinai társával. Hosszú évek után világversenyen is szerepelhetett udvarhelyi pingpongos, Sánduly Levente a Strasbourgban rendezett Európa-bajnokságon a 49. helyen végzett.
A felnőtteknél a Fit.Feel Sportegyesület és az ISK csapata is megőrizte helyét az országos asztalitenisz-bajnokság A divíziójában, míg az idei pontvadászatban már az első kör után eldőlt, hogy mindkét csapat a következőben is a másodosztályban folytathatja. Az ISK lánycsapata közel állt a bravúrhoz, hiszen a Szuperligáért is harcban volt, végül negyedik lett.
Birkózás. Akár az év sportága is lehetne a városban, ha már nem volna az évek óta. Az Iskolás Sportklub birkózó szakosztálya Bodrogi Csaba, Katona László és Józsa Gábor edzők irányításával évről évre a legtöbb dobogós helyezést szerzi országos szinten. Az ifjúsági 1-es és 2-es korosztály egyéni döntőjében két-két bronzérmet szereztek a fiatalok, a kadétok között nemcsak a csapatbajnoki cím került Udvarhelyre, hanem az egyéni döntőről hét érem (1–2–4), míg az iskolás sportklubok és sportlíceumok országos fináléjában szerzett 3 aranymedál mellé két ezüst és öt bronz került a vitrinbe. Idén szerveztek először országos bajnokságot az ifjúsági 3-as korosztálynak, itt az ISK kilenc érmet szerzett, aranyból, ezüstből és bronzból is hármat.
Országos szinten elért eredményeknek köszönhetően több udvarhelyi birkózó is bekerült a román korosztályos válogatottakba, így Európa- és világbajnokságokon szerepelhettek. Márton Barna a kadétok Eb-jén ötödik lett, Juon Mihály pedig 12., míg a korosztály világbajnokságán Lakatos Szabolcs és Jakab Árpád szerepelt. A felnőttek között Katona Zsolt kijutott a kazanyi Universiadéra, László Szabolcs nyolcadszor is országos bajnok lett, míg Pál Szabolcsot Magyarországon az év birkózóbírójának választották.
Sakk. Az udvarhelyi ISK nevét az országos sakkversenyeken már régóta ismerik, idén pedig volt alkalmuk emlegetni őket, hiszen Balázs István edző tanítványai több korosztályban is taroltak. A fiú- és lánycsapat az országos döntő mindhárom kategóriájában (aktív, klasszikus és villám) dobogós helyezéseket ért el, termésük két arany-, egy ezüst- és három bronzérem volt, míg az ISK vegyes csapata megvédte címét. A vidéki iskolák sakkbajnokságán is született kimagasló udvarhelyszéki eredmény, hiszen a Korondi Középiskola csapata második lett.
Atlétika. Az ISK atlétikacsapata is eredményekben gazdag évet zárt, hiszen Jakócs Zoltán, Szabó Márta és Bartus Attila tanítványai a különböző korosztályos országos döntőkről három bronzérmet hoztak haza. Továbbá négy atléta szerepelt a nyár elején Isztambulban megrendezett 18. Yilmaz Sazak nemzetközi atlétikaversenyen, Törökországból pedig két második és egy harmadik hellyel tértek haza.
Tömegrendezvények. Idén volt választék a tömegrendezvényekből, májusban a hagyományos IPSE városnapi tömegfutáson közel ezerötszázan szaladták le a távot, míg szeptemberben az Élj egészségesen! elnevezésű kerékpáros maratonon több mint százötvenen pattantak nyeregbe, továbbá száz fölött neveztek be az egy hónappal később rendezett Ivó völgye hegyikerékpár-versenyre is. A biciklinél maradva mindenképpen meg kell említeni a zetelaki Sebestyén Szabolcsot is, az országúti kerékpáros Csehországban részt vett az U23-as Európa-bajnokságon.
Technikai sportok. Az autósportok szerelmeseinek idén sok esemény jutott, hiszen nemcsak nyolc év szünet után rendezték meg újra a Székelyudvarhely központú Hargita Ralit, hanem idén regionális autós ügyességi versenyen is csodálhatták, hogy a sofőrök miként tartják kordában a lóerőket. Az offroad-kedvelők sem panaszkodhatnak, sőt, hiszen idén történelmi eredmény született az országos bajnokságban, a Demény Szabolcs/Benczédi Magor páros az extrém kategóriában, míg a Vári Ferenc/Kis Albert duó az Open Trialban bizonyult a legjobbnak Romániában. A motokrosszosoknál Kovács Ervin Zsolt a 17. helyen fejezte be a világ legnehezebb enduroversenyét, az Erzberg Rodeót.
Floorball. Bár országos szinten nem elismert sportág, az udvarhelyi floorballosok így is hangzatos sikereket értek el a városban. A baráti társaságokból alakult teremhokis csapatok nemcsak a külföldi és hazai rendezésű tornákon elért eredményekkel hívták fel magukra a figyelmet, hanem az utánpótlás, azaz a floorballiskola elindításával és az év végi, hagyományos macidobálással is.
Beruházások. Évek óta vitatott kérdésekre kaptunk választ az elmúlt évben. A polgármesteri hivatal birkózóteremmel ellátott multifunkcionális sporttermet épít a sétatéri stadion romos állapotú lelátójának helyébe, a munkálatokhoz ősszel fogtak hozzá, a tervek szerint három év alatt elkészül az építmény. Ezzel még nem ért véget az udvarhelyi sportélet fejlesztése, hiszen ha nehezen is, de végül dűlőre jutottak a csíkszeredai székhelyű Székelyföldi Labdarúgó Akadémiával is, amely magyarországi támogatásokból műgyepes pályát fog építtetni a Székelyudvarhelyi FC-nek a strand melletti, évek óta kihasználatlan salakpálya helyére.
szóljon hozzá!