Csíkkarcfalva rangos lovaseseményre készül

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Péntektől vasárnapig Csíkkarcfalván rendezik a 2012-es romániai kettes- és négyesfogathajtó országos bajnokság harmadik fordulóját. A felcsíki vetélkedő lesz az idei nyár legrangosabb székelyföldi lovasversenye.

Dobos László

2012. július 17., 19:162012. július 17., 19:16

2012. július 17., 19:232012. július 17., 19:23

 

Az idei fogathajtó-bajnokságot négyfordulósra tervezték. Az első kettő a Bihar megyei Cséffán, illetve a Beszterce-Naszód megyei Szamosbethlenben zajlott, és mindkét versenyen azonos volt a dobogósok névsora. Mindkét versenyt a Nagykárolyi Drosera SK színeit képviselő Rákóczi Gergő nyerte, második mindkét alkalommal Bajkó Tibor, a Gyergyószentmiklósi Krigel SK versenyzője lett, míg a székelyudvarhelyi Kádár Barnának eddig két harmadik helye van. Ezen a hétvégén Karcfalván zajlik a harmadik forduló, majd ősszel, Marosvásárhelyen kerül sor a döntőnek számító negyedik versenyre. A bajnokság érdekessége, hogy idéntől újra írtak ki versenyt a négyesfogatoknak: Cséffán a sepsiszentgyörgyi Bartha Eduárd, Szamosbethlenben pedig a csíkszentmártoni Bodó Zoltán nyert ebben a számban.

A háromnapos csíkkarcfalvi versenyt a Csíkiló SE, illetve a karcfalvi és a megyei önkormányzat rendezi, számos magánszemély, cég és intézmény, illetve közbirtokosság anyagi támogatásával.
Kozma Ervin versenyigazgatótól megtudtuk, hogy a szervezőbizottságban, a fellebbviteli bizottságban és a titkárságban a sportág legjobb romániai szakemberei kaptak helyet. A kettes- és a négyesfogatok versenyére összesen 17 lovas nevezett be. Ők a következők: Babó Kálmán, Bajkó Tibor, Bartha Eduárd, Bartalis Attila, Bodó Zoltán, Csoma András, Imre Zoltán, Kádár Barna, Nistor Nicolae, Orosz László, Pál Attila, Pop Paul, Romfeld Zsolt, Szabó Róbert, Váncsa Jenő, Varga Roland és Rákóczi Gergő.

A fogathajtó verseny három próbából áll: díjhajtásból, maratonhajtásból és akadályhajtásból. Ezeken a versenyszámokon a hajtók és a lovak igyekeznek bemutatni felkészültségüket idomításból és erőnlétből.

Pénteken, július 20-án délben 1 órakor a karcfalvi labdarúgópályán kezdődik a díjhajtás. A 40x100 m alapterületű füves négyszögben különböző figurák bemutatását kell a hajtónak végrehajtania egy kötelező, előre megadott program szerint, amely különböző járómódokat (lépés, ügetés, sebesügetés stb.) tartalmaz. Az öttagú bírói testület ezeket pontozza, de figyeli – többek között – a lovak elengedettségét, lazaságát, hajlékonyságát, a két vagy a négy ló együttes munkáját, a járómódok szabályosságát, a hajtó szárkezelését, tartását és stílusát.

Szombaton, július 21-én délelőtt 10 órakor kezdődik a leglátványosabb próba, a maratonhajtás. A Madicsafürdőnél kialakított pályán zajlik majd a maratonhajtás vagy a terepverseny, mely a lovak erőnlétét, a hajtó igazi versenyzői adottságait lemérő versenyszám. A pálya legfeljebb 22 km-es lehet, és öt szakaszból áll, melyeket különböző sebességgel, illetve járómódokban kell teljesíteni. A versenypályán több természetes vagy épített akadály lesz, köztük a vizesárok.

Vasárnap, július 22-én délelőtt 11 órakor újra a karcfalvi labdarúgópályán randevúznak a lovasok, itt kerül majd sor az akadályhajtásra. Ezt a versenyszámot a 70x120 m-es akadálypályán rendezik, amelyet 20 akadály nehezít. Ezeket megadott sorrendben kell teljesíteni. A kapuk (akadályok) szélessége mindössze 10–10 cm-rel nagyobb a kocsik hátsó kerekének nyomtávjánál. A kapukat mozgatható bólyákból alakítják ki, ezekre teniszlabdákat helyeznek, és a verőhibáért, a labda leveréséért 3 hibapont jár. Az alapidő túllépéséért pedig 2 másodpercenként egy hibaponttal büntetik a hajtót. Azok a versenyzők, akik hibátlanul teljesítik a pályát, összevetésen vesznek részt.
A csíkkarcfalvi verseny végeredménye a három versenynap részeredményeinek összesítése alapján alakul majd ki.

A hétvégi felcsíki fogathajtó versenyre díjtalan lesz a belépő, minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei