A jó példát fel kell mutatni

•  Fotó: Thomas Campean

Fotó: Thomas Campean

Keresztes Lajos, Alsósófalva olimpikonja címet viseli Balázs Árpád legújabb kiadványa. A szerző – akinek egy évvel ezelőtt jelent meg Székelyek, birkózók, erős emberek című könyve, melyben bemutatta a székelyföldi birkózás meghatározó alakjait a 19. századtól napjainkig – ezúttal a környéken kevésbé ismert birkózót, könnyűsúlyban 1928-as olimpiai bajnok Keresztes Lajost mutatja be.

Zátyi Tibor

2015. január 22., 11:102015. január 22., 11:10

2015. január 22., 11:172015. január 22., 11:17

 

„Korábban már foglalkoztam Lőrincz Márton élettörténetével, majd jött az ötlet, hogy Sóvidék másik olimpiai bajnokáról is tegyünk közzé mindent, amit róla lehet tudni. Az évek során gyűjtöttem össze az írásokat, amelyek ebben a kis füzetben szólnak Keresztes Lajosról” – mondta a 32 oldalas kiadvány szerzője. Balázs Árpád azon a véleményen van, hogy a rendszerváltást követő huszonöt év elteltével sem kezelik helyén olimpikonjaink sorsát. „Sem utca, sem tér, sem intézmény nincs elnevezve Keresztesről, pedig akadna példa bőven Alsósófalván és Felsősófalvan, vagy akár Parajdon is, a községközpontban. Sajnos még szülőfalujában és Sóvidéken sem ismerik kellőképpen, sokan összetévesztik Lőrincz Mártonnal, aki szerencsés helyzetben van, mivel sokkal népszerűbb volt. Székelyföldön nem minden falu büszkélkedhet olimpikonnal, így ehhez méltón kellene kezelni őket” – folytatta.

A szerző szerint az emberek nem kellőképpen ismerik az alapokat, így nincs mire építkezni. „Olyan értékek mellett megyünk el, amik mellettünk hevernek, csak fel kellene emelni, és büszkélkedni azzal, hogy mink van. A jó példát fel kell mutatni, a rosszal nem kell foglalkozni. A megyei önkormányzat létrehozott egy Keresztes Lajos nevével fémjelzett emlékdíjat, minden évben kiosztják, ám sokan, akik átveszik, nem is tudják, kiről van elnevezve. Éppen ezért indítottam „keresztes” hadjáratot az olimpikon népszerűsítéséért” – tette hozzá.

A Keresztes Lajosról szóló kiadvány a Hargita megyei önkormányzat támogatásával 800 példányban készült el, egyelőre a szerzőnél lehet hozzájutni. Balázs Árpád már előkészítette következő publikációját is, amely Ambrus Pál szentegyházi birkózó történetét fogja feldolgozni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei