Bartha József Videó és spektákulum című könyve a szerző doktori dolgozata, amelyben olyan témákat is érint, amelyek külön-külön is megérnének egy-egy kötetet. Például a ’80-as évek Romániájában dúló videózási őrületre is kitér a könyv, amely többek közt a díszlettervező és a színpad, a képzőművészet és a modern technika kapcsolatáról szól.
2015. április 20., 17:262015. április 20., 17:26
Egy rövid performansszal vette kezdetét a hétvégi könyvbemutató: a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem előcsarnokában mindenki kapott egy kis ajándékot. Mielőtt még Albert Mária, az egyetem tanára a könyvbemutató házigazdájaként bemutathatta volna a szerzőt, máris egy kis meglepetésben volt része a közönségnek: egy-egy pohár szilvapálinka és könyvlapokba csomagolt tökmagot kapott mindenki. A pálinkát egyszerre kellett felhajtani Irsai Zsolt emlékére, aki alkotótársa és jó barátja volt Bartha Józsefnek, és aki néhány éve váratlanul hunyt el. A tökmag héját akár a műanyag pohárkába, akár a földre is lehetett dobni, a közönség azonban az előbbit választotta.
Bartha József vizuális művész, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem oktatója 1960-ban született Székelyudvarhelyen. Marosvásárhelyen érettségizett a művészeti középiskolában, majd Kolozsváron szerzett diplomát a Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán. Elmesélte, egyetemi évei után a dicsőszentmártoni üveggyárba került reklámgrafikusnak és designernek, vagy ahogy ott mondták „inginer artist”-nak, vagyis mérnök-művésznek. Öt évnyi festegetés után változtatott, és kilépett az „objektív művészet irányába”, különböző rendeltetésű tárgyaknak új funkciót adott, például az ócskapiacon vásárolt cilinderből „formázott vászon” lett, megtéve ezzel az első lépéseket az installáció felé. Elmondása szerint nem akart díszlettervező lenni, első színpadi díszletét mégis akkor készítette, mikor még középiskolásként az egyetemre készült. Szász Zsolt, vagy ahogy barátai szólították, „Szesz Joe” kérte fel, hogy Kocsis István Tárlat az utcán című előadásához találjon ki valamit. A képzőművészet nélkül számára nem létezne a díszlettervezés sem – vallotta be a könyvbemutatón Bartha, aki szerint a kettő szorosan kapcsolódik egymáshoz, kölcsönösen segíti, ösztönzi egymást.
A könyvbemutató nem hagyományos voltához az is hozzájárult, hogy Ungvári Zrínyi Ildikó, az egyetem tanára a méltatás helyett inkább a párbeszédet választotta, pályájáról, művészetéről, színpadi munkáiról faggatta a szerzőt, akinek könyve megjelenéséhez színházi alkotótársai, Bocsárdi László rendező, Sebesi Sándor videoművész, Barabás Zsolt fotográfus is hozzájárultak. Festői, grafikusi munkái mellett Bartha Józsefet videoinstallációi tették ismertté. Díszlettervezőként több száz előadás látványvilágát alkotta meg, 2014-ben a legrangosabb hazai színházi kitüntetést, az UNITER-díjat vehette át Marosvásárhelyen. Most megjelent kötete az egyetem UArtPress Kiadója és a Mentor Kiadó gondozásában látott napvilágot a Communitas Alapítvány támogatásával.
szóljon hozzá!