Meghitt, családias hangulatú ünnepséggel zárták a III. Borospataki Nemzetközi Művésztelepet szombaton a csángó skanzen csűrében.
2011. október 16., 18:392011. október 16., 18:39
2011. október 16., 18:502011. október 16., 18:50
A tárlat megnyitóján a csángók gazdag zenei hagyatékából és táncaiból kaphattunk ízelítőt.
Tekintse meg galériánkat!
Nagy Mikós Kund műkritikus méltató beszédében kiemelte, hogy a kiállítás időzítése is szerencsés, hisz október 18-án ünnepeljük a Magyar Festészet Napját. Szerinte ezt az egybeesést jövőben ki lehetne használni, hisz pályázni is lehet, és – egy színvonalas művésztelepről lévén szó – nyugodtan fel lehet iratkozni a rendezvénysorozat listájára.
„Ennyi művészt egy helyen még lát az ember, de ennyi alkotótábor-vezetőt csak nagyon ritkán, ez is azt jelzi, hogy Székelyföldön egyre több művésztelep alakul. és hogy az alkotók ilyenképpen egyre nagyobb megbecsülésnek örvendhetnek. Ez fordítva is igaz, mert ha eljönnek egy ilyen alkotótelepre, akkor bíznak benne, hogy az sikeres lesz.”
A méltató nagyon változatosnak minősítette a kiállítást, hisz az alkotók különböző műfajokat felhasználva képezik le vizuális gondolataikat, ugyanakkor különböző nemzedékekhez is tartoznak. Mégis szerinte az anyag egységes, de ennél még fontosabb, hogy a csángó skanzen tulajdonosainak, a Szász házaspárnak értékteremtő kezdeményezése sikeressé vált.
„Ez a kiállítás akkor is egységes, ha különböző korú alkotók hozták létre ezeket a munkákat, sőt különböző helyen élnek, mert van, aki helybeli, van, aki Richmondból jött, de vannak itt Szentendréről és Marosvásárhelyről is. Most nem akarok minden helységet felsorolni, fontosabbnak tartom megjegyezni, örüljünk annak, hogy ez a tábor is bebizonyította sikerességét, létjogosultságát. Véleményem szerint hamarosan – enyhe túlzással kifejezve – elkezdi diadalútját, hiszen ezt az anyagot előbb-utóbb elkezdik vándoroltatni szerte az országba, olyan helyekre, ahol szeretik a művészeteket. Én már fel is ajánlottam, hogy a marosvásárhelyi Bernády Házba hozzanak egy reprezentatív válogatást.”
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!