V. Nyikó menti népdalkedvelők vetélkedője

•  Fotó: Simó Márton

Fotó: Simó Márton

Szombaton, május 10-én tartották meg Székelyszentléleken az V. Nyikó menti népdalkedvelők vetélkedőjét. A szervezők szerint Tamási Áront idézve a dal „úgy szólott, mintha a föld bánatával az ég örömébe akart volna indulni”.

Simó Márton

2013. május 14., 08:532013. május 14., 08:53

2013. május 14., 15:042013. május 14., 15:04

A kultúrotthont és a szívet egyaránt betöltötte a magyar népdal s a gyermekek csengő hangja, igen sok szép és manapság ritkán hallott dalt hallhattak a részvevők. Az iskolaelőkészítősöktől aXI. osztályos gyermekekig, Farkaslakáról, Székelyszentlélekről, Kecsetből, Bogárfalváról, Oroszhegyről, Székelyudvarhelyről (a Móra Ferenc Általános Iskolából, a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumból és a Bethlen Gábor Általános Iskolából) érkeztek a fellépők és a felkészítő pedagógusok. A különböző korcsoportokban összesen húsz díjat és hat dicséretet osztottak ki. A rendezvényt a Tamási Áron Általános Iskola (Farkaslaka), a P. Benedek Fidél Általános Iskola (Székelyszentlélek), a Tamási Áron Művelődési Egylet (Farkaslaka) és a Romániai Magyar Dalosszövetség közösen szervezte a székelyszentléleki iskola szülői és munkaközösségével, a Rip-Rop, valamint a Vidéki pékségek támogatásával.

„Énekeljünk a színpadon, de nemcsak ott, hanem a hétköznapokban is!” – ez volt a rendezvény mottója. A tanároknak, tanítóknak az a nyilvánvaló szándéka, hogy az ilyen és ehhez hasonló rendezvényekkel rászoktassák a legfiatalabbakat a népdalok éneklésére. Csak akkor marad fenn e dalkincs, ha mindannyian megismerjük és az élet legkülönbözőbb színterein, búban és örömben egyaránt használjuk úgy, ahogy elődeink is tették.

Köszönet illeti a felkészítő tanárokat, akik tudatában vannak az örökségátadás felelősségének, s ha már nem működnek a fonók, tollfosztók, az egyéb társas alkalmak, akkor meg kell keresni, létre kell hozni az új formákat, azokat a lehetőségeket, ahol megszólalhat a népdal. Több ének- és zenetanár részéről is megfogalmazódott az igény, hogy célszerű lenne, ha a helyi és a regionális rádióadók hullámhosszán gyakrabban hallanánk ezeket az értékes énekeket, hiszen alig van példa arra, hogy jelen lenne műsorkínálatukban a saját érték. „Énekelnünk kell, ahogy itt „énekeltünk, együtt, boldogan és nagy örömmel, ahogy csak az angyalok tudnak” – idézte ismét Farkaslaka nagy íróját a Tamási Áron Művelődési Egylet elnöke, Hadnagy Jolán óvónő, a találkozó egyik lelkes társszervezője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei