Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai származású Nuridsány Éva mutatkozik be tárlattal csütörtökön 17 óra 30 perctől a Csíki Székely Múzeumban. A Fénylény című kiállítást Márton Árpád képzőművész nyitja meg, beszédet mond Ráduly Róbert Kálmán polgármester, díszvendég Michel Nuridsány műkritikus, házigazda Gyarmati Zsolt múzeumigazgató.
2013. október 02., 17:412013. október 02., 17:41
2013. október 02., 18:252013. október 02., 18:25
„Csíkszereda ismert a városban élő és alkotó számos képzőművész révén, nagyon sokan tanulmányaik végeztével itt helyezkedtek el, de vannak olyan alkotók is, akiket az élet máshová sodort és ott teljesedtek ki képzőművészként. Az utóbbiak sorába illeszthető Nuridsány Éva, aki tavaly töltötte a 70. életévét, és Debrecenben – ahol jelenleg él – egy, az alkotói pályáját átfogó jellegű kiállítással tisztelték meg születésnapján. Erről értesülve Csíkszereda elöljáróiként – Ráduly Róbert Kálmán polgármester és jómagam – úgy gondoltuk, hogy fontos lehet mind a város, mind az alkotó számára, hogy itt is bemutatkozzon egy tárlattal” – emelte ki honlapunknak Antal Attila alpolgármester.
Hozzátette, hogy Nuridsány munkásságát népszerűsíti az a művészalbum is, amely a kiállítással azonos címmel jelent meg a Csíkszereda Kiadóhivatal gondozásában, ezt is ismertetik a tárlatmegnyitón.
Nuridsány Éva a Márton Áron Gimnáziumban volt tizedik osztályos diák, amikor a vásárhelyi művészeti középiskolából Csíkszeredába érkezett egy rajztehetséget kutató csoport. Ekkor fedezték fel tehetségét, és meghívták felvételizni. Marosvásárhelyen főként az akvarell technikával foglalkozott. Képzőművészeti tanulmányait Kolozsváron folytatta, ott végezte a főiskolát. Először Aranyosgyéresre ingázott, ott tanított rajzot, majd sikerült a kincses városban elhelyezkedni, az alkotói stílusa viszont Debrecenben teljesedett ki.
„Kolozsváron nem volt műtermem, mivel albérletben laktam, továbbá akkoriban a hét napból hatot dolgozni kellett, így jóformán nem volt lehetőségem festeni. Persze akvarelleket azért festettem, főképp tájképeket, portrékat és csendéleteket. Néha sikerült is a megyei tárlatokon részt vennem, voltak egyéni tárlataim Kolozsváron, sőt 1973-ban az egyik vándortárlatomat Csíkszeredába is elhozhattam. Az alkotói stílusom azonban Debrecenben forrt ki. 1983-tól élek ott, aránylag hamar sikerült a művészeti tanszéken elhelyezkedni, ahol heti hét-nyolc órát kellett hetente tanítani. Itt sikerült kiteljesednem, megtetszett a tűzzománcozás, és később a vegyes technikát kedveltem még meg” – részletezte honlapunknak.
Témáin is látszik, hogy honnan származik, legtöbb alkotása – főleg a tűzzománcai – vallásos ihletésűek. Mint kifejtette, kimondottan kedveli az ikonfestészetet. A Mikó-várban kiállított munkáinak más része a magyar nemzeti jelképek, a Szent Korona, a jogar és a pallást elemeiből, szimbólumaiból építkezik. Vegyes technikájú munkáin a papírt nemcsak háttérként használja, hanem dolgozik is vele: gyűrve, tépve érdekes formákat alkot, ezeket a festékkel megalapozott vászonra ragasztja, majd megfesti.
Általában mély érzelmi témákat dolgoz fel, szerinte mindannyian, akik a földön élünk, arra törekedünk, hogy a fénybe jussunk. „Tárgyiasult világunkból elvágyódva keresem az ember helyét a mindinkább kitáguló és egyre rejtélyesebb, de fantáziával bejárható világban. Műveimben a fent a világosság, a béke, a jó; a lent a sötétség, a zűrzavar, a rossz; középen – a fent és a lent között – van az ember, akinek gyökerei a lentben vannak, de lelkében a fentre vágyik” – fogalmazza meg életfilozófiáját, művészi felfogását.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!