Klasszikus komédiával, Moliére A nők iskolája című vígjátékával készül a Spectrum Színház. A premier és az azt követő előadás helyszíne a mikházai Széllyes Sándor Csűrszínház.
2015. július 21., 17:072015. július 21., 17:07
Sziporkázóan szellemes, mély emberi dolgokról, a boldogság kereséséről szól a darab, a vágyról, hogy vajon sikerül-e megtalálni. A főhős, akit annak idején, 1662. december 26-án, a darab ősbemutatóján maga Moliére játszott, fél, hogy nem találja meg a társát és biztosra akar menni: az általa felnevelt kislányt szeretné házastársának, ám a szerelem nem a szabályok szerint működik, nem lehet irányítani, hálából sem várhatja el a fiatal nőtől, hogy hozzá menjen feleségül. Közben azt sem veszi észre, hogy fölötte is elteltek az évek, és ezáltal is nevetségessé válik. Ám a néző nem csak nevet az állandóan a boldogság útját kereső és a felszarvazásról rettegő Arnolfon, hanem képes együtt érezni vele, átélni a helyzetét és a végén megbocsátani neki, hogy a boldogságért mi mindent megtett.
Török Viola rendezésében olyan előadás készül a mikházi színpadon, amely illeszkedik a környezethez. Vagyis, ahogy a rendező fogalmazott, a környezet befolyásolta a darab kiválasztását. Bár annak idején XIV. Lajos udvarában télen mutatták be, ez egy nyári darab, amelyben benne van a nyári laknak, annak a paradicsomi helynek a hangulata, ahol távol a világ zajától, meg tudjuk teremteni a boldogságunkat. Ősztől Marosvásárhelyen, a Spectrum Színház székhelyén játssza majd a produkciót a társulat, ott is a nyári hangulatot idézve fel – mondta a rendező.
A Csűrszínház is jelképe ennek a nyári „paradicsomi” helynek, ahol úgymond távol a város zajától, ideális környezetben, a Felső-Nyárád mente szinte érintetlenül jellegzetes zsák-falujában ilyen csodák történnek, mint a Csűrszínházi Napokon, ahol színház, könyvbemutató, néptánc, egyéni előadóest, táncház, képzőművészeti tárlat csábította a környékbelieket és a városi embereket. Nem műhelymunka, hanem igazi, „komoly” színház, igazi kuriózum Erdélyben – hangsúlyozta Török Viola, felidézve azt is, hogy a Csűrszínházból nőtt ki a Spectrum Színház, ott született az ötlet, hogy a Mikházán bemutatott előadásokat tovább kellene éltetni.
A pénteken este 9 órakor kezdődő előadásban a színészek énekelnek és zenélnek is, a rendező mellett zeneszerző és koreográfus is dolgozott velük, a dalok tulajdonképpen kiegészítik a darabot. Kelemen László zeneszerző sokadik alkalommal működik együtt a Spectrum Színház csapatával, Tőkés Imola, aki a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem koreográfia szakán végez, első alkalommal. A zeneszerző brácsán játszik, mellette a három szerepet alakító Kovács Károly gitározik és fuvolázik, Tőkés Imola hegedül. A rendező tehát zenével és tánccal teszi korszerűvé az előadást, amelyben megszólal a rock, a dzsessz és a flamenco, ugyanakkor a francia barokk szerző darabjába magyar barokk vonalat csempésznek, ugyanis Pálóczi Horváth Ádám-zenéket és Csokonai-dalokat is feldolgoznak az előadásban. Moliére története verselésben hangzik a színpadról, Heltay Jenő fordításában.
Az előadás szombaton is megtekinthető, ugyanott a Csűrszínházban este 9 órától. Jegyeket a helyszínen lehet váltani, vagy helyet foglalni a 0744-301 875-ös telefonszámon.
szóljon hozzá!